فواید توسعه اینترنت اشیاء

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  يك كارشناس فناوري اطلاعات تشريح کرد:

  فواید توسعه اینترنت اشیاء

  اينترنت اشياء مي‌تواند در ساختمان‌ها و مجتمع‌هاي بزرگ براي استفاده درست و تنظيم مصرف انرژي مورد استفاده قرار گيرد. با ويژگي‌هاي اين تكنولوژي جديد بيشتر آشنا شويد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: اینترنت اشیاء می‌تواند در ساختمانها و مجتمع‌های بزرگ برای استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری همچنین در کنترل سیستمهای هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیک، کشاورزی، حمل ونقل و ... مورد استفاده قرار میگیرد و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ میلیارد دستگاه به سیستم اینترنت اشیاء مجهز باشند که این وسایل می‌توانند وسایل منزل، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، برق منزل و همچنین دستگاههای پزشکی برای کنترل بیماریها و سیستمهای کنترل ترافیک شهری برای کنترل ترافیک و آلودگی و ... باشد.

با توسعه این فناوری و به واسطه هوشمندسازی کارخانجات به وسیله فناوری اینترنت اشیاء میتوانیم کاهش نیروی انسانی بومی را بدون کاهش بهرهوری داشته باشیم و در عوض در حوزههای دانشی ایجاد اشتغال کنیم. همچنین بسیاری از کسب وکارها را به واسطه اینترنت اشیاء میتوان راه اندازی کرد.

این روزها بحث ورود فناوریهای جدید به کشور خیلی داغ است. در صدر این فناوریها اینترنت اشیاء قرار دارد که حوزه بسیار جذابی در حوزه فناوریهای جدید اطلاعاتی و ارتباطاتی و موضوعی است که از طریق آن امکان کنترل وسایل منزل از راه دور فراهم میشود. تصور کنید در یک روز گرم تابستانی در راه منزل هستید و برای خنک بودن خانه تان در هنگام ورود، از طریق گوشی تلفن همراه خود، کولر را روی درجه خیلی خنک تنظیم کنید!

اینترنت اشیاء به معنی یک شبکه جهانی از اشیاء مرتبط است که هر یک دارای آدرس مختص به خود بوده و بر اساس قراردادهای استانداردشده ای با یکدیگر در ارتباط هستند. این سیستم جدید کنترل از راه دور و کنترل هوشمند اشیاء و دستگاهها امروزه در کشورهای توسعه یافته در سیستمهای اداری و همچنین وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار میگیرد اما هنوز در ایران مقدامات استفاده از آن به صورت تجاری فراهم نشده است.

 مصطفی پورعلی

کارشناس حوزه فناوری اطلاعات


تاریخ : 1396/06/15-16:36:50 | بازدید : 1752
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *