پنج گام تا یک استارت‌آپ موفق

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  

  پنج گام تا یک استارت‌آپ موفق

  آغاز به کار، پیشرفت و موفقیت هر استارتآپ به وجود یک تیم قوی و متشکل از افراد زبده و آگاه از موضوع بستگی دارد. این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در پیروزی و شکست پروژه تاثیر بسیاری دارد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: آغاز به کار، پیشرفت و موفقیت هر استارت‌آپ به وجود یک تیم قوی و متشکل از افراد زبده و آگاه از موضوع بستگی دارد. این مسئله از اهمیت ویژه‌ا‌ی برخوردار است و در پیروزی و شکست پروژه تاثیر بسیاری دارد. مهم نیست ایدهای که شما دارید، چقدر کوچک یا بزرگ است؛ اگر بخواهید ایده‌تان را به بهترین شکل اجرا کنید، نیاز به افراد مناسب برای پیشبرد بخشهای مختلف پروژه دارید. کار روی یک ایده زوایای بسیاری دارد و افراد موثر در قسمتهای مختلف میتوانند سرعت پیشرفت پروژه را افزایش دهند.

اگر میخواهید افراد مناسب را برای تیمتان انتخاب کنید و از نحوه انتخاب صحیح برای ساختن یک تیم قوی ناآگاهید، ادامه این مطلب برای شماست.

۱- موقعیتهای مورد نیاز را شناسایی کنید

مهمترین اشخاص یک تیم در یک استارت‌آپ، موسسان آن هستند. پیش از استخدام هر کسی، شما و سایر موسسین پروژه باید درخصوص نحوه تصمیم گیری برای اجرای پروژه تبادل نظر کنید. برای مثال اگر شما یک فرد تکنیکال و دوستتان فردی است که بیشتر به جنبه‌های تجاری تمایل دارد، این بهترین حالت برای ایجاد یک ساختار و شالوده محکم در تیم شماست.

اگر تا اینجای کار به خوبی پیش رفته‌اید، باید سایر موقعیتهای مورد نیاز تیم را برای اجرای کار شناسایی کنید. برای مثال موقعیتهایی برای مدیریت بهینه سازی موتورهای جستجو، فروش و تبلیغات، برنامه نویسی و حسابداری در کنار تیم تحریریه، برای یک سایت مدیریت محتوا ضروری هستند. البته برای هر بخش هم رهبری در نظر بگیرید که بتواند مدیریت بخش خود را انجام دهد. برای مدیریت بخشها افراد با استعدادتر و فعالتر را انتخاب کنید. البته در حین در نظر گرفتن موقعیتهای مورد نظر و انتخاب افراد، باید دقت کنید که چه میزان سرمایه و هزینه میتوانید برای پرداخت حقوق افراد کنار بگذارید.

۲- استخدام به عنوان مشاور، قراردادی، پیمانکار یا تمام وقت؟

پس از آغاز کار، ممکن است شما نیازی به استخدام تمام وقت کارکنان مورد نظر نداشته باشید. برای مثال شما میتوانید با حضور در یک همایش در حوزه خود، تعداد زیادی از افراد فعال در آن حوزه را یافته و از آنها به عنوان مشاور بهره ببرید. متخصصان، مشاوران، مربیان و افراد فنی که در آن حوزه مشغولند از جمله این افرادند. برای سایر موقعیتهای مورد نیاز پروژه خود نیز به همین ترتیب عمل کنید. همچنین میتوانید برای مدیریت بخش طراحی، با یک شرکت یا موسسه شریک شوید یا با پیمانکاران این حوزه قرارداد ببندید.

همچنین میتوانید افرادی را به صورت پاره وقت استخدام کنید که برای کار موردنظر شما ایده آل هستند و در عین حال هزینه ها را کمتر میکنند.

پیشنهاد میشود تا زمانی که بتوانید برای برخی موقعیتهای اصلی در پروژه افرادی را به صورت تمام وقت استخدام کنید، برخی کارها را به پیمانکاران یا نیروهای حق الزحمه بسپارید.

 ۳- برای موقعیتهای کاری کاندید انتخاب کنید

برای اینکه بتوانید برای هر یک از موقعیتهای مورد نیاز از بین افراد مورد نظر یک کاندید پیدا کنید، این چهار فاکتور را مد نظر داشته باشید:

تجربه کار در محیطهای متفاوت و بهتر از سایرین

ضمانت یا توصیه شدن از جانب دوستان یا همکاران قابل اعتماد

کار با حقوق پایین در ابتدای پروژه برای کمک به پیشرفت استارت‌آپ

 علاقمند به محصول یا خدمات نهایی

اگر این چهار فاکتور را در کسی یافتید، مطمئناً ورود او به تیم، قدرت مجموعه را افزایش خواهد داد.

 ۴- فرآیند  استخدام چگونه است؟

با فرض اینکه موارد بالا را به خوبی انجام داده و کاندیدهای مورد نظر را برای هر یک از موقعیتها انتخاب کرده‌اید، اکنون به مرحله استخدام رسیده‌اید. استخدام افراد با مصاحبه شغلی آغاز میشود. در حین مصاحبه باید سعی کنید پیشزمینهای از افراد بگیرید که بتوانید پتانسیل‌های آنان را بیشتر درک کنید. اگر همه چیز به خوبی پیش رود، استخدام افراد بلامانع است. سپس سعی کنید او را با کارهای کوچک محک بزنید و به تدریج وظایف بزرگتر به او محول کنید. در طول این آزمایشات نیز وضعیت برقراری ارتباطش با سایر اعضای تیم را زیر نظر داشته باشید و شرایط مقابله با فشارها و سایر موارد را برای نهایی کردن شغل مربوطه لحاظ کنید.

 ۵- چه مواردی را باید پس از استخدام مد نظر قرار داد؟

با این تصور که افراد مد نظر شما با موفقیت آزمایشها را پشت سر گذاشته‌اند، دیگر عضوی از تیم به حساب می‌آیند. اما این به معنی اتمام ماجرا نیست. آنها باید در یک فرآیند جداگانه به استخدام رسمی درآیند که در آینده اعمال میشود. به این معنی که باید استراتژیهایی برای آموزش، ترفیع و توسعه شغلی برای آنها در نظر داشته باشید. این موارد انگیزه افراد تیم شما را بهبود میبخشد.


تاریخ : 1396/08/22-14:51:09 | بازدید : 4176
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *