جايگاه اپراتوري هلدينگ فن آوا منحصر به فرد است

a

صفحه اصلی   اخبار
1

   مهندس علي نوري مديرعامل هلدينگ فن آوا:

  جايگاه اپراتوري هلدينگ فن آوا منحصر به فرد است

  مديرعامل گروه فن آوا گفت: دانش فني بسيار مناسبي در گروه فن‌آوا شكل گرفته است و سرويس‌هاي بسيار خوبي در حوزه ارتباطات و خدمات فن آوري اطلاعات در حال عرضه هستيم.سرويس‌هاي پايه و ايجاد زير ساخت‌هاي فن آوري اطلاعات و همچنين ارتباطات جز توانمندي‌هاي گروه فن‌آوا است.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: در دنياي کنوني که زندگي‌ها غرق در تکنولوژي است، کمتر کشوري است که تجربه‌اي در زمينه گسترش فناوري اطلاعات و ارتباطات در مناطق مختلف شهري و روستايي نداشته باشد. از اين رو بسياري از متخصصان يا صاحب‌نظران مسائل توسعه‌اي در کشورهاي در حال پيشرفت، معتقدند استفاده صحيح از فناوري اطلاعات و ارتباطات و آموزش فنون و روش‌هاي نوين مي‌تواند بر بهبود کيفيت زندگي و ميزان توليدات گوناگون آن سرزمين بيافزايد و در بهبود کيفيت زندگي مردم ياري‌رسان باشد. مهندس علي نوري به عنوان يکي از فعالان عرصه ارتباطات و فن آوري اطلاعات در کشور که به صورت دقيق بازار اين حوزه را رصد مي کند و نقش هدايت و رهبري کامل‌ترين  اپراتور  صنعت ICT  کشور را بر عهده دارد از روند رو به رشد صنعت IT کشور مي گويد. مصاحبه ما را با ايشان در زير دنبال کنيد:

 سند راهبردي گروه فن‌آوا  را تشريح مي‌فرماييد؟

 صنعت ICT از بخش‌هاي مختلفي تشکيل شده است. قبل از هر چيز بايد عرض کنم؛ شرکت هايي که در صنعتICT حضور دارند لزوما  نبايد در تمام کسب‌و‌کارهاي زنجيره‌اي ارزش صنعت ICT حضور داشته باشند. با توجه به همين رويکرد  هلدينگ فن‌آوا براساس يک استراتژي مشخص و نگاه هوشمندانه به‌دنبال حضور در بخش هايي از اين زنجيره کسب‌و‌کار است که موجب ايجاد مزيت رقابتي و کسب برتري در بازار مي‌شود. به همين دليل مبتني بر سند استراتژيک گروه فن‌آوا  که با همراهي و همکاري خبرگان صنعت ICT و مديران گروه فن‌آوا شکل گرفت، مقرر شد گروه فن‌آوا  در چهار بخش ارتباطات، خدمات پيمانکاري، مشاوره و تامين، خدمات ارزش افزوده حوزه محتوا و نرم افزار وبخش فناوري اطلاعات به ويژه خدمات پرداخت‌هاي مالي حضور فعال داشته باشد.

 با توجه به اينکه صنعت ICT در کشور جزو صنايع مجوزمحور است و هر شرکتي که از مجوز ها و پروانه‌هاي مناسب‌تري در صنعت برخوردارتر باشد به همان نسبت هم مي‌تواند حضور فعال‌تر و موثرتري را در اين صنعت طبيعتاً تجربه کند. نکته مهم در اين رابطه اين است که شرکت‌ها بدون اخذ اين پروانه ها بخش هايي از کسب‌و کار و حضور در صنعت را از دست خواهند داد.

 هلدينگ فن‌آوا پروانه‌هاي کاملي در حوزه ارتباطات ثابت، ارتباطات موبايلي در قالبMVNO، ارتباطات ماهواره‌اي با مجوز SAP  و در بخش ارتباطات روستايي دارد. در همين راستا امروزه با توجه به اينکه سرويس ها و محصولات ترکيبي بسيار مورد استقبال بازار قرار گرفته است، گروه فن‌آوا  با در اختيار داشتن سرويس‌هاي پايه در حوزه ارتباطات، اين توان را دارد که سرويس‌هاي ارزش افزوده ترکيبي را متناسب با نياز مشتري ارائه دهد.

 شرکت گروه فن‌آوا به لحاظ جايگاه اپراتوري در صنعت ICT منحصر به فرد است و زير ساخت‌هاي فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات آن درکشور نسبت به بقيه رقبا کامل است. فن‌آوا طبق مجوز هايي که اخذ کرده است، مي‌تواند محصولات مختلفي را به مشتريان سازماني خود در کمترين زمان ممکن ارائه کند.

 در حوزه خدمات فن آوري اطلاعات به‌ويژه در حوزه خدمات مالي و خدمات پرداخت، زير ساخت‌هاي پرداخت بسيارکاملي را در اختيار دارد که خدمات پايه بانکي و هم خدمات ارزش افزوده حوزه سازماني متناسب با نيازهاي مشتريان سازماني و استارتاپ ها از جمله آنهاست که مي‌تواند اين خدمات را  با کيفيت بسيار بالا ارائه دهد. همچنين گروه فن‌آوا  در حوزه خدمات اپراتوري محتوا زير ساخت‌هاي کاملي را در حوزه ديتا سنتر و سرويس‌هاي ارزش افزوده در اختيار دارد.

 يکي از نکات مهم گروه فن‌آوا  نوع برنامه‌ريزي سطح هلدينگ است. اين برنامه ريزي وابستگي بسياري به سطح بلوغ شرکت‌هاي تابعه خود دارد. شرکت‌هاي تابعه از لحاظ ساختار، فرآيند و نيروي انساني به سطحي رسيده‌اند که مي‌توانند سبک کنترل استراتژيک را به‌سادگي اجرا کنند. در اين سبک، شرکت‌هاي زيرمجموعه سازمان در تهيه برنامه‌ها نقش و مشارکت دارند. ستاد سازمان هلدينگ بر اجراي برنامه‌ها نقش نظارت و هدايت دارد. شرکت‌هاي زيرمجموعه سازمان داراي استقلال مالي هستند، در اين سبک ارزيابي مديران، عملکرد خود شرکت‌ها مي‌باشد.اين مدل يک سبک مستقل نيست، بلکه پل ارتباطي ميان برنامه‌ريزي استراتژيک و کنترل مالي است. در اين مدل، ستاد سازمان شکل‌دهنده (Shaper) استراتژي‌هاست و بنابراين، حداقل نقش‌هاي سازمان به صورت تعريف و شکل‌دهي استراتژي‌هاي کلان سازمان به خصوص در تخصيص منابع و کنترل روش‌ها؛ تعريف فعاليت‌هاي متعادل براي شرکت‌ها و ماموريت هريک؛ تعريف و کنترل سياست‌هاي سازماني و پرورش نوآوري‌ها و يادگيري‌هاي سازماني تعريف مي‌شود.

 دراين سبک شرکت‌هاي تابعه اين امکان را دارند که با ارزيابي بهينه صنعتي که در آن فعاليت دارند محصولات و سرويس‌هاي مورد نظر خود را شناسايي، جهت‌گيري راهبردي خود را معين و برنامه‌ريزي خود را با استقلال کامل انجام دهند. البته اين برنامه‌ريزي بعد از اينکه به تائيد هيات مديره شرکت مربوطه رسيد، بايد جهت هماهنگي کامل با راهبردهاي کلي گروه به تائيد هيات مديره هلدينگ نيز برسد.

 آيا صنعت پرداخت در کشور اشباع شده است؟

 صنعت ICT در کشور در حال رشد است و هنوز بسياري از روش‌هاي پرداخت سنتي در کشور رايج است ووجود دارد. به نوعي مي‌شود گفت صنعت پرداخت به هيچ وجه به مرحله اشباع نرسيده است و بسياري از سرويس‌هاي ارزش افزوده که در دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد هنوز در کشور ما مورد استفاده قرار نگرفته است و اين جاي رشد بسيار زيادي را دارد. ورود تکنولوژي‌هاي جديد مانند پرداخت موبايلي، NFC، پرداخت اعتباري  همه روش‌هاي نويني است که هنوز جاي رشد بسيار زيادي در کشور ما دارد. به همين دليل گروه فن‌آوا  هم باشرکت فن‌آوا  کارت خود چشم انداز بسيار مناسبي را در صنعت پرداخت کشور متصور است. اين شرکت با سامانه نفيس رقابت بسيار جدي را در اين عرصه در بازار ICT کشور دارد.

 چقدر در تحقق ايراني خود کفا در سطح ملي مشارکت داشته ايد؟

 با توجه به ترکيب شرکت ها و سبد محصولات شرکت‌هاي گروه، هلدينگ فن‌آوا  در خصوص اجراي پروژه‌هاي ملي تجربه بسيار موفقي را در به ثمر رساندن بسياري از آنها ايفا کرده است.مسلما انجام پروژه‌هاي ملي و بزرگ در سطح کشور نيازمند در اختيار داشتن مجموعه اي از سرويس‌هاي حوزه فن آوري اطلاعات درکنار هم است، که گروه فن‌آوا  باتوجه به مجوزهاي متعدد خود و با ارائه بسياري از سرويس‌هاي پايه به‌عنوان يک مزيت رقابتي در کشور مي‌تواند به راحتي اين پروژه ها را مديريت و به سرانجام برساند.سامانه هوشمند سوخت و پروژه‌هاي حوزه نفت و انرژي از جمله اين پروژه هاي موفق بوده است. اين شرکت همواره در ارائه سرويس‌هاي B2B و B2G يکي از هلدينگ‌هاي موفق در کشور بوده است.

 آيا نيازهاي جديد صنعت را رصد مي‌کنيد؟

 درخصوص تکنولوژي‌هاي جديد حوزه فن‌آوري اطلاعات از جمله بلاک چين، IOT ، کلود، بيگ‌ديتا و هوش مصنوعي، ارزهاي ديجيتال، داده کاوي و ... بايد عرض کنم به هيچ عنوان نبايد از آنها غافل شد.گروه فن‌آوا  همراه با رشد اين صنايع به صورت ويژه اين بازارها رارصد و نيازها‌ي آنها را شناسايي مي‌کند. اين گروه با در اختيار داشتن زير ساخت‌هاي کامل مي‌تواند بسياري از شرکت هايي که در حوزه خدمات ارزش افزوده فعاليت دارند را به عنوان شرکاي استراتژيک همراهي کند و خدمات اين شرکت‌ها را به صورت مشترک به بازار ارائه دهد. البته در برخي از اين حوزه ها اين گروه محصولاتي را هم به بازار ارائه داده است که مي‌توان به عنوان نمونه به اينترنت اشيا اشاره کرد. در حوزه اينترنت اشيا ما در صنعت نفت و گاز، ديسپچينگ را ارائه داده ايم. همچنين در حوزه داده کاوي و هوش مصنوعي در قالب اپراتوري محتوا نيز سرويس ها و محصولاتي را ارائه داده ايم.

 آيا برنامه‌اي براي حضور در بيرون از مرزهاي کشور داريد؟

 دانش فني  بسيار مناسبي در گروه فن‌آوا  شکل گرفته است و سرويس‌هاي بسيار خوبي در حوزه ارتباطات و خدمات فن آوري اطلاعات در حال عرضه هستيم.سرويس‌هاي پايه و ايجاد زير ساخت‌هاي فن آوري اطلاعات و همچنين ارتباطات جز توانمندي‌هاي گروه فن‌آوا  است که با برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي که صورت پذيرفته است محصولات خود را در کشورهايي مثل عراق، تاجيکستان، سوريه و افغانستان عرضه مي‌کنيم.

 

 

 


تاریخ : 1397/06/05-18:19:34 | بازدید : 585
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *