ورود اپراتورها به بخش خدمات پرداخت قواعد بازی را برهم می‌زند

a

صفحه اصلی   اخبار
1

  مدیر توسعه بازار گروه فن‌آوا:

  ورود اپراتورها به بخش خدمات پرداخت قواعد بازی را برهم می‌زند

  دكتر رمضاني در خصوص ورورد اپراتورها به حوزه پرداخت گفت: اپراتورهای تلفن همراه بازار و ماموریت مختص خود را دارند و ورود آنها به این بازار قواعد بازار را برهم می‌ریزد و اینها مواردی است که رگولاتوری باید تعیین تکلیف کنند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا به نقل از ایبنا: «علی رمضانی» مدیر توسعه بازار گروه «فن آوا» در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی الکامپ، به تشریح فعالیت‌های این هولدینگ پرداخت و گفت: گروه فن‌آوا از مجموعه 12 شرکت تشکیل شده است و 10 شرکت از آن به صورت عملیاتی هم‌اکنون در حال فعالیت هستند، اگر صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به 4 بخش تقسیم کنیم، گروه فن آوا در این صنعت به این موضوع همواره شناخته شده است که در کل بخش‌های صنعت حضور دارد و از نظر مجوز و پروانه فعالیت به نوعی کاملترین شرکت حوزه صنعت ICT محسوب می‌شود.
 
وی افزود: از این چهاربخش، بخش اول به حوزه ارتباطات مربوط می‌شود، ما در حوزه ارتباطات که شامل ارتباطات ثابت است با در اختیار داشتن پروانه مجوز FCP در حال فعالیت هستیم، نوع دیگری از ارتباطات ما ارتباطات موبایلی است که یکی از شرکت های گروه فن آوا به اسم پیام‌رسان هوشمند آریا با مجوزهای لازمی که در اختیار دارد در بخش خدمات موبایلی فعالیت می‌کند و شرکت سوم ما ارتباطات ماهواره‌ای است که خدمات ماهواره‌ای را ارائه می‌دهیم، نوع چهارم ارتباطات، ارتباطات روستایی است که شرکت کوه نور متعلق به گروه فن آوا در حال ارائه خدمات در زمینه ارتباطات روستایی است.
 
وی تاکید کرد: به این معنا که اگر حوزه ارتباطات کشور را به چهار بخش ثابت، موبایلی، ماهواره‌ای و روستایی تقسیم‌بندی کنیم، ما در این چهار بخش حضور و پروانه آن را نیز در اختیار داریم و خدمات مربوطه در این چهار بخش را نیز ارائه می‌دهیم.
 
رمضانی، گفت: آی‌سی‌تی که به معنای فناوری اطلاعات و ارتباطات است به دو بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات تقسیم می‌شود و ما حضور فعالانه و کاملی در بخش ارتباطات داریم، در بخش فناوری اطلاعات، یکی از بخش‌هایی که الان در کشورما در حال رشد است و شرکت‌های بسیاری در حال فعالیت و ارائه خدمات در این زمینه هستند بحث پرداخت الکترونیک است که تحت نظر بانک مرکزی و شرکت رگولاتوری شاپرک در حال فعالیت هستند.
 
سبد کاملِ کسب و کارِ فن‌آوا
 
وی با بیان اینکه در این صنعت در حدود 11 شرکت مجوز پی اس پی دارند و در حال ارائه خدمات و فعالیت هستند که یکی از این شرکت ها فن آوا کارت است، گفت: کلیه خدمات مربوط به حوزه پرداخت الکترونیک از سوی شرکت فن آوا کارت ارائه می شود.
 
وی تاکید کرد: ‌اگر از حوزه پرداخت الکترونیک خارج شویم، بخش دیگری از خدمات ارزش افزوده حوزه فناوری اطلاعات، خدمات حوزه محتوایی است که در این زمینه، شرکت داده سامانه، سامانه‌های حوزه محتوا مانند سامانه موبایلی و سامانه بخش ویدئویی را دارد، یک شرکت دیگر در بخش محتوایی شرکت فن‌آوا سیستم است که تولید کننده انواع نرم‌افزارهای حوزه آی‌سی‌ای است که در حال فعالیت در این زمینه است. یک شرکت دیگر هولدینگ فن‌آوا در حوزه خدمات محتوایی شرکت تضمین گستر است که سرویس‌های حوزه امنیت را ارائه می‌دهد، یکی از نکاتی که در کشور ما وجود دارد این است که با توجه به رشد ICT حملات هکری افزایش یافته است و ما در نتیجه بررسی‌های خود دریافتیم که اگر بخواهیم سبد کسب و کار ما کامل شود باید حتما یک شرکت در حوزه امنیت داشته باشیم و یک شرکت در حوزه امنیت را راه‌اندازی کردیم.
 
مدیر توسعه بازار گروه «فن آوا» تاکید کرد:‌ شرکت‌های فعال در زمینه ICT در حال رشد هستند و همزمان با رشد این شرکت‌ها، شرکت‌های به اصطلاح دست دومی نیز لازم است که تجهیزات موردنیاز این شرکت‌ها را تامین کنند و خدمات نگهداری را برای آنها انجام دهند، به طور مثال با گسترش بانک‌ها در کل کشور و ارائه خدمات ICT به یک سری شرکت‌ها نیازمند هستند که خدمات نگهداری حوزه ICT را برای اینها انجام دهند. در همین زمین شرکت شبکه گستر فن آوا را در حوزه خدمات پیمانکاری و مشاوره‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم.
 
خدمات ارزش افزوده هوشمند و متمایزی فن‌آوا
 
وی افزود: اما نکته‌ای که وجود دارد این است که گروه فن‌آوا زمانی که قصد معرفی خود را دارد 2 موضوع را اعلام می‌کند، نخست اینکه ما اپراتور کاملی هستیم چرا که معتقدیم کلیه زیرساخت‌های حوزه ICT را دارا هستیم و زیرساخت‌های ارتباطی، پرداخت و حوزه محتوا را داریم و موضوع دوم نیز این است که خدمات ارزش افزوده هوشمند و متمایزی را در بازار ارائه می‌کنیم که یکی از این موارد هوشمندسازی است که این هوشمندسازی در قالب شهر هوشمند، ساختمان های هوشمند و ..ارائه می‌شود.
 
رمضانی گفت: اکنون 11 شرکت پی‌اس‌پی در کشور در حال فعالیت هستند و رقابت گسترده‌ای میان این شرکت‌ها وجود دارد، همچنین سه سرویس پایه وجود دارد که همه این شرکت‌ها آن را ارائه می‌دهند، نخست خدمات پایانه‌های فروشگاهی یا همان دستگاه کارت‌خوان است، دوم خدمات موبایلی است که در قالب یو‌اس‌اس‌دی ارائه می‌شود و سوم خدمات پرداخت اینترنتی است که در قالب درگاه‌های اینترنتی تعبیه شده‌اند. این موارد، سه سرویسی است که همه شرکت‌ها آن را ارائه می‌دهند و رقابت موجود میان شرکت‌های PSP در این زمینه است که بتوانند خدمات بیشتر و متنوع‌تری را در قالب این 3 سرویس ارائه دهند. به طور مثال، پایانه‌های فروشگاهی که قبلا مبتنی بر سیم بود اکنون تبدیل به دستگاه‌های کارت‌خوان بدون سیم شده است و بخشی از رقابت به این موضوع اختصاص دارد که شرکت‌ها محصولات و خدمات متفاوت‌تر و به روزی را ارائه دهند.
 
رمضانی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعاتی که البته نیازمند مجوزهای ویژه‌ای نیز است این است که پایانه‌های فروشگاهی مبتنی بر NFCرا به بازار عرضه کنند، تاکید کرد: در بحث درگاه‌های اینترنتی نیز رقابت بسیار زیادی میان شرکت‌های ارائه کننده خدمات در این زمینه وجود دارد.
 
را‌ه‌اندازی سوئیچ اختصاصی
 
وی یادآور شد: ‌نکته‌ای که در این زمینه برای فن‌آوا وجود دارد این است که این شرکت در زمان ورود به این صنعت، شاهد این موضوع بود که همه تراکنش‌های خدمات پرداخت در قالب یک سوئیچ پایه به شاپرک متصل می‌شدند که انحصار آن در اختیار شرکت توسن بود. ما هرزمان قصد داشتیم خدمات ارزش افزوده متناسب با مشتریان را ارائه دهیم نیازمند آن بودیم که هماهنگی‌های گسترده‌ای را با شرکت تونس انجام دهیم و هزینه‌های بسیار زیادی را نیز به این شرکت بپردازیم.
 
وی تاکید کرد: ‌اما ما در اقدامی در این زمینه یک سوئیچ اختصاصی را برای خودمان و تحت عنوان سوئیچ نفیس طراحی کردیم که سوئیچی خاص و در انحصار شرکت فن آوا کارت است و نکته جالب در این زمینه این است که اکنون به دلیل در اختیار داشتن سوئیچ ویژه خود هرگونه سرویس جدید متناسب با نیاز مشتری را می‌توانیم ارائه کنیم.
 
بزرگترین چالش ما تغییر قوانین است
 
رمضانی گفت:‌ اکنون بزرگترین چالش PSPها بحث رگولاتوری و قوانین حاکمیتی است، قوانین تغییر می‌کند و گاها اختیار سیاست‌گذاری را از شرکت‌های PSP می‌گیرد، اکنون چالشی که میان وزارت ارتباطات و بانک مرکزی وجود دارد این است که وزارت ارتباطات اصرار دارد سامانه پرداخت را شرکت‌های اپراتور موبایل نیز در اختیار داشته باشند که این موضوع چالش ایجاد می‌کند، دوم اینکه اپراتورهای تلفن همراه بازار و ماموریت مختص خود را دارند و ورود آنها به این بازار قواعد بازار را برهم می‌ریزد و اینها مواردی است که رگولاتوری باید تعیین تکلیف کنند.

تاریخ : 1397/05/17-12:18:39 | بازدید : 523
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *