توزیع و فروش اینترنت ماهواره‌ای از انحصار دولت خارج می‌شود

a

صفحه اصلی   اخبار
1

   رئیس سازمان فضایی

  توزیع و فروش اینترنت ماهواره‌ای از انحصار دولت خارج می‌شود

  رئیس سازمان فضایی ایران گفت: با تأسیس نخستین اپراتور ماهواره‌ای کشور، توزیع و فروش پهنای باند ماهواره ای، دسترسی به اینترنت، ارائه خدمات صوتی، تصویری و پخش همگانی روی ماهواره به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: به تازگی اخباری از اعطای نخستین پروانه اپراتور ماهواره ‌ای در کشور به گوش می‌رسد. این تصمیم که در دوره جدید فعالیت سازمان فضایی ایران گرفته شده است بخشی از رویکرد جدید این سازمان در کاربردی کردن دستاوردهای فضایی برای مردم و مشارکت بخش خصوصی در زنجیره فضایی است. 

تاکنون جزییاتی از این تصمیم منتشر نشده که مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگوییاز برنامه‌های آینده مخابرات فضایی در کشور و خروج توزیع و فروش اینترنت ماهواره ای از انحصار دولت خبر داده است.

 

 

* نخستین اپراتور ماهوار ه ­ای کشور با کمترین سهم‌گیری دولت تاسیس می‌شود

اخباری از نخستین اعطای پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی در کشور به گوش می‌رسد، هدف سیاست‌گذار بخش فضایی از این کار چیست؟ 

هدف گذاری اصلی در این پروانه، بر مبنای اصل 44 قانون اساسی، توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در استفاده و سرمایه گذاری در صنعت ماهواره مخابراتی، حذف تصدی گری دولت در حوزه اپراتوری ماهواره، حفظ و توسعه دارایی­ های مدار فرکانس کشور، تسریع در توسعه بازار خدمات ماهواره ای در سراسر کشور از طریق اپراتورهای بومی ماهواره ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره ای و رشد و اعتلای هر چه بیشتر صنعت فضایی کشور است.

تحقق این موارد نیازمند آماده ­سازی مقدمات امر است که یکی از اصلی ­ترین موارد صدور مجوز اپراتوری ماهواره برای بخش خصوصی است که خوشبختانه مراحل تصویب خود را در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی کرده است. یک موضوع حایز اهمیت دیگر که مورد مطالبه بخش خصوصی علاقمند به حضور در این عرصه و سرمایه ­گذاری است، تعیین و شفاف­سازی ابزارهای حمایتی دولت در این زمینه است که در مقطع زمانی فعلی با تشکیل کارگروهی از خبرگان امر، در حال شفاف­سازی و پیشنهاد این ابزارها هستیم تا امکان شکل­گیری یک اپراتور ماهواره­ای جدی را برای کشور که همزمان امکان تامین نیازهای کشور و حضور جدید در بازارهای منطقه را داشته باشد، فراهم کنیم.

*توزیع و فروش پهنای باند ماهواره ای از انحصار دولت خارج می‌شود

اعطای پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی چه تغییری در وضع ارایه دهندگان و استفاده کنندگان از خدمات مخابراتی ایجاد می‌کند و چه خدمات اضافه‌ و جدیدی به جامعه ارایه خواهد کرد؟

متقاضیان می توانند با اخذ پروانه اپراتور ماهواره مخابراتی، خدمات موضوع این پروانه شامل توزیع و فروش پهنای باند ماهواره ای در اختیار، ایجاد شبکه های اختصاصی و ارائه هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات ثابت و سیار ماهواره ای، ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت، ایجاد دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده و ارائه خدمات پخش همگانی ماهواره ای را در چارچوب ضوابط قانونی و مقرراتی کشور، روی شبکه موضوع پروانه به مشتریان حقیقی و حقوقی ارائه کنند. پیش­ بینی این طیف گسترده از خدمات قابل ارائه توسط اپراتور ماهواره­ای با هدف ایجاد حداقل بازار مورد نیاز و ایجاد جذابیت­ های لازم برای سرمایه­ گذاری توسط بخش خصوصی است.

نخستین اپراتور ماهواره‌ای حداقل 15 سال فعالیت می‌کند

شرایط این پروانه تاکنون اعلام نشده، آیا ویژگی‌های پروانه نهایی شده است؟ 

اشخاص حقوقی غیر دولتی که شرکت آن­ها در ایران ثبت شده و حداقل 51% سهام آن متعلق به سهامداران ایرانی باشد، می توانند برای اخذ پروانه اقدام کنند. البته بخش دولتی نیز طبق قانون می تواند حداکثر تا 20 درصد در سهام آن شرکت مشارکت داشته باشد. بر این اساس برای متقاضیانی که براساس شاخص ‏های کیفی، فنی و مالی ارزیابی شایستگی و سایر معیارهای تعیین شده، مناسب تشخیص داده شوند، موافقت اصولی صادر خواهد شد. دارنده موافقت اصولی 18 ماه با قابلیت تمدید با نظر کمیته، فرصت خواهد داشت که حداقل ظرفیت ماهواره­ای تعیین شده را تأمین و نسبت به اخذ پروانه اقدام کند. البته زمان موافقت اصولی بیش از 3 سال نخواهد بود. مدت اعتبار پروانه 15 سال خواهد بود که قابلیت تمدید نیز خواهد داشت.

* 50 درصد اپراتورهای ماهواره‌ای روی ارائه خدمات بومی در کشور خود متمرکز اند

دولت قرار است در شکل‌گیری نخستین اپراتور ماهواره‌­ای کمک کند؟

در حال حاضر در حال بحث و بررسی کارشناسی و تخصصی در این خصوص هستیم اما مواردی که تاکنون مطرح شده شامل ابزارهایی نظیر ایجاد امکان استفاده از تسهیلات و منابع ارزی کشور، تضمین خرید خدمات توسط دولت بسته به نیازها، ‌ایجاد امکان مشارکت اپراتورهای خارجی و موارد دیگری بوده که پس از بررسی و طی مراحل تایید اطلاع‌­رسانی خواهد شد.

صنعت ماهواره یکی از مهم­ترین صنایعی است که می تواند به رشد چشمگیر نیاز به ارتباطات و خدمات در جامعه از جنبه­ های گوناگون پاسخ ­دهد. با توجه به رویکرد فزاینده و به نوعی مسابقه فضایی در استفاده از منابع مدار فرکانس توسط کشورها، موضوع استفاده بهینه، مؤثر و اقتصادی از این منابعِ در خطر اشباع، همیشه مورد توجه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در دنیاست. بنابراین بهره برداری از ماهواره های تجاری با پیشرفت فناوری و استفاده از مدل­ های جدید خدمات مدیریت شده، رفته رفته به صنعتی حیاتی، پرسود و با صرفه اقتصادی تبدیل می‌­شود. بنابراین با سرمایه گذاری در این صنعت نه تنها هزینه محسوب نمی­‌شود بلکه با ایجاد زیرساخت های ارتباطی لازم در کشور و منطقه سود کلانی را عاید سرمایه گذاران و فعالین آن (چه در بخش خصوصی و چه دولتی) خواهد کرد.

بر اساس آمار رسمی، حدود 450 ماهواره مخابراتی زمین آهنگ توسط حدود 60 اپراتور ماهواره ­ای در 41 کشور دنیا کنترل و بهره برداری می شوند که از این مجموعه بیش از 50 % کل اپراتورها روی بازار داخلی و بومی ارائه خدمات در کشور متبوع خود تمرکز کرده اند. در منطقه خاور میانه و آفریقا 24 اپراتور ماهواره ای با درآمد بیش از 2 میلیون دلار فعالیت می کنند که 9 کشور همسایه ایران (بدون در نظر گرفتن روسیه) در مجموع با 10 اپراتور ماهواره مخابراتی، فعالیت بومی، منطقه­‌ای و بین المللی دارند. از مجموع 340 میلیارد دلار گردش اقتصادی صنعت ماهواره در جهان، 128 میلیارد دلار در بخش خدمات است که 60% آن در حوزه خدمات مخابراتی گردش داشته است.

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فضایی کشور پیش بینی شده است، بخش خصوصی می تواند علاوه بر تشکیل کنسرسیوم های مشترک در زمینه اپراتوری ماهواره، در سرمایه گذاری تأمین ماهواره مخابراتی ملی نیز حضور مؤثری داشته باشد و علاوه بر برخورداری از منافع مالی و اجتماعی آن، به ارائه خدمات کاربردی به جامعه کاربران پرداخته و به رونق بازار این خدمات در کشور کمک کند. البته دولت نیز از این روند حمایت­های لازم را خواهد داشت.


تاریخ : 1397/06/20-15:27:47 | بازدید : 641
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *