اجرای زنجیره ارتباط و پرداخت جامع در هلدینگ فن آوا

a

صفحه اصلی   اخبار
1

  مديرعامل گروه فن آوا در مصاحبه تفصيلي با پفاندكس عنوان كرد:

  اجرای زنجیره ارتباط و پرداخت جامع در هلدینگ فن آوا

  

مدیرعامل گروه فن آوا از زیرمجموعه های سازمان تامین اجتماعی این هلدینگ را تنها هلدینگی دانست که زنجیره ارتباطی و پرداخت جامع را به طور کامل و جامع اجرا کرده است.

 علی اصغر طراوتی عضو هیات مدیره و مدیرعامل گروه فن‌آوا در گفت و گوی تفصیلی با ستاد خبری گردهمایی صندوق های بازنشستگی؛ پیشران توسعه ملی، در خصوص  اهمیت صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: رشد و توسعه این صنعت در تمامی بخش های زندگی فردی وکسب وکارهای تجاری باعث  توسعه بسیار سریع این صنعت شده است و گروه فن آوا که بخش های کلیدی زنجیره فناوری اطلاعات و ارتباطات را در اختیار داشته و با متصل نمودن این زنجیره به حوزه مالی و پرداخت به عنوان تنها هولدینگ صنعت فاوا شناخته می شود که زنجیره جامع، یکپارچه ای از خدمات را به بهترین وجه می تواند در اختیار مشتریان فردی (B2C) و مشتریان سازمانی (B2B) بویژه در حوزه سهامداری ارائه نماید.

 وی در جریان برگزاری نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی پیشران توسعه ملی با تاکید بر اینکه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) امروزه در کشور در شرایطی است که هم در سبد مصرفی خانوار و هم در حوزه‌های کسب و کارهای تجاری توسعه چشم گیری یافته است، اظهار داشت: به نحوی است که  در شرایط کنونی حدود ۶۰ درصد خانوارهای کشور به اینترنت دسترسی دارند و سطح تحت پوشش شبکه تلفن همراه نیز به ۹۵ درصد رسیده است.

فن آوا

 طراوتی درباره وضعیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور نیز گفت: براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات تعداد مشترکین تلفن همراه نسبت به جمعیت کل کشور نزدیک به ۹۹٫۸ درصد و نسبت افراد دارای دسترسی به تلفن ثابت ۹۸٫۷ درصد می‌باشد. این آمار دسترسی و ضریب نفوذ حوزه ارتباطات ثابت و ارتباطات سیار را در کشور به وضوح مشخص می‌نماید. اثر این اتفاق در حوزه کسب و کارهای نوپا بسیار سریع بوده و باعث رونق گرفتن مفاهیم مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون شتاب دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها شده است.

 وی درباره رویکردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از گذشت ۱۰ سال از عمر صدور پروانه‌های این حوزه تصریح کرد: رویکرد اول در حوزه ارتباطات ثابت و دیگری در خصوص ارتباطات سیار می‌باشد. در حوزه ارتباطات ثابت دولت به سمت تجمیع مجوزها و پروانه‌ها و تمرکز بر ایجاد اپراتورهای بزرگ رفته است و به همین دلیل است که پروانه جدیدی در این حوزه به نام FCP تعریف شده است.

 طراوتی همچنین در ادامه افزود: دولت در حوزه ارتباطات سیار به جای تعریف اپراتور چهارم، مجزا از سه اپراتور اصلی تلفن همراه، پروانه جدید اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) را مطرح کرد تا بر این اساس شرکت‌های داخلی بتوانند با استفاده از مشارکت خارجی به صورت کنسرسیوم‌ها برای اخذ این پروانه اقدام کرده و براساس مفاد پروانه بتوانند با استفاده از برندشان بر روی یکی از شبکه‌های اپراتورهای همراه اصلی سرویس ارائه دهند. این هدف به این معنا است که بازارهای کوچک و اختصاصی را متناسب با نیازشان با جامعه هدف محدودتر اما با سرویس اختصاصی‌تر ارائه دهند.

 مدیرعامل گروه فن‌آوا در خصوص کسب‌وکارهای نوینی که در حوزه ICT در حال شکل گیری هستند بیان داشت: جهت‌گیری‌های حوزه حاکمیت برای ساماندهی کسب‌و‌کارها، با توجه به ارائه پروانه های فعالیتی در یک بازه زمانی ۱۰ ساله، ایجاد بازیگران و شرکت هایی با توان مالی و ساختار فعالیتی بزرگ می باشد که این موضوع   هم تهدید و هم فرصت است که ما را ملزم می‌کند در این صنعت به روز و دقیق باشیم.

 عضو هیات مدیره گروه فن‌آوا با اشاره به تاسیس گروه فن‌آوا در سال ۱۳۸۲ گفت: هدف گذاری اولیه گروه فن ‌آوا بر این مبنا بوده است که بتواند در صنعت ICT کشور زنجیره ارزش و خدمات را کامل کند و بر همین اساس اکثر پروانه‌ها و مجوزهای لازم در این صنعت را توسط شرکت‌های زیرگروه‌ اخذ نمود.

 وی افزود: هولدینگ مدیریت صنایع نوین “شمص” وابسته به سازمان تامین اجتماعی یکی از سهام‌داران اصلی گروه فن‌آوا است که از بدو تاسیس همواره به عنوان یکی از حامیان اصلی فن آوا به شمار رفته است و بر همین اساس گروه و مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه آن در ذیل مدیریت صنایع نوین تامین (شمص) در نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی پیشران توسعه ملی حضور پیدا کرده‌اند.

فن آوا

 طراوتی درباره شرکت‌های زیرمجموعه گروه فن‌آوا و حوزه فعالیت‌هایشان گفت: فن ‌آوا هم اکنون با ۱۰ شرکت فعال در حوزه‌های مختلف در حال فعالیت و خدمت رسانی می‌باشد. شرکت داده پردازی فن آوا دارای مجوزهای FCP، ISP و ISDP، شرکت داده سامانه در حوزه دیتاسنتر، شرکت ارتباطات کوه نور دارنده مجوز PSTN یا ارتباطات ثابت، شرکت فن‌آوا ماهواره در حوزه خدمات ماهواره‌ای، شرکت فن‌آوا کارت در حوزه پرداخت الکترونیکی یا PSP، شرکت ‌فن‌آوا سیستم در حوزه تولید نرم افزار، شرکت فن‌آوا موج در خصوص تامین تجهیزات و ارائه خدمات فنی مهندسی، شرکت تضمین گستر فن‌آوا در راستای خدمات ارزش افزوده حوزه پرداخت و در نهایت شرکت شبکه گستر فن‌آوا مسئول ارائه خدمات فنی، مهندسی و پشتیبانی فنی به صورت مویرگی در کل کشور می‌باشد.

 وی افزود: یکی از نکات حائز اهمیت در خصوص فن‌آوا این است که از همان ابتدا به عنوان یک شرکت سهامی عام که دارای سهام داران حقیقی و حقوقی زیادی می‌باشد شروع به فعالیت کرد و هم اکنون سهام گروه فن آوا در بازار اول فرابورس خرید و فروش می‌شود.

 مدیرعامل جامع‌ترین هولدینگ حوزه ICT در کشور در خصوص برنامه استراتژیک ۵ ساله فن‌آوا به تشریح ۴ راهبرد این گروه پرداخت و بیان داشت: شرکتی مانند فن آوا وقتی تصمیم به ترسیم برنامه استراتژیک خود می‌گیرد حداقل باید برای یک دوره ۵ ساله تصمیم بگیرد که با چه مختصات و چه جهت گیری در این صنعت حضور داشته باشد. هفت اصل سود آور، توانمند، پیشگام، جامع و کامل، محبوب و حرفه ای، اولویت و انتخاب نخست مشتریان در چشم انداز ۵ ساله گروه در نظر گرفته شده است.

 طراوتی ادامه داد: بر این اساس چهار راهبرد کلی در نظر گرفته شده است. راهبرد نخست، در زمینه زیر ساخت و شبکه صنعت فاوا است. گروه فن آوا در نظر دارد انواع زنجیره ارتباطات زمینی (ثابت، همراه و ماهواره) را در اختیار داشته باشد و همچنین پلتفورم ها، سیستم عامل ها و نرم افزارها و مراکز داده داخلی  مربو ط به شبکه، زیر ساخت و ارتباطات را نیز خود طراحی نماید.

 وی راهبرد دوم را در زمینه کاربردهای فناوری اطلاعات عنوان کرد و افزود: این راهبرد، براساس دامنه کاربرد ICT در صنایع دیگر و به وجود آمدن مفهوم اینترنت اشیاء و همچنین فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری در بخش خدمات ارزش افزوده است. اولویت های سرمایه گذاری  گروه فن آوا شامل حوزه مالی و پرداخت، حوزه خدمات مرتبط با ارتباطات اپرا توری، حوزه خدمات پشتیبانی و خدمات فنی و مهندسی ICT و حوزه خدمات مشاوره‌ای و شرکت‌های استارت آپ تعریف شده است.

 طراوتی توزیع محتوا را سومین راهبرد گروه فن آوا مطرح و عنوان کرد: گروه فن آوا صرفا به دنبال ارائه خدمات ارتباطی است و در بخش تولید محتوا وارد نخواهد شد؛ ولی به دنبال آن است که از طریق راه اندازی شبکه های مدیریت توزیع محتوا نسبت به ارائه خدمات محتوایی اقدام نماید.

 وی در ادامه گفت: بنابراین اولویت های سرمایه گذاری گروه فن آوا در این بخش عبارت از سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شبکه‌های توزیع محتوا (CDN)، راه‏اندازی تلویزیون های تعاملی اینترنتی (OTT) و شبکه‏های اجتماعی بومی و تامین زیرساخت برای ارائه سرویس GAME است.

 مدیرعامل گروه فن آوا راهبرد چهارم این گروه را تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد و افزود: گروه فن آوا از بدو تاسیس، خود را به عنوان یک سرویس دهنده معرفی کرده است، به همین دلیل این شرکت تولید کننده تجهیزات نبوده و در این بخش صنعت حضور ندارد و در کوتاه مدت نیز تمایلی برای حضور در بخش تولید تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات ندارد، اما در بلند مدت ممکن است در راستای تقویت برند خود از طریق انعقاد قراردادهای همکاری با برخی تولید کنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به سفارش تولید تجهیزات با برند “فن آوا” اقدام نماید.

 عضو هیات مدیره گروه فن‌آوا در تکمیل راهبردهای استراتژیک این گروه به حوزه پرداخت الکترونیک اشاره کرد و گفت: با در نظر گرفتن این چهار راهبرد، موضوع پرداخت می‌تواند در تکمیل زنجیره هر صنعتی که ارائه خدمات و محصولات آن مبتنی بر مدل B2B یا B2C است اثرگذار باشد. وقتی به مطالعه صنعت‌های مختلف در دنیا می‌پردازیم، صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات جزء ۱۰ صنعت برتر می‌باشد و در این صنعت، حوزه پرداخت هم جزء برترین‌های آن است. فن آوا تنها هلدینگی است که از زنجیره حوزه ارتباطات و پرداخت به طور کامل برخوردار است. این موضوع به مجموعه فن آوا و مشتریان کمک می‌کند که بتوانند در ارائه خدمات به صورت جامع و کامل‌تری ایفای نقش نمایند.

 وی در ادامه افزود: بحث جذب و سازماندهی ایده‌های نو و استارت‌آپ‌ها در سطح گروه درحال شکل‌گیری است و یکی از ماموریت‌های آتی خودمان را جذب ایده و شناخت جامعه نخبگان و حمایت از این جامعه می‌دانیم که بر این اساس در بحث دانشی بودن ایده‌ها گروه فن‌آوا توافق‌نامه‌هایی را با پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در راستای عملیاتی ساختن این حوزه در دو مقوله کار‌آفرینی و تربیت نیروی انسانی منعقد کرده است.

 مدیرعامل گروه فن آوا در پایان با اشاره به جهت‌گیری‌های آینده صنعت فاوا در کشور خاطر نشان کرد: آینده این صنعت در توسعه محصولات مبتنی بر ارائه خدمات حوزه ویدئو و خدمات ارزش افزوده است؛ به این معنا که اگر می‌خواهیم یک جهت‌گیری چند ساله داشته باشیم در حوزه محتوا و به خصوص ویدئو باید مطالعه و برنامه ریزی دقیق وجود داشته باشد که این پیش بینی انجام شده و در دستور کار گروه قرار گرفته است.

 طراوتی ادامه داد: پروانه FCP توسط چندین شرکت گرفته شده، اما برآورد ما این است که اولین اپراتوری باشیم که بتوانیم حوزه صوت، داده و ویدئو را در آینده‌ای نزدیک به صورت یکپارچه ارائه دهیم و شرکت داده پردازی فن‌آوا اولین FCP ای است که می‌تواند در نقش یک اپراتور چند وجهی حضور یابد.


تاریخ : 1395/11/26-14:32:43 | بازدید : 2978
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *