شوک در صنعت پرداخت!

a

صفحه اصلی   اخبار
1

  تصميم بانك مركزي به كاهش درآمد شركت‌هاي PSP؛

  شوک در صنعت پرداخت!

  روز گذشته نامه مهم مديرعامل شاپرك موجي از نگراني را در بين شركت‌هايPSP و فعالين حوزه صنعت پرداخت بوجود آورد تا جايي كه تاثير مستقيم بر كاهش ارزش سهام برخي از اين شركت‌ها در بورس بر جاي گذاشت.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: بر اساس مصوبه مورخ 30 خرداد 1383 ریاست جمهوری در خصوص پول الکترونیکی، بانک‌های کشور می‌توانند از طریق عقد قرارداد با شرکتهای ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) که از بانک مرکزی مجوز فعالیت دارند خدمات این حوزه را به این شرکت‌ها واگذار کنند. هم اکنون 12 شرکت در این حوزه مشغول فعالیت هستند که در مدت کمتر از یک دهه اثرات مطلوبی در سیستم بانکی کشور به جای گذاشتند و خدمات بسیار موثر و کارایی را در راستای متحول کردن نظام پرداخت بانکی و ورود تکنولوژی‌های برتر و بروز دنیا به کشور داشتند.

در این مدت نه چندان طولانی که از عمر این صنعت می‌گذرد بویژه در یکی دو سال اخیر شاهد رشد چشمگیر استفاده از ابزارهاي پرداخت الکترونيک چه در بستر کارتخوان‌هاي فروشگاهي و چه در بستر تلفن‌همراه بودیم که با استقبال گسترده‌ مردم روبرو شد. در شرایطی که این صنعت نوپا توانسته خدمات متنوعی به جامعه مخاطبین گسترده خود ارائه دهد و علاوه بر آن رضایت عمومی را به همراه داشته باشد بحث کارمزدها همیشه به عنوان یک تهدید برای این شرکتها مطرح می‌شد تا اینکه روز گذشته در فضای مجازی نامه‌ای از مدیرعامل شاپرک منتشر شد که نگرانی فزاینده‌ای در بین فعالین این صنعت بوجود آورد.

محسن قادری مدیرعامل شاپرک در نوشته خود به مدیران عامل PSPها به نامه مورخ 96/7/3 بانک مرکزی اشاره می‌کند و می‌نویسد:"هزینه تراکنش‌های شبکه پرداخت کشور بالاست و هزینه‌های زیادی به بانکها مترتب می‌شود بر این اساس اصلاح ساختار و نظام کارمزدی در کشور در حال اجرا می‌باشد".

بر اساس نظر مدیرعامل شاپرک تاثیر این تصمیم و صحبت از آن در آینده‌ای نزدیک تعدیل‌هایی در درآمد شرکت‌های پرداخت بویژه برای آنهایی که در بورس حضور دارند خواهد گذاشت و آنها باید از حالا به فکر چاره جویی باشند.

ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی در گفتگویی در خصوص چرایی چنین تصمیمی از سوی رگولاتوری می‌گوید: "هدف از ارسال این نامه تذکر به شرکت‌های پی‌اس‌پی و فعالان بازار سرمایه بود تا در جریان تغییرات محتمل آینده قرار بگیرند و با آگاهی از تعدیل‌هایی که ممکن است در درآمد شرکت‌های پی‌اس‌پی اتفاق بیفتد دست به خرید یا فروش سهام این شرکت‌ها بزنند. به عبارت دیگر بانک‌مرکزی به عنوان رگولاتور تشخیص داده‌است که باید اطلاع رسانی بیشتری به بازار انجام شود تا از ایجاد حباب در سهام شرکت‌های پرداختی حاضر در بورس جلوگیری کند".

شوک حاصل از این نامه به اندازه‌ای بود که بنابر مشاهدات صورت گرفته باعث کاهش تا 5 درصدی ارزش سهام برخی از شرکت‌های PSP در بورس شد.

بر اساس مشاهدات صورت گرفته و بررسی نظرات مدیران بانک‌مرکزی، ظاهرا تغییرات در اصلاح مسیر دریافت کارمزدها و تغییر سقف پرداخت اتفاق خواهد افتاد. در مدل جدید قرار است کارمزد برخی تراکنش‌های خرید مانند خرید شارژ به طور کامل از دارنده کارت دریافت شود و در مورد دیگر تراکنش‌های خرید هم تا سقف مشخصی از مبلغ، کارمزد توسط دارنده کارت و از مبلغی به بالا توسط پذیرنده پرداخت شود. بنظرمی‌رسد این سقف  بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان خواهدبود یعنی کارمزد خرید تا این سقف به طور کامل از سوی خریدار پرداخت می‌شود و از آن به بالا توسط پذیرنده. از سوی دیگر سقف کارمزد پرداختی به شرکت‌های پی‌اس‌پی که تا کنون یک درصد تا سقف 200 تومان بوده به رقم ثابت 150 تومان کاهش پیدا می‌کند و دیگر درصدی از مبلغ تراکنش نخواهدبود. از آنجایی که متوسط کارمزد دریافتی شرکت‌های پی‌اس‌پی اکنون حدود 175 تومان در ازای هر تراکنش خرید است، تعیین رقم ثابت 150 تومان کارمزد به معنای کاهش درامد این شرکت‌ها از محل کارمزدها خواهدبود و این همان تعدیلی است که حکیمی به آن اشاره کرده‌است.

اگرچه درآمد شرکت‌های پرداختی به کارمزد منحصر نمی‌شود اما ناظران معتقدند حتی در صورت اعمال تغییرات در نظام کارمزدی، درآمد شرکت‌های پرداختی تغییرات زیادی داشته‌باشد.

بنظرمی‌رسد موانع یا شاید هم بتوان گفت هنوز مقاومت‌هایی در برابر اصلاح، تکمیل و رشد شبکه پرداخت وجود دارد. به عنوان مثال، بلاتکلیف بودن سامانه پرداخت خرد یا شبکه آفلاین و یا تکمیل سرویس NFC از جمله مواردی هستند که علی‌رغم تأکید کارشناسان طی سال‌های گذشته هنوز اقدام مؤثری برای ایجاد و توسعه آن‌ها انجام نگرفته‌است و متاسفانه در این شرایط اقدام در جهت کاهش درآمدهای شرکت‌های PSP را شاید بتوان در ادامه چنین مقاومت‌هایی تحلیل کرد.

 


تاریخ : 1396/07/18-13:17:05 | بازدید : 1177
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *