10 پیشنهاد به آذری جهرمی

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  نظرسنجی از 10 فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

  10 پیشنهاد به آذری جهرمی

  ماهنامه فن‌آوا در نظر سنجي از 10 نفر از فعالان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات مهمترين اولويت‌هاي اين وزارتخانه را در دولت دوازدهم به گفتگو گذاشت.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا به نقل از ماهنامه فن‌آوا: محمدجواد آذری جهرمی در آغاز  راهی است که با رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، در آن قرار گرفته است. او حالا باید پاسخگوی مطالبات شهروندان و همچنین دستگاه ها و بخش هایی باشد که وزارتخانه اش زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز آنان را ارائه می دهد. فن آوا در گفت وگو با 10 نفر از کاربران خدمات وزارت ارتباطات، از آنان خواسته تا مهمترین اولویت وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات را بیان کنند.

 علیرضا اعتباریان فعال فضای مجازی

ضرورت ایجاد یک صنف برای فعالان مجازی

 کانال های تلگرامی به عنوان یکی از برنامه های پیام رسان در فضای مجازی ظرفیت های فراوانی در فضای حقیقی خلق کرده اند. برنامه های پیام رسان مانند تلگرام امروزه  از سوی مردم به عنوان یک رسانه اصلی پذیرفته  شده است و به دلیل سهولت دسترسی و قدرت جذب مخاطب، توانسته اند بخشی از زندگی روزمره افراد باشند. در صورت بهره گیری صحیح از فضای ایجادشده، می توان اهداف اصیل و مفیدی مانند  آموزش و ارتقای آگاهی مردم در زمینه های حقوق شهروندی، موضوعات علمی، مذهبی، سلامت و... را عملی کرد. بنابراین نمی توان  از کنار فرصت ها و چالش های این ظرفیت به راحتی گذشت و باید  برنامه ریزی هایی برای مدیریت بهتر از آن شود. بهتر است وزیر  به صورت تشکیلاتی،  نهادی و حقوقی به ایجاد  یک صنف برای فعالان مجازی اقدام کند . همین طور  بهتر است در قوانین و مجاری قانونی و قضایی، رویه ای اتخاذ کند  که بتواند به صورت  قانونی فضای کار را برای فعالان فضای مجازی امن،  سالم و قانونمند کند.  علاوه بر آن به  مسائل معیشتی فعالان فضای مجازی ازجمله بیمه  و سایر امکاناتی که دیگر  اهالی  رسانه های مکتوب و غیرمکتوب از آن برخوردارند، توجه کند.

توجه به فعالان این عرصه  در قالب حمایت و نظارت،  می تواند علاوه بر جنبه اشتغال زایی، فضایی امن و مطمئن برای کاربران فراهم کند.

 

آرش کریم بیگی مدیرعامل شاتل موبایل

تبدیل رگولاتوری به یک فرا سازمان

اولین اولویت وزیر جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات، تبدیل رگولاتوری به یک فراسازمان با ابزار کافی نظارت برای تنبیه و تشویق است. این ابزارها در حال حاضر یا وجود ندارد و یا نیازمند تقویت است.  به بیان بهتر ساختار و جایگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید بازبینی و بهینه سازی شود و به نظر می رسد نخستین نکته ای که وزیر جدید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید به آن توجه کند، همین امر است. می توان گفت پس از تغییر وظایف و آغاز فرآیند خصوصی سازی، مهم ترین وظیفه وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، رگولاتوری این حوزه است اما بر اساس آنچه در این سال ها روی داد، رگولاتوری به عنوان نماینده حاکمیت در برخورد با اپراتورها و نیز خود کمیسیون تنظیم مقررات، اقتدار لازم را نداشته و متأسفانه پس از گذشت این سال ها رگولاتوری هنوز به بلوغ نرسیده است. کمیسیون تنظیم مقررات نهاد قانون گذاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات است که باید نظارت و قانون گذاری عادلانه ای به مجموعه اپراتورها داشته باشد . سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید به یک فرا سازمان تبدیل شود و از معاونت وزیر به معاونت رئیس جمهوری ارتقا یابد تا بتواند به رسالت اصلی خود در سیاست گذاری و نظارت بر فرآیندهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نظارت مقتدرانه  داشته باشد. همین طور ریاست این سازمان هم باید از سطح معاونت وزیر ارتباطات خارج شود. امیدوارم وزیر جدید برای افزایش اقتدار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام کند.

 

مسعودریاضیات رئیس انجمن شرکت‌های اینترنتی

سیستم فیلترینگ باید مدیریت شود

 مهم ترین مسائل دنیای  ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرامون دو موضوع مدیریت سیستم فیلترینگ و ساماندهی نهادهای تصمیم گیرنده برای این حوزه است.

سیستم فعلی فیلترینگ کارآمد نیست و بسیاری از فضاهای موردنیاز کاربران بدون هیچ تضادی با قوانین جمهوری اسلامی ایران، بسته شده است. به نظر من سیستم فیلترینگ باید مدیریت شود تا کاربران ایرانی بدون دلیل موجه، از سایت های مفید محروم نشوند.

 باید امکان استفاده صحیح از فضای مجازی را فراهم کنیم ولی قسمت های مخرب را به صورت علمی مسدود کنیم. این موضوع در همه دنیا قابل قبول است. در حال حاضر  که سرعت اینترنت رو به بهبود است، مسئله مدیریت سیستم فیلترینگ باید برطرف شود.

همچنین باید از تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات حذر کنیم. یکی از مشکلات ما این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها مرجع تصمیم گیری نیست و نهادهای تصمیم گیر بسیاری در حوزه اینترنت داریم که این امر مخرب است. به نظر من سازمان تنظیم مقررات رادیویی باید مقررات دست و پاگیر را کاهش دهد تا بخش خصوصی راحت تر وارد عرصه شود. همچنین صدور بخشنامه های مختلف هم باعث کندی روند امور می شود. اصولاً رگولاتوری نقش اساسی تر و بالاتری دارد و باید در عرصه کلان تصمیم گیری کند نه اینکه خود را درگیر کارهای روزمره ای کند که انجمن های صنفی باید آن را انجام دهد.

 

 علی شمیرانی سردبیر هفتهنامه عصر ارتباط

گوش شنوا برای مطالبات بخش خصوصی

 وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات باید گوش شنوایی برای مطالبات فعالان این حوزه در بخش خصوصی داشته باشد. بخش عمده مطالبات آنان پیرامون مسائل قانون گذاری و تعارض مسئولیت در نهادهای مختلف تصمیم گیرنده است. بنابراین انتظار می رود نخستین اولویت وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات ساماندهی این امر باشد.

به نظر من، بسیاری از مشکلات ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند سرعت پایین اینترنت و کمبود محتوای مناسب، با رفع مسائل مرتبط با رگولاتوری قابل حل است. پس آذری جهرمی باید فرصت زیادی را برای تشکیل کارگروه های مختلف برای مجوززدایی، قانون زدایی، تجمیع قوانین و مقررات و هماهنگی بین دستگاه ها صرف کند. البته قانون های خوبی هم وجود دارد که وزیر ارتباطات باید شرایط اجرای آن را فراهم کند؛ قانون هایی مانند حقوق مؤلفین، دسترسی آزاد به اطلاعات و قانون تجارت الکترونیک  که در ICT داریم ولی بنا به دلایلی به درستی اجرا نمی شود.

این امور به صورت مستقیم بر سرمایه گذاری، بهبود و توسعه فضای کسب وکار و... تأثیر می گذارد. اگر مشکلات ناشی از تنظیم مقررات وجود نداشته باشد و خیال بخش خصوصی از بابت مسائل قانونی و رقابتی با شرکت های خصولتی و دولتی راحت باشد، مشکلی برای هزینه و سرمایه گذاری وجود نخواهد داشت. ماهیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فرابخشی است، بنابراین اختلال یا حتی توسعه نیافتن آن، باعث ناهماهنگی در دستگاه های مختلف حتی در درون دولت می شود و به همین دلیل یکی از اولویت های وزیر جدید باید توسعه و تکمیل دولت الکترونیک باشد.

 

 رضا خزایی کارشناس فناوری اطلاعات

توسعه ارتباطات

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همانطور که از اسم آن پیداست، وظیفه توسعه ارتباطات را بر عهده دارد اما هنوز اصلی ترین وظیفه خود را در سراسر کشور تکمیل نکرده است. هنوز در خیلی از روستاها خط تلفن کامل نشده است یا حتی در نزدیکی پایتخت، بسیاری از شهرک های صنعتی به دلیل مشکلات زیرساختی نمی توانند خطوط پرسرعت اینترنت داشته باشند و مجبور به استفاده از شبکه های وایرلس هستند.

 به نظر من توسعه زیرساخت مهم ترین اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که باید جدی گرفته شود. پس از آن افزایش پهنای باند اهمیت زیادی دارد چراکه امروزه با توجه به تغییرات سبک زندگی و نیازهای روزمره مردم، حجم استفاده از اینترنت در حوزه های تجارتی، شغلی، آموزشی و شخصی بالا رفته است و این امر باعث می شود که نیاز به ارتقای پهنای باند هر روز بیشتر احساس شود.

 پژوهش و تحقیق موضوع مهم دیگر در رابطه با دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در حال حاضر به پروژه های تحقیقاتی بی توجهی می شود و به همین دلیل کشور ما در این زمینه حتی از هندوستان هم عقب تر است. ما در زمینه اینترنت و حتی نرم افزار هم عقب هستیم.

اشتغال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد. در هر شرکتی یک مهندس کامپیوتر استخدام می شود و کار 10 نفر را انجام می دهد. این امر باعث می شود که علاوه بر تنگ تر شدن عرصه برای فارغ التحصیلان این رشته، تخصص ها سطحی و فقط محدود به امور جاری در هر شرکت شود. بنابراین فناوری اطلاعات عمق نمی گیرد و پیشرفتی حاصل نمی شود. باید برای فارغ التحصیلان این رشته اشتغال زایی صورت گیرد چرا که بیشترین بیکاری مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر است.

 

کیوان نقرهکار تحلیلگر فناوری اطلاعات

ساماندهی تولی گری حوزه فناوری اطلاعات

ساماندهی تولی گری حوزه فناوری اطلاعات مهم ترین موضوع در این حوزه است. متولیان بی شمار این حوزه - چه در عرصه تصمیم گیری و سران دولتی و چه در صنوف و اتحادیه ها - باعث آسیب به این حوزه شده است. از وزیر می خواهیم در تعامل با وزارتخانه های دیگر، به این امر سروسامان دهد چرا که باعث سردرگمی فعالان و دست اندرکاران و گاهی نقص در خدمت رسانی به کاربران در این حوزه می شود.

شورای عالی فضای مجازی، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، وزارت معدن و تجارت در کنار اتحادیه ها، اصناف و انجمن ها در موقعیت های مختلف برای کسب وکارهای استارت آپی و تجارت الکترونیک تصمیم گیر هستند در شرایطی که هرکدام از این نهادها مشکلاتی منحصر به خود دارند. بنابراین اگر پنجره واحد در این خصوص عملی شود، هم به کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند و هم به افرادی که مصرف کننده فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند، کمک می کند.

به علاوه برخی از قوانین این حوزه نیازمند بازنگری و حتی اجراست. چه در مورد قوانین داخلی و چه قوانین بیرونی وزارتخانه، نیازمند بازنگری و به روزرسانی هستیم و در اعمال و اجرایی شدن قوانین خوب هم باید اهتمام لازم به کار گیریم. با ارائه تسهیلات لازم و مطابق شاخص ها به بخش خصوصی، در مناطق محروم و دور از مرکز هم می توانیم شاهد حضور بخش خصوصی و ایجاد کسب وکارهای نوپا باشیم.  اولویت دیگر، سرمایه گذاری در تولید محتواست که وزیر فعلی فناوری اطلاعات و ارتباطات باید آن را در نظر گیرد، البته در کنار آن قوانین کپی رایت باید اجرایی شود. توسعه بازار و حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی نیز  باید مورد توجه قرار گیرد.

 

حمیدرضا میرزاده صاحب استارتآپ پایان مداخله دولتی در فضای

 کسب وکارهای جدید و استارت آپ‌ها

 به نظر من به عنوان دارنده یک استارت آپ ، وزیر جدید ارتباطات و  فناوری اطلاعات دو اولویت خیلی مهم را باید برای وزارت خود در نظر گیرد؛ اول از همه اینکه باگ ها و اختلالات موجود در زیرساخت های فنی کشور را برطرف کند و موضوع دیگر  اینکه  مداخله دولتی به فضای کسب وکارهای جدید و استارت آپ  ها را پایان دهد. بنابراین اگر وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات کاری به کار استارت آپ  ها و کسب وکارهای جدید نداشته باشد، شرایط بهتر می شود.

 این فضا ایجاب می کند که افراد بر اساس ایده های خود فعالیت کنند اما در حال حاضر موانعی برای رشد ایده های نو وجود دارد. دستورالعمل های بی دلیل صادر شده از سوی هر سازمان، مانند سرعت گیر عمل می کند. یعنی ما برای انجام کاری احتیاج به مجوز از 4 نهاد مختلف داریم. در حالی که یک شغل داریم، باید 4 مجوز داشته باشیم. ایجاد وحدت در نهادهای متولی امور موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود.

در کشورهای موفق، دولت در چرخه پرورش استارت آپ  حضور مستقیم ندارد، بلکه به جای ورود مستقیم به این حوزه، تنها زیرساخت های فنی و حقوقی برای شرکت های استارت آپ  را فراهم می کند و اجازه می دهد جریان استارت آپ  به صورت خودکار شکل گیرد. به عبارت دیگر در حال حاضر فضای اکوسیستم استارت آپ  کشور برای رشد نیازمند زیرساخت های آموزشی استاندارد و راه حل های قانونی برای ثبت راحت تر این شرکت های نوپاست.

 تأکید می کنم در حوزه استارت آپ  ها و کسب وکارهای جدیدی که بر پایه اینترنت فعالیت می کنند، مهم ترین چالش اختلالات اینترنتی، سرورهاست که می بینیم گریبان استارت آپ  های بزرگ را هم گرفته است.

 

محمد کشوری دبیر علمی گروه علمی تحلیلی طیف و کارشناس فناوری اطلاعات

ارتقای ظرفیت پهنای باند و تأمین اینترنت پرسرعت و ارزان

اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست و در حال حاضر در همه زمینه های زندگی و کسب وکار نفوذ کرده است. اگر کسب وکارهای سنتی با دنیای فناوری اطلاعات هماهنگ نشود، از بین می رود چراکه پیشرفت تکنولوژی از سطح مدیریت کلان تا سطوح پایین تر وارد خواهد شد.

در 10 سال آینده کمتر بخشی در کشور وجود خواهد داشت که از فناوری اطلاعات تأثیر نگرفته باشد و همه افراد جامعه حتی افراد کم سواد هم تحت تأثیر فضای مجازی خواهند بود. بنابراین مهم ترین موضوع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارتقای ظرفیت پهنای باند و تأمین اینترنت پرسرعت و ارزان برای کاربران و فعالان فناوری اطلاعات است.

 علاوه بر آن سرمایه گذاری در فضای فناوری اطلاعات هم ویژگی های خود را دارد یعنی هم احتماًل ریسک و هم احتماًل سود بالا وجود دارد. پس باید زیرساخت های فنی، قانونی، اجتماعی و فرهنگی آن فراهم شود.

 

نیما رسولزاده مدیر ارشد محتوای دیجیکالا

ساخت و تهیه زیرساخت های ارتباطی

مهم ترین وظیفه دولت ساخت و تهیه زیرساخت های ارتباطی است چرا که این امر می تواند توانمندساز تمام بخش های کشور باشد؛ همان طور که در این سال ها بهبود وضعیت اینترنت باعث شتاب در رشد کسب وکارهای اینترنتی شده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، باعث رونق کسب وکارهای اینترنتی در هر مقیاسی می شود. کسب وکارهای اینترنتی به راحتی به تولید ثروت منجر می شود در نتیجه می تواند در اشتغال زایی مؤثرتر از سایر حوزه ها باشد.

 اینترنت باعث پیشرفت عملکرد در کسب وکارهای بزرگ می شود. این تأثیر میان کسب وکارهای متوسط و کوچک و سازمان های تازه کار بسیار بیشتر و قابل ملاحظه تر است. بدین معنی که برای یک تجارت کوچک این امکان را فراهم می کند تا از روز اول کار با قابلیت هایی که در گذشته فقط برای شرکت های بزرگ وجود داشته است، به عنوان شرکتی جهانی آغاز کند. شرکت ها می توانند به مشتریان خود دسترسی داشته باشند، تأمین کنندگان را بیابند، از استعدادهای سایر نقاط جهان بهره برداری کنند و همچنین از اینترنت به عنوان ابزار منحصربه فردی برای بازاریابی و برندسازی استفاده کنند. 

بنابراین گسترش زیرساخت و توسعه پهنای باند می تواند مهم ترین اولویت آذری جهرمی به عنوان وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات  باشد. علاوه بر آن در مورد سایر امور از جمله راه اندازی شرکت های خیلی بزرگ، بزرگ و کوچک که چندی پیش توسط وی عنوان شد، هرچه کمتر دخالت کند بهتر است چراکه در این موارد همیشه مداخله دولت، نتیجه نامطلوب به همراه  داشته است.

 

 محمدرضا فاتحی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

سازماندهی مراکز و مؤسسات آموزش الکترونیکی

تکنولوژی آموزشی و آموزش از راه دور یکی از مسائل مورد توجه در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است. مراکز و موسسات آموزشی به ویژه دانشگاه های ما هم امروزه در تلاش اند الگویی مناسب با ساختار آموزشی و فرهنگی کشور در زمینه آموزش الکترونیکی ارائه کنند. البته مهم تر از ایجاد الگوی این چنینی، فراهم کردن زیرساخت های فنی و قانونی آن است.

تقاضای روزافزون آموزش به ویژه آموزش عالی در کشور، یکی از مهم ترین دلایل ضرورت سازمان دهی مراکز و مؤسسات آموزش الکترونیکی در ایران است که با توجه به محدودیت منابع و ظرفیت آموزشی در نظام آموزشی فعلی، آن را به یک موضوع خاص اجتماعی تبدیل کرده است. گسترش فضای مجازی برای دانشجویان و دسترسی آزاد به اطلاعات باعث می شود آموزش از راه دور جدی تر گرفته شود.

 حمایت از راه اندازی شبکه های علمی کارآمد و به روز، برقراری ارتباط با شبکه های علمی جهانی برای تبادل علمی و پژوهشی، ایجاد فضای امن برای انتشار مطالعات و تحقیقات پژوهشگران ایرانی و جلوگیری از تضییع حقوق مؤلفین باید اولویت های وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد.

در دولت يازدهم، جهش در فضاي مجازي بازخورد خوبي داشته است و روند بهبود اين عرصه، قابل توقف يا بازگشت نيست اما به نظر من فضاي مجازي فعلي نياز به بومي سازي دارد.

 


تاریخ : 1396/08/02-17:59:24 | بازدید : 2705
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *