کسب و کارهای نوپا را محدود نکنیم

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  يک كارشناس حوزه تجارت الكترونيك مطرح کرد:

  کسب و کارهای نوپا را محدود نکنیم

  چالشي كه هم اكنون در خصوص كسب و كارهاي نوين بويژه استارت‌آپ‌ها وجود دارد اين است كه مي‌خواهند براي آنها يك متولي معرفي كنند و يا در مورد آنها اخبار منفي را بزرگ جلوه مي‌دهند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: واقعیت این است که کسب وکار نوپا نمی تواند تابع هیچ قانونی باشد، چرا که افراد جوان با حداقل امکانات و با استفاده از تکنولوژی روز شروع به کار می کنند و هیچ سازمان و نهادی به عنوان متولی آنها تعریف نمی شود. شرکت  های بزرگ در حوزه تجارت الکترونیک  عمدتاً در ابتدا یک استارت آپ بودند که بعد از بزرگ شدن، تبدیل به شرکت های کلان تجاری شده اند. متأسفانه مشکلی که کسب وکارهای نوپا در کشور دارند، این است که همه دنبال این هستند که برای فعالیت آنها یک متولی تعریف کنند اما نمی دانند که این قضیه مانع فعالیت آنها می شود.

یکی دیگر از موانع رشد فعالیت کسب وکارهای نوپا، اعمال فیلترینگ و ترویج اخبار منفی علیه آنهاست. اگر بخواهیم کسب وکارهای نوپا را در یک چارچوب بگنجانیم، ماهیت خود را از دست می دهند چرا که ماهیت ذاتی استارت آپ ها ابتکار عمل و بروز یک ایده است که همه اینها نمی تواند در یک قالب مشخص و از پیش تعیین شده بگنجد.

علاوه بر این، هنوز یک قانون واحد و مشخص نیز برای آنها تعریف نشده است. کسب وکارهای مبتنی بر اینترنت اساساً نباید زیر نظر اصناف مختلف بروند. برای مثال اگر اپلیکیشنی در حوزه تاکسیرانی به وجود آید، در ابتدا مبتنی بر فناوری های نوین است و نه تاکسی، چرا که این اپلیکیشن  اساساً یک تاکسی هم برای ارائه خدمت ندارد که بخواهد زیر نظر صنف تاکسیرانان فعالیت کند.

سازمان نظام صنفی و رایانه ای کشور، به عنوان یک نهاد دارای هویت و اصالت در حوزه کسب وکارهای اینترنتی از طریق قانون به عنوان متولی اصلی ساماندهی به فعالیت های مرتبط با فناوری های نوین تعیین شده است. در زیرمجموعه های این سازمان و در کمیسیون های مختلف آن، افراد متخصص و مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کنند که طبعاً می توانند شرایط بهتری را برای فعالیت فعالان حوزه آی تی فراهم کنند. بنابراین علی رغم اینکه اساساً معتقد به ضرورت وجود یک متولی برای حوزه فعالیت های اینترنتی نیستم، اما با این حال اگر قرار است سازمانی را به عنوان متولی انتخاب کنیم، آن سازمان، سازمان نظام صنفی رایانه ای خواهد بود.

برای حل مشکلات هم معتقدم با توجه به وجود شورای انتظامی و حراست مستقل در سازمان نظام صنفی رایانه ای، اگر مشکلی از سوی فعالان فناوری اطلاعات برای مشتریان یا مشترکان به وجود آید، این سازمان توانایی برخورد قانونی با آنها را دارد. تعدد سازمان و مراکز مختلف برای حوزه فناوری اطلاعات، نه تنها پاسخگو نخواهد بود، بلکه مشکل آفرین هم است.


تاریخ : 1396/07/24-11:17:44 | بازدید : 1553
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *