انتخاب سبک کنترل استراتژیک برای بودجه ریزی گروه فن آوا

a

صفحه اصلی   اخبار
1

   در همایش تبیین نظام برنامه ریزی و بودجه سال 1398شرکت های تابعه گروه فن آوا مطرح شد:

  انتخاب سبک کنترل استراتژیک برای بودجه ریزی گروه فن آوا

  همایش تبیین نظام برنامه ریزی و بودجه سال 1398 گروه فن آوا با حضور مدیران و کارشناسان ارشد این گروه و با بررسی شاخص‌ها و ویژگی های بودجه 1398 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: همایش تبیین نظام برنامه ریزی و بودجه سال 1398 شرکت های تابعه گروه فن آوا در روز یکشنبه مورخ 18 شهریور ماه 1397 برگزار شد. در این همایش مدیرعامل گروه فن آوا، مدیران ستادی گروه، مدیران عامل شرکت‌های تابعه و جمعی از کارشناسان حوزه های مالی و طرح و برنامه در سطح گروه حضور داشتند.

مهندس علی نوری مدیرعامل گروه فن آوا در ابتدای این مراسم با تبیین شرایط فعلی حوزه کسب و کار و مشکلات کشور و اهمیت برنامه ریزی در این شرایط گفت: هر چقدر که شرایط کسب و کار سخت تر باشد و متغیرهای محیطی و پیرامونی پیچیده تر و دشوارتر می شوند اهمیت برنامه ریزی در شرکت نیز بیشترمی‌شود. در شرایط فعلی کشور که متغیرهای محیطی مانند نرخ ارز، سکه، دلار و ابلاغیه های جدید دولت و بانک مرکزی و شرایط تحریمی به شدت در حال تغییر است اهمیت برنامه‌ریزی برای شرکت بسیار بیشتر می شود.

وی افزود: برنامه ریزی را به عنوان پایه بودجه ریزی لحاظ کردیم و حتما بودجه ریزی ما باید دقیق و کاملا قابل پیش بینی باشد و بر این اساس نقش مدیران مالی و طرح و برنامه در کنترل و نظارت بر آن بسیار جدی خواهد بود.

عضو هیات مدیره گروه فن آوا با اشاره به سبک راهبری گروه فن آوا بیان داشت: سبکی که برای راهبری گروه فن آوا انتخاب کردیم سبک کنترل استراتژیک است و بر این مبنا ما صرفا به سود و زیان نگاه نمی‌کنیم. از طرفی برای شرکت ها نیز به صورت آمرانه تدوین برنامه استراتژیک نمی کنیم، بلکه شرکت ها آزادی تدوین برنامه استراتژیک در چارچوب راهبردهای کلی گروه را دارند و گروه نقش کنترلی عملیات را در سطح استراتژیک و جهت گیری راهبردها خواهد داشت. سبک کنترل استراتژیک بین دو سبک کنترل مالی و برنامه ریزی استراتژیک قرار می گیرد.

مدیرعامل گروه فن آوا همچنین در مورد تامین منابع مالی از سوی هلدینگ افزود: در دنیا دوره اینکه پول داده شود تا کار انجام شود تمام شده و سازمانی که این گونه نگاه کند به مسیری اشتباهی رفته و ما قرار نیست مدیریت هزینه انجام دهیم. می بایست فکر کنیم کار کنیم و روش های تامین منابع برای بودجه را پیش بینی کنیم.

نوری در ادامه بیان داشت: یکی از مواردی که برای بودجه ریزی مورد نیاز است وجود سند بالادستی است که در همایش سال گذشته مدیران فن آوا سند برنامه ریزی راهبردی گروه فن آوا تدوین شده که راهبردهای اصلی در این سند مشخص و مبنای کار قرار می گیرد.

وی در ادامه گفت: در صنعت ICT مهمترین چالشی که وجود دارد تغییر سریع تکنولوژی ها است بنابراین باید بدانیم خیلی از تکنولوژی هایی که در حال استفاده از آنها هستیم ممکن است در سالهای آینده مورد استفاده واقع نشود یا کاربردش را از دست بدهد.

مدیرعامل گروه فن آوا در خاتمه تاکید کرد: بازنگری در کسب و کار تعامل و سرعت در پاسخ دهی به مشتریان نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این همایش دکتر حمیدرضا نائینی عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی گروه فن آوا در خصوص اهداف همایش تبیین نظام برنامه ریزی و بودجه سال 1398 گفت: دلیل برگزاری چنین برنامه ای فاصله گرفتن از روش های سنتی بودجه ریزی و نزدیک شدن به یک بودجه واقع بینانه خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: در بحث نظام بودجه ریزی دو مفهوم داریم یکی بحث اتصال بودجه به استراتژی و دیگری بحث بودجه ریزی عملیاتی که همیشه این دو مفهوم جزء سیستم های برنامه ریزی ایده آل هستند که دستیابی به آنها می شود گفت خیلی دشوار است ولی ما امسال با هدف گذاری که انجام داده ایم دنبال این هستیم که در این راستا حرکت کنیم وتا آنجا که بتوانیم بودجه را از حالت سنتی خارج و به استراتژی ها متصل می کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی گروه فن آوا با بر شمردن مسائل مهم در نظام بودجه ریزی گفت: سه مسئله مهم در نظام بودجه ریزی ضروری است، اول اینکه پروژه هایی که در حال تعریف آنها هستیم آیا تناسبی با اهداف، استراتژی ها و برنامه های عملیاتی دارند یا خیر؟

دوم چه میزان از تحقق اهداف درآمدی که بالاتر از بودجه شرکت می باشد منبعث از پروژه های توسعه کسب و کار یا بهبود بهره‌وری فرآیندهای جاری است؟

سوم رویکردی که برای ارزیابی کنترل و بازبینی پروژه ها داریم چگونه است؟

عضو هیات مدیره  گروه فن آوا افزود: در سند راهبردی که سال گذشته تدوین شد، کسب و کارهای گروه در چهار بخش تقسیم شدند که متناسب با این حوزه ها استراتژی سطح گروه ترسیم شد و در ادامه استراتژی های لایه کسب و کارها نیز با مشارکت شرکتها به تدوین رسید. هم اکنون می خواهیم از این استراتژی‌ها و اهداف برای تدوین بودجه سال 98 استفاده کنیم.

دکتر مصطفی رضایی معاون مالی و اقتصادی گروه فن آوا به عنوان سومین سخنران این همایش با غلط دانستن نگاه صفر و یکی به بودجه تصریح کرد: نمی توان به بودجه سازمان نگاه صفر و یکی داشته باشیم یعنی هیچ گاه یک بودجه کامل نمی‌شود نوشت اما باید تلاش کرد و از نقطه‌ای کار را شروع کنیم و به تدریج به بودجه مطلوب برسیم.

رضایی در ادامه گفت: ما یک بحث بودجه بندی داریم و یک بحث کنترل بودجه، ما اگر بودجه بنویسیم و کنترل نکنیم درست عمل نکرده ایم این دو لازم و ملزوم هم هستند و از هم جدا نیستند.

وی بیان داشت: یک موضوع مهم دیگر که در کنار بودجه و کنترل آن می باشد اصلاح بودجه است که اگر قرار باشد بودجه ای نوشته شود و فقط آن کنترل شود بعد از سه یا چهار ماه بودجه اثر و خاصیتش را از دست می دهد بنابراین زمانی بودجه می تواند کمک کند که آیتمی به نام اصلاح بودجه داشته باشیم یعنی در بازه های دو یا سه ماهه بتوانیم بودجه را اصلاح کنیم.

معاون مالی و اقتصادی گروه فن آوا  در انتها ضمن بیان تجربیات خود گفت: برنامه ریزی استراتژیک و بودجه به ما برای تطابق تغییرها کمک می کند تا شرکت یا کسب و کارمان سقوط نکند، وقتی برنامه ریزی استراتژیک داشته باشیم و در کنار آن بودجه، قطعا می دانیم در کسب و کارمان چه تغییراتی در حال اتفاق افتادن می باشد.

لازم به ذکر است در انتهای این همایش دکتر فرامرزی از اساتید مطرح در رشته مدیریت مطالب مفیدی در خصوص ویژگی های رهبری در سازمان ارائه کرد.


تاریخ : 1397/06/24-11:58:04 | بازدید : 883
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *