یک قدم مانده به تالار بورس

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  گفتگو با حسين محمودزاده، مدير مالي گروه فن‌آوا:

  یک قدم مانده به تالار بورس

  معاون مالي گروه فن‌آوا از برنامه ريزي براي ورود شركت‌هاي فن‌آوا به بازار بورس خبر داد و گفت: علاوه بر اقداماتي كه براي عرضه سهام فن‌آوا كارت در بورس انجام شده، در تلاشيم شركت‌هاي گروه را به سوددهي حداكثري برسند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: حسین محمودزاده مدیرمالی گروه فن‌آوا در گفتگو با ماهنامه فن‌آوا توضیحاتی در خصوص نحوه حضور گروه فن‌آوا و شرکت‌های تابعه در بازار بورس بیان کرد. متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل می‌باشد.

«فن‌آوا کارت امسال وارد بازار اول بورس می‌شود»؛ خبری که مدیر مالی گروه فن‌آوا آن را اعلام کرده و از برنامه‌ریزی برای ورود دیگر شرکت‌های فن‌آوا به بازار بورس هم خبر داده است.  حسین محمودزاده اما علاوه بر اقداماتی که برای عرضه سهام فن‌اوا کارت در بورس انجام داده، در تلاش است تا شرکت‌های این گروه را به سوددهی حداکثری برساند و به‌گفته خودش در مقاطع زمانی مختلف سیاست‌گذاری‌هایی با شرایط بازار انجام می‌دهد تا امکان عرضه و فروش محصولات گروه فن‌آوا وجود داشته باشد. گفت‌وگو با این مدیر گروه فن‌آوا که از سال 93 به این مجموعه پیوسته، در ادامه آمده است:

گروه فن‌آوا فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سرگذاشته اما در سال‌های اخیر به شرایط ثابت و روبه‌رشدی رسیده است. اوضاع مالی فن‌آوا الان چطور است؟

درباره فعالیت‌های گروه فن‌آوا با توجه به پروانه‌هایی که دارد و با توجه به اینکه در سال‌های گذشته سهامداری غالبی وجود نداشته، سیاست‌گذاری با توجه به شرایط بازار و مقتضی زمان انجام می‌شد اما از سال 93 به بعد با غالب شدن یک شرکت به عنوان سهامدار اصلی، سیاست‌گذاری به سمت و سوی فعلی حرکت کرده و برنامه‌ریزی کلان عملاً امکان‌پذیر شد. اتفاقی که افتاده این است که در طول سال‌های گذشته برای اولین بار در سال مالی 94 صورت‌های مالی شرکت فاقد هرگونه بند گزارش حسابرسی مالی بوده و گزارش حسابرس کاملاً شفاف بود. مسائل مالیاتی مربوط به بیش از 10 سال قبل که باز مانده بود، تعیین تکلیف و تعیین وضعیت شد و شرکت هیچ بدهی عمده‌ای ندارد و بر مبنای دارایی‌ها و ثروت خودش فعالیت می‌کند.

اتفاق دیگر این است که از سال 93 به بعد ارزش سهام افزایش چشمگیری داشته است و بازدهی قابل قبولی در این 3 سال داشتیم.

وضعیت سهام مجموعه فن‌آوا چگونه است؟

گروه فن‌آوا سهامی عام است. در زیرمجموعه‌های فن‌آوا دو شرکت فن‌آوا ماهواره و فن‌آوا همراه سهامی عام است و شرکت فن‌آوا کارت هم در شرف سهامی عامی شدن است که  البته فن‌آوا ماهواره و فن‌آوا همراه پذیرش در بورس ندارند.

برنامه‌ای برای ورود به بورس دارید؟

ورود شرکت فن‌آوا کارت به بورس، مراحل پایانی خود را می‌گذراند و فکر می‌کنم از امسال سهام فن‌آوا کارت در بورس عرضه شود.

پیش‌بینی شــما از میــــــــــزان استقبال از سهام فن‌آوا کارت چقدر است؟

این صنعت مورد اقبال بازار است و با توجه به آینده این صنعت و بررسی شرکت‌های مشابه، پیش‌بینی ما این است که استقبال خوبی خواهد شد.

برنامه‌ریزی خاصی برای جذب مشتری برای خرید سهام فن‌آوا کارت دارید؟

سهام در بورس است و هرکس بخواهد، می‌تواند آن را بخرد. اما به نظرم ضرورتی ندارد هر فردی که از خدمات فن‌آوا بهره می‌برد، ‌بخواهد حتماً سهامدار آن هم باشد.

به جز فن‌آوا کارت، آیا سهام دیگر شرکت‌های گروه فن‌آوا هم در بازار بورس عرضه خواهد شد؟

در این مورد هنوز سیاست‌گذاری نشده است. تمایل داریم ولی باید در شرکت‌ها ظرفیت ایجاد شود. شرکت بعدی ما اگر سهام‌دار موافق باشد، شرکت داده‌پردازی خواهد بود.

کسی که سهام شما را بخرد، چقدر می‌تواند نسبت به دارایی و سرمایه‌گــــــذاری‌اش مطمئن باشد؟

البته کسانی که به صورت حرفه‌ای با بورس کار می‌کنند، از ریسک‌ها هم باخبرند و آن را پذیرفته‌اند اما در کل حوزه IT  وICT  چشم‌انداز بالاتری در کشور و حتی دنیا دارد و میانگین رشد درآمدهای چنین شرکت‌هایی در ایران طی 4-3 سال گذشته 10 تا 15 برابر بوده است. این موضوع در جهان هم وجود دارد، شرکت‌هایی مانند اپل و مایکروسافت از جمله آن‌هاست که فرآیند  سوددهی فوق‌العاده‌ای داشته‌اند.

از این رو پیش‌بینی می‌شـــــــــــــود سهام گروه فن‌آوا سوددهی خوبی داشته باشد. تجربه‌های قبلی ما هم نشان می‌دهد که اکثر سهامداران گروه فن‌آوا علاقه به فروش و از دست دادن سهام خود ندارند که فکر می‌کنم این به دلیل سوددهی و بازده مناسب آن است. ضمن اینکه ما گزارش آنلاین سهام شرکت را نیز روی سایت گروه منتشر می کنیم.

برگردیم به سوال اول؛ امروز مجموعه فن‌آوا چه تفاوتی با سال‌های قبل در حوزه مالی دارد؟

تفاوت‌ها که زیاد است اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که امروزه گروه فن‌آوا قابلیت برنامه‌ریزی بهتری دارد.

ممکن است فن‌آوا بخواهد سهامدار شرکت‌های دیگر شده یا آن‌ها را بخرد؟

ما در این زمینه محدودیت‌هایی داریم، اما با وجود شرکت‌های گروه فن‌آوا و شرکت‌های حوزه مشترک، فکر نمی‌کنم ضرورتی برای داشتن یک شرکت جدید وجود داشته باشد.

برگزاری نمایشگاهی مانند الکامپ چقدر می تواند برای گروه فن‌آوا موثر باشد؟

طبیعتاً موثر است. در این نمایشگاه‌ شرکت‌ها با معرفی خودشان برند و نام تجاری‌شان را مطرح می‌کنند و هرچه با مخاطبان ارتباط بهتری برقرار کنیم، برند بهتر شناخته می‌شود.

البته ارتقای برند صرفاً حضور نیست و کیفیت خدمات و تهیه زیرساخت‌های مناسب و... هم بسیار مهم است. هرچقدر حضور در جامعه بیشتر باشد، به همان اندازه هم سرویس باید در جامعه ارتقا پیدا کند.

دربین شرکت‌های گروه فن آوا، رشد مالی کدام شرکت‌ها بالا بوده است؟

شاخص‌های مختلفی برای ارزش‌گذاری شرکت‌ها وجود دارد و صرفاً نمی‌توان گفت شرکتی که فروش بیشتری داشته یا دارایی بیشتری دارد، موفق‌تر و بهتر است. مجموعه این عوامل تاثیرگذار است. بزرگترین شرکت گروه با بیشترین حجم سرمایه‌گذاری شرکت فن‌آوا کارت است که بازار مناسبی دارد.

بزرگترین شرکت از نظر حجم عملیات مالی، شرکت داده‌پردازدی فن‌آوا است و از بابت میزان اندوخته‌ها و سپرده‌ها، شرکت ارتباطات کوه نور است.

از بابت میزان سرمایه و سرمایه‌گذاری‌ها، فن‌آوا کارت و داده‌پردازی و فن‌آوا ماهواره است و گسترده‌ترین هم شرکت شبکه گستر فن‌آوا است که دفاتری در استان‌های مختلف دارد و نمایندگان و پیمانکاران آن در سراسر کشور حضور دارند.

اگر بخواهیم موفقیت را با شاخص‌هایی چــــــون درآمد و سوددهی بسنجیم، آیا فن‌آوا را موفــــــق‌می‌دانید؟

بله. تأثیر برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده هم در سال‌های آتی خودش را نشان خواهد داد.

مجموعه فن‌آوا برای چند نفر اشتغال‌زایی کرده است؟

حدود 900 نفر به صورت مستقیم و حدود 3000 نفر به صورت غیرمستقیم با شرکت فن اوا و شرکت‌های تابعه همکاری دارند.


تاریخ : 1396/06/11-15:53:55 | بازدید : 4528
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *