نظام پرداخت الکترونیک در ایران؛ فرصت ها و چالش ها

a

صفحه اصلی   اخبار
1

  

  نظام پرداخت الکترونیک در ایران؛ فرصت ها و چالش ها

  

مدیرعامل شرکت فن آواکارت در تشریح توانایی‌های این شرکت گفت: شرکت فن آواکارت توانسته است با ارائه خدمات با کیفیت و مطمئن، سهم مناسبی از بازارهای خرد و کلان پرداخت الکترونیک در کشور را به خود اختصاص دهد.

 به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: شرکت فن آواکارت با هدف ارائه خدمات ایمن، موثر، ارزان و در جهت توسعه ابزارهای پرداخت در سال 1382 به عنوان عضوی از گروه بزرگ فن آوا در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت پس از دریافت مجوز PSP از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را با صدور کارت های اعتباری آغاز و در سال 1388شروع به همکاری با بانک ها در زمینه تامین، نصب و پشتیبانی دستگاه‌های کارتخوان در سطح کشور نمود. این مجموعه با استفاده از نیروی انسانی متخصص، فناوری‌های امنیتی روز دنیا و بهره‌گیری از ابزارهای نوین پرداخت موفق به کسب رتبه برتر شورای عالی انفورماتیک کشور گردید.

 در چشم‌انداز این شرکت این گونه هدف گذاری شده است که با بهره گیری از فناوری های روز دنیا و تکیه بر سرمایه های انسانی خلاق و نوآور، در آینده‌ای نزدیک برترین شرکت حوزه پرداخت‌های الکترونیکی ایران خواهد بود. هم اکنون بانک‌های انصار، کشاورزی، دی، سینا، سرمایه، شهر و مهر اقتصاد از مشتریان فن‌آوا کارت هستند. مهندس علی نوری مدیرعامل پرتلاش و توانای شرکت فن‌آوا کارت در حین برگزاری بیست و دومین دوره نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ایران (الکامپ) به سوالات خبرنگار روزنامه فناوران اطلاعات پاسخ داد. متن این گفتگو به شرح زیر است.

 **در خصوص وضعیت فعلی و مشتریان اصلی شرکت فن‌آوا کارت کمی توضیح دهید.

 در سال 1392با توجه به اهمیت و توسعه فعالیت های فن آوا کارت و افزایش نیروی انسانی، ساختمان مرکزی گروه فن آوا در اختیار فن آوا کارت قرار گرفت و بخشی از زیرساخت های فنی و عملیاتی مورد نیاز ارتقاء یافت. درحال حاضر شرکت فن آوا کارت با بیش از 160 نفر نیروی خلاق و کارآزموده و دارابودن 170 هزار پایانه فروش در سراسر ایران، به بانک های معتبری مانند کشاورزی، انصار، سینا، مهر اقتصاد، سرمایه ، دی و شهر خدمات ارائه می دهد.

 ** آینده نظام بانکداری در ایران و جهان بیشتر به چه سمت و سویی میل می‌کند؟

 یکی از الزامات اصلی هر سازمان از جمله نظام بانکداری، داشتن تفکر استراتژیک بومی و مستقل است. سه ویژگی و کارکرد تفکر استراتژیک عبارتند از کلان نگری، تفکر سیستمی و آینده‌نگری.

 در جهان امروز، مفاهیم نوینی برای بانک، بانکداری، پول، امنیت و نظام‌های پرداخت در حال شکل‌گیری است و همین مفاهیم، شاخص‌هایی برای میزان توسعه‌یافتگی جوامع نیز محسوب می‌شود. بسیاری از بانک‌ها، آینده بانک‌داری را ارائه بانک‌داری اختصاصی فارغ از زمان و مکان برای مشتریان خود می‌دانند. درآینده نزدیک بانک‌ها قادرخواهندبود به کمک فناوری، داشبوردی در اختیار مشتریان خود قراردهند که هرکدام از عملیات ‌مالی خود را به صورت آنلاین اجرا کنند. همچنین بانک‌های بزرگ دنیا امروزه فقط سایر بانک‌ها را رقیب خود نمی‌دانند بلکه شاهد ورود رقبای تازه پای از بین شرکت‌های پیشرو فناوری همچون اپل و گوگل هستند. رقبایی که اگرچه پیشینه و تجربه بانک داری ندارند اما حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. این بانک‌ها استراتژی خود را با توجه به نقش این بازیگران جدید و نیز نقش شبکه‌های اجتماعی تدوین می‌کنند.

 **تهدیدها و مشکلات اصلی نظام بانکداری در کشور شامل چه مواردی می‌شود؟

 دو نگرش عمده درآمدزایی در بانکداری، نگرش رسوب محور و نگرش کارمزدمحور است. درآمد اکثر بانک‌ها در ایران بر اساس درآمد حاصل از رسوب منابع است که این نیز به شدت تابع نرخ تورم ‌است. انفصال نظام بانکداری از درآمدهای مبتنی بر کارمزد و به ویژه کارمزدهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، مشکلات عمده ای هم برای بانک ها و هم برای مشتریان ایجاد خواهد کرد به گونه ای که از اهداف اولیه نظام بانکداری بدون ربا نیز دور خواهیم شد. این افتراق و شکاف البته با وضع تحریم های ظالمانه علیه کشور تشدید شده است.

 همچنین مشکلاتی در معماری، ساختار و استانداردهای بانک‌داری و نظام پرداخت وجود دارد که نیازمند توجه جدی و بازنگری هستند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. عدم اتصال به نظام‌های پرداخت بین المللی

 2. مشکلات ساختاری نظام پرداخت داخلی

 3. روزآمد نشدن قوانین بانکداری اسلامی

 4. عدم اجرای درست قوانین بانکداری اسلامی

 5. برخی عدم شفافیت ها در صورت های مالی

 محدود بودن منابع موجود در بازار کسب و کار بانکی و پرداخت در کشور و رقابت بانک‌ها برای افزایش سهم خود از این منابع محدود، شکل ناسالمی به این رقابت داده است و علاوه بر اینکه موجب درآمدزایی نشده است، هزینه های بانک ها را نیز افزایش داده‌ است. ارائه خدمات الکترونیکی نیز فقط در جهت کاهش برخی هزینه ها بوده است و کارمزدهای حاصل نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش درآمدهای بانک‌ها نداشته‌است.

 **با فرض اینکه تحریم‌های ظالمانه‌ وضع شده علیه نظام مالی و بانکی کشورمان مرتفع شود و در اصطلاح الان که به نوعی در دوران پساتحریم هستیم این دوره چه فرصت‌ها و تهدیدهایی را بوجود آورده است؟

 فراهم شدن شرایط تعاملات بین‌المللی برای نظام مالی و بانکی ایران در دوران پساتحریم موجب ایجاد فرصت ها و تهدیدات جدیدی برای بانکداری و نظام پرداخت ایران شده‌است. برخی تهدیدات عبارتند از قوانین قدیمی، عدم به روز رسانی سریع قوانین، نداشتن نقشه‌راه برای بانکداری آینده و پرداخت الکترونیکی، توسعه غیرمتوازن ابزارهای بانکی و پرداخت و ناسازگاری زیرساخت های موجود در کشور با زیرساخت های نظام پرداخت بین المللی.

 فرصت ها نیز شامل منابع مالی جدید، بهره مند شدن از کارمزدهای پرداخت بین المللی، امکان به روز رسانی استانداردهای نظام بانکداری و پرداخت و توسعه منطقه ای و فرا منطقه ای نظام پرداخت می شود.

 بانک‌ها و شرکت‌های ارائه خدمات پرداخت الکترونیک باید مدل کسب ‌و کار، معماری و ساختار سازمانی خود را متناسب با شرایط جدید طراحی کنند. مدل‌های کسب‌ و کار مطمئناً باید بر پایه سامانه‌های یکپارچه سرویس‌های مالی باشند. امروزه صنعتی نوین به نام فناوری‌های مالی بوجودآمده ‌است که موجب تغییر ارزش در شبکه شده ‌است. قبلا پول به عنوان یک ارزش در شبکه بود ولی امروزه ارائه سرویس مناسب است که به ارزش تبدیل شده‌است.

 درحالی که حدود یک سال از اجرای برجام گذشته است تغییراتی در راستای اصلاح نظام مالی پرداخت از جمله ساختار کارمزدها باید در دستور کار قرار بگیرد که البته ضمن ابهاماتی که دارد از شکل ایده آل بسیار فاصله دارد و هزینه های نظام پرداخت را مستقیما به نظام بانکی تحمیل می‌کند و استقلال نظام پرداخت را به تعویق می‌اندازد. بدیهی است چنین وضعیتی به هیچ رو مناسب ورود به نظام‌های بین‌المللی نیست.

 توسعه ابزارها و فناوری های بانکی و نظام پرداخت در کشور نیز به صورت متعادل صورت نگرفته است و چهره‌ای غیرمتوازن به این بخش از صنعت بخشیده است به گونه‌ای که تعداد پایانه‌های فروشگاهی بسیار بیشتر و تعداد خودپردازها کمتر از نیاز است. درسایر فناوری های پرداخت اعم از موبایلی و اینترنتی نیز همچنان علی‌رغم رشد و توسعه قابل قبول از نظر فناوری، تعداد کاربران کم است.

 **اعتمادسازی مناسبی بین مشتریان و بانک‌ها با توجه به گسترش خدمات و تعدد بانک‌های خصوصی شکل گرفته است؟ و به طور کلی چگونه می‌شود پیشرفت مناسبی در این حوزه متصور باشیم؟

 امروزه اعتمادسازی بین بانک و مشتریان نیاز به سازوکار جدید دارد. ارتباطات همراه با صمیمیت دیگر الزاما نه در شعب بلکه در صفحه‌ نمایش دستگاه‌های الکترونیکی و درون شبکه شکل می‌گیرد. این جاست که اهمیت شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌شود. این شبکه‌ها جایی برای ایجاد روابط است تا بانک بتواند اعتماد بین خود و مشتری را بسازد بنابراین تراکنش‌ها با کمک نرم‌افزارها در شبکه‌های اجتماعی صورت‌ خواهدگرفت. یعنی بانک در جایی حضور خواهد داشت که مشتریان ارتباطات خود را در آن برقرار می‌کنند و این یعنی حضور درشبکه و نه در شعب.

 این مدل کاملا قابل تعمیم به نظام‌های پرداخت است و فعالان و سرمایه‌گذاران در این حوزه باید به این سمت حرکت کنند گرچه موفقیت در این مسیر نیازمند بسترسازی‌های لازم از سوی نهادهای ناظر حاکمیتی است و تا این بسترها فراهم نشود، تلاش‌های بخش خصوصی راه به جایی نخواهد برد.


تاریخ : 1395/10/26-16:40:51 | بازدید : 3447
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *