مشکلات تهران راه حلی جز هوشمند شدن ندارد

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   سردار مهماندار، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت در گفتگو با ماهنامه فن‌آوا:

  مشکلات تهران راه حلی جز هوشمند شدن ندارد

  سردار مهماندار گفت: اگر بخواهم در شهري با 4 ميليون خودرو، 9 ميليون نفر جمعيت و 730 كيلومتر مربع وسعت راه‌حلي براي مشكلات پيدا كنيم، تنها يك شهر الكترونيكي و هوشمند جوابگو خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: پیش از آنکه عنوان شهردار تهران پیش از نام محمدعلی نجفی قراربگیرد، اعضای شورای شهر از او خواستند تا برنامه اش برای اداره شهر را ارائه دهد، برنامه ای که یکی از محورهای آن هوشمندسازی تهران بود، نجفی این برنامه را به عنوان راهکاری برای کاهش ترافیک و معضلات زیست محیطی شهر تهران ارائه کرده بود و حالا که به شهرداری تهران رسیده است، انتظارها از او برای اجرایی کردن این بند از برنامه اش روبه افزایش است. هوشمند شدن تهران حالا موضوعی است که با استقبال رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران نیز روبه رو شده است و سردار محمدرضا مهماندار به عنوان اصلی ترین متولی ترافیک در کلانشهر تهران راهکار اساسی حل بسیاری از مشکلات تهران را هوشمندسازی این شهر می داند. مهماندار در گفت وگو با فن آوا درباره ویژگی های یک شهر هوشمند و اثرات آن بر زندگی شهری گفته است.

قطعاً یکی از مشکلات شهری مانند تهران، معضل ترافیک است، در این میان هوشمند شدن شهر چقدر می تواند در حل مشکل ترافیک موثرباشد؟

شهری داریم به نام تهران که بدون احتساب شهرستان های اطرافش حدود چهار میلیون خودرو و سه میلیون موتورسیکلت درآن در حال تردد هستند. این شهر 9 میلیون نفر هم جمعیت ثابت دارد و سه میلیون نفر نیز جزو جمعیت شناور آن هستند. تهران حدود 730 کیلومتر مربع هم وسعت دارد. حالا این اعداد را کنار هم قرار دهید و اگر بخواهم در یک جمله جوابتان را بدهم، باید بگویم که با توجه به آنچه که گفته شد، برای این تعداد وسیله نقلیه و جمعیت تنها یک شهر الکترونیکی  و هوشمند جوابگو خواهد بود.

یعنی حل معضلی مانند ترافیک هم در گرو هوشمند شدن شهر است؟

فاکتورهای دیگر هم قطعاً در بروز ترافیک نقش دارند که باید برای آنها هم اقدام به فرهنگ سازی و ... کرد. اما در مورد ترافیک و بسیاری از معضلات شهری تهران همچون آلودگی هوا و ... نیز ابرازهای هوشمند می توانند تاثیرگذار باشند. حتماًً باید با ابراز و سامانه های هوشمند تهران را کنترل کرد که ابرازهای نظارت بر ترافیک هم یکی از آنهاست و حتماً ترافیک را هم با آن می توان حل کرد.

علاوه بر تجهیزات هوشمندی که در اختیار پلیس قرار دارد، هوشمندسازی شهر در دیگر بخش ها چه تاثیری بر حل مشکلات دارد؟

من به عنوان پلیس در حوزه ترافیک و آلودگی هوا برایتان مثال می آورم، شما  بسیاری از  ترافیک هایی که در سطح شهر تهران رخ می دهد ضرورتی ندارد، مثلا فردی با خودروی تک سرنشین برای دریافت یک خدمت یا ثبت نام برای امری از خانه خارج می شود، حتی گاهی خرید افراد هم غیر ضروری می شود ، خب در این شرایط  اگر امکانات الکترونیک در تهران وجود داشته باشد و خدمات الکترونیکی به شهروندان بیشتر شود، این مشکل هم حل می شود. و فرد به جای آنکه بنزین مصرف کند و وارد چرخه ترافیک شود، از خانه و با استفاده از خدمات آی تی و آی سی تی کارش را انجام می دهد.

پس معتقدید که توسعه فناوری اطلاعات در تهران تاثیرزیادی در حل معضلات آن دارد؟

بله صد درصد. از اختصاص امکانات و تجهیزات به پلیس گرفته تا حمایت از استارت آپ  ها و توسعه خدمات الکترونیکی در این زمینه موثر است.

از استارت آپ ها گفتید. پلیس هم در این زمینه ورود می کند؟

ما قوانینی داریم که تابع مقررات ستادکل نیروهای مسلح است، اما درجایی اگر بتوانیم حتماً از آن حمایت می کنیم. از طرف دیگر  برخی از استارت آپ ها مستقیما مربوط به پلیس نمی شود اما از نظر ما ایده خوبی است. مثلا خیلی خوب می شود که یک گروهی استارت آپی راه  بیندازد برای توزیع موادغذایی و کالا در سطح شهر و سوپرمارکت ها. شاید توجه نکرده باشید اما درصد قابل توجهی از ترافیک صبحگاهی تهران در معابر به دلیل توقف کامیون های تولید موادغذایی در مقابل سوپرمارکت ها است، توقفی که عمدتا به شکل دوبل یا در نقاط توقف ممنوع انجام می شود و بدتر اینکه فقط یک بار در روز هم نیست، هر شرکت برای خود سیستم توزیعی دارد و هرکدام حداقل روزی یکبار به سوپر مارکت ها می روند و اقلام خود را توزیع می کنند. استارت آپ ها در این زمینه می توانند موثر باشند و حداقل راهکاری در این زمینه بیابند. 

فکر می کنید چه زمانی این اقدام عملیاتی شود؟

امیدوارم هرچه زودتر به این سمت حرکت کنیم و البته اقداماتی انجام شده که کافی نیست، امروز تهران نیازمند این است که تبدیل به یک شهر هوشمند شود و در واقع  راهکار اساسی حل مشکلات تهران،  هوشمند شدن آن است.


تاریخ : 1396/08/08-16:13:18 | بازدید : 3114
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *