کاهش قیمت تمام شده پول با گسترش پرداخت الکترونیک

a

صفحه اصلی   اخبار
1

  مديرعامل شركت فن آوا كارت عنوان كرد:

  کاهش قیمت تمام شده پول با گسترش پرداخت الکترونیک

  

مدیرعامل شرکت فن‌آواکارت گفت: افزایش و گسترش ابزارهای پرداخت الکترونیک به کاهش هزینه‌های سربار بانک‌ها کمک می‌کند و قیمت تمام شده پول را پایین  می‌آورد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: : مهندس علی نوری مدیرعامل شرکت فن آوا کارت در گفتگو با ایبنا گفت: نقش بانک‌ها در تأمین مالی بخش واقعی، نقشی غیرقابل تردید است. ایجاد اشتغال و رونق تولید به عنوان دو بال اقتصاد مقاومتی، نیازمند تأمین منابع مالی است و این تأمین در اقتصاد ایران برعهده شبکه بانکی است و سایر مجاری تجهیز و تخصیص منابع، سهم چندانی ندارند. در چنین فضایی شبکه بانکی برای انجام مسئولیت و نقشی که ناگزیر در تأمین مالی برعهده دارد باید دو اقدام اصلی انجام دهد؛ تجهیز هرچه بیشتر منابع به ارزان‌ترین بهای ممکن و تخصیص کم ریسک منابع.

نوری افزود: در هر دو اقدام البته رعایت ضوابط عملیات بانکی و لوازم خلق اعتبار کاملاً ضروری است تا به آفت سرکوب مالی یا مشکلات تخصیص بی‌ضابطه و دستوری تسهیلات دچار نشوند. کاستن از قیمت تمام شده پول در این راستا قطعاً یکی از بایسته‌هایی است که به کاهش نرخ سود تسهیلات کمک می‌کند. روش‌ها و ابزارهای بانکداری و پرداخت الکترونیک می‌توانند در کاهش هزینه‌های سربار و قیمت تمام شده تجهیز پول در شبکه بانکی نقش و تأثیر فراوانی داشته باشند.

نوری ادامه‌داد: در همین راستا افزایش و گسترش خدمات الکترونیک تا حد زیادی از ضرورت افزودن به تعداد شعب، کارکنان و... می‌کاهد و هزینه‌های سربار بانک را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر در صورتی که مدیران بانک از برنامه‌ریزی و سرعت عمل لازم برخوردار باشند، می‌توانند از محل تبادل کارمزدهای بین بانکی برای بانک خود درآمد هم کسب کنند.

این فعال حوزه پرداخت الکترونیک با اشاره به آمار استفاده از ابزارها و روش‌های بانکداری و پرداخت الکترونیک طی سال‌های اخیر گفت: استفاده روزافزون از این ابزار به خوبی نشان‌می‌دهد اقبال عمومی به استفاده از این ابزارها توانسته است به مقدار معناداری از هزینه‌های سربار شبکه بانکی کم کند. با این شرایط کاملا پیداست گسترش بیشتر این ابزارها چه از نظر تعداد و چه از نظر تنوع ابزارها و شیوه‌ها می‌تواند به افزایش توان پرداخت تسهیلات و کاهش قیمت تمام‌شده پول در شبکه بانکی کمک فراوانی کند.

مدیرعامل فن‌آواکارت گفت: به عبارت دیگر مجموعه نظام بانکی کشور اعم از نهادهای سیاست گذار، بانک‌ها و حوزه‌های پیرامونی مانند فعالان حوزه پرداخت، می‌توانند ابزارها و روش هایی را تدبیر کنند که حتی بدون نیاز به تزریق پول و تسهیلات و با تسریع و تسهیل خلق اعتبار و گردش پول به ایجاد رونق کمک کند و زمینه اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی را فراهم‌ آورد.

وی تأکید کرد: تعریف چنین ابزارهایی چندان کار پیچیده‌ای نیست چرا که نمونه‌های مشابه آن سال‌هاست در دنیا استفاده می‌شود و تنها کافی است با هم‌افزایی ارکان و اضلاع نظام بانکی هرچه سریع‌تر اقدام شود. به عنوان مثال می توان از کارت اعتباری شروع کرد؛ خوشبختانه در جریان اجرای بسته تسریع خروج از رکود که آبان ماه سال ۹۴ مجدداً مورد توجه قرار گرفت و اکنون مانع یا خلاء قانونی برای استفاده از این ابزار وجود ندارد.

نوری افزود: به این ترتیب می توان با تفکیک مراحل مختلف صدور و خدمات پشتیبانی و... کارت اعتباری و سپردن بخش‌های عمده‌ای از فرایند بازاریابی، صدور فیزیکی و خدمات پشتیبانی کارت اعتباری به شرکت های خدمات پرداخت الکترونیک و تعریف نظام کارمزدی صحیح، علاوه بر اینکه زمینه کسب و کار جدیدی را فراهم کرد، به ایجاد رونق در بازارها هم کمک کرد.

منبع: ایبنا


تاریخ : 1396/02/09-21:14:22 | بازدید : 1301
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *