حمله سایبری به مراکز داده کشور

a

صفحه اصلی   اخبار
1

   در پی بروز اختلالات اینترنتی در کشور

  حمله سایبری به مراکز داده کشور

  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات شب گذشته حمله سايبري به برخي مراكز داده را تاييد کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: محمد جواد آذری جهرمی  شب گذشته با انتشار پستی در توییتر به صورت رسمی حمله سایبری را تایید  کرد و گفت: امشب برخی از مراکز داده کشور با حمله سایبری مواجه شده اند.

وی اعلام کرد: مرکز ماهر به یاری این مراکز داده، حمله را کنترل و در حال اصلاح شبکه های آنان هستند.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: تلاش ها برای نا امن جلوه دادن ها یک فرصت برای اصلاح اشکال هاست.

آذری جهرمی توضیح داد: بررسی های اولیه حاکی از آن است که در تنظیمات مسیریاب های مورد حمله قرار گرفته با هک پرچم ایالات متحده اعتراضی درباره انتخاب آمریکا صورت گرفته است.

به گفته وی دامنه حملات فراتر از ایران است و منشاء حملات در دست بررسی است.

وزیر ارتباطات دقایقی بعد در توییتی جدید اعلام کرد: ‏تا کنون بیش از ۹۵ درصد مسیریاب های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشتند و سرویس دهی را از سر گرفتند.

اهمال کاری ادمین‌ها و مدیران دلیل حمله سایبری به مراکز داده ایران؟

اما در طرف دیگر این اتفاق برخی کارشناسان معتقدند غفلت ادمین‌ها و مدیران مراکز داده در ایران علی رغم هشدارهای بین‌المللی داده شده، باعث شده تا زیرساخت‌های ارتباطاتی کشور اسیر حمله سایبری شود.

آنها معتقدند هشدار کمپانی سیسکو  که در روز 28 مارس / 10 فروردین منتشر شد و وصله امنیتی منتشر شده سیسکو برای رفع باگ روی سوئیچ‌ها و  همچنین هشدار روز 29 مارس نیز نسبت به در معرض خطر بودن 168 هزار دستگاه از 8.5 میلیون دستگاه فروخته شده، را ادمین‌های ایرانی توجه نکردند در خواب غفلت به سر برده و زمانی متوجه حمله شدند که کار از کار گذشته بود.

نکته قابل توجه عدم انجام پیش بینی های لازم از سوی  مراکز مسوول رسمی و پاسخگویی به حملات سایبری تحت عنوان مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای بود که هشدار روز 29 مارس را جدی نگرفتند و با نبستن پورت 4786 اجازه نفوذ هکرها را دادند.

در حمله سایبری جمعه شب از طریق باگ CVE-2018-0171 روی Smart Install، سرویس دهی شرکت‌ها و مراکز داده افرانت، آسیا تک، شاتل، پارس آنلاین و رسپینا دچار اختلال چند ساعته شد.

Embedi، کاشف باگ نسبت به در معرض خطر بودن 250 هزار دستگاه از 8.5 میلیون دستگاه هشدار داده بود. تاکید عمده سیسکو و Embedi روی آسیب پذیر بودن سوئیچ‌های سیسکو بوده است دارندگان نرم افزار (Cisco IOS and IOS XE) اما در گزارش مرکز ماهر از آسیب دیدن سوئیچ و همچنین روتر(مسیریاب) سیسکو در مراکز داده ایرانی نام برده شده است که باید از لحاظ فنی بررسی بیشتری شود.

حمله سایبری شب گذشته نشان داد زیرساخت‌های ارتباطاتی کشور همچنان آسیب پذیر است.


تاریخ : 1397/01/18-09:00:41 | بازدید : 1032
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *