فناوری اطلاعات و توسعه کارآفرینی

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  يادداشت:

  فناوری اطلاعات و توسعه کارآفرینی

  فناوری اطلاعات تحولات زیادی در تمامی فعالیتهای اجتماعی از جمله کارآفرینی به وجود آورده است و به عنوان مهمترین ابزار کارآفرینی مدرن مورد توجه قرار گرفته است. همچنین کارآفرینی در فناوری اطلاعات پهنه وسیعی برای فعالیت دارد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: با نگاهی گذرا به تحولات اینترنت و مشاهده تعداد روزافزون پورتالها و سایتهای کاریابی، میتوان به نفوذ و تاثیر رو به گسترش IT در فرآیندهای بازار کار پی برد. IT  باعث کاهش هزینه های جستجو چه از طرف کارفرما و چه از طرف جوینده کار شده است. هزینه آگهی در سایتهای شغلی اینترنتی بسیار پایین تر از آگهی دعوت به همکاری در روزنامه های مهم است و می‌بینیم که با این هزینه های پایین و گسترش انواع سایتهای کاریابی و با در اختیار قراردادن اطلاعات انبوه، ارزان و بهنگام برای کارجویان و کارفرمایان، امکان انطباقهای بهتر فراهم شده است. البته استفاده از IT در مشاغل و فرآیندها و مبادلات بازار کار نیازمند زیرساخت هایی برای پیاده سازی آن و بهره گیری هرچه بیشتر از توانمندیهای آن است که از آن جمله میتوان به تولید نرم افزارهای لازم جهت کاریابی الکترونیکی، تشویق شرکتهای دولتی و خصوصی برای ارائه آگهی های استخدام الکترونیکی، امکان ارسال رزومه از طریق پست الکترونیکی، برگزاری آزمون استخدامی آنلاین، دادن تسهیلات و امکانات لازم به بخشهای مرتبط جهت پیاده سازی فرهنگ کاریابی الکترونیکی، فراهم کردن پهنای باند اینترنتی مطلوب جهت مصاحبه های آنلاین، ایجاد بستر لازم در خصوص پیاده سازی دولت الکترونیکی و ارائه آموزش مستمر در رابطه با مشاغل مبتنی بر IT اشاه کرد. در حقیقت فناوری اطلاعات به عنوان موتور محرکی در نظر گرفته شده که ضمن به حرکت درآوردن چرخهای شغلی و استخدامی، سبب رشد و پویایی اقتصاد جامعه و ایجاد نوع جدیدی از اقتصاد میشود که اقتصاد دانش محور نامیده میشود. امید است بتوانیم با بهره گیری اصولی از دانش و مهیا کردن کامل زیرساختهای فنآوری اطلاعات در کارآفرینی و توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش در سالهای آتی قدم برداریم.

کارآفرین دیجیتالی

کارآفرین دیجیتالی، فردی است که از اینترنت و به طور کل ICT به عنوان یک ابزار  برای خلق فرصتهای بازرگانی و تجاری بهره میگیرد تا کسب وکاری با استفاده از توانمندیهای فناوری اطلاعات و ارتباطی روز تدارک ببیند. فرآیندی که کارآفرین به منظور ایجاد شغل برای خود و دیگران به کار می‌بندد، در نهایت به اشتغالزایی مولدی تبدیل میشود که میتوان به آن کارآفرینی دیجیتال گفت. کارآفرینی دیجیتالی یا الکترونیکی و کارآفرینی مبتنی بر ابزارهای ICT همه به یک مفهوم دلالت میکنند و آن نقش فناوری اطلاعات در ایجاد اشتغالزایی و کسب وکار جدید در عصر امروز است. کارآفرینی در فناوری اطلاعات پهنه وسیعی برای فعالیت دارد.

تأثیرات  ICT بر اشتغالزایی

عبارت اقتصاد جدید به تدریج رواج یافته و چشم انداز تازه ای را ترسیم میكند كه با گسترش فناوری اطلاعات همراه است. درچنین اقتصادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات گسترش و اهمیت فزاینده ای پیدا میكند. شواهد حاکی از آن است که فناوری اطلاعات به عنوان یک کاتالیزور برای رشد اقتصادی و اشتغالزایی عمل میکند. این یک واقعیت است که در صورت ماشینی شدن فعالیتها، تقاضاهای برخی از صنایع برای نیروی کار کاهش می‌یابد. ولی از طرفی مشاغل جدیدی وارد بازار کار میشوند. از جمله این مشاغل میتوان به طراحی صفحات وب، کارشناس نگهداری و مدیریت پایگاه های تحت وب، کارشناس سیستمهای چندرسانه‌ای، تکنیسین سیستمهای موقعیت یاب جهانی و متخصصین تجارت الکترونیکی اشاره کرد. این مشاغل نیاز به دانش، مهارت و توانمندیهایی دارند که بعضاً در شرح مشاغل قبلی یا حتی کنونی برخی کشورها وجود ندارد. بهره گیری از منابع خارجی و انجام فعالیتهای خدماتی با استفاده از ICT، هنوز در آغاز راه است. لذا به سختی میتوان عمق و دامنه این زمینه جدید اشتغالزایی را مورد ارزیابی قرار داد. صاحبنظران بر این باورند که در ازای هر شغل جدیدی که در صنعت نرم افزار ایجاد میشود، حدود 75 موقعیت شغلی میتواند از طریق کاربرد ICT در زمینه های دیگر پدید آید. چنانچه این پیش‌بینی صحیح باشد، طی 10 سال آینده تنها از گذر مشاغل مرتبط با ICT صد میلیون موقعیت شغلی ایجاد خواهد شد ولی با بررسی واقعیات موجود در جوامع مشاهده میکنیم که با وجود اینکه ICT باعث رشد بسیار سریع در اشتغالزایی شده است، از طرفی به عنوان یک عامل اساسی در حذف بسیاری از مشاغل موجود است. در واقع بسیاری از مشاغل با استفاده از ICT و کاربرد نرم افزارها در سازمانها از چرخه مشاغل حذف شده است. البته قابل توجه است که با وجودی که استفاده از این تکنولوژی باعث حذف بسیاری از مشاغل میشود، ولی در مقابل مشاغل جدیدی نیز به وجود می‌آیند. با تحقیق و بررسی این مشاغل درمی‌یابیم که به طور معمول مشاغلی که نیاز به مهارت خاص و تجربه بالایی ندارند کم‌کم جای خود را به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای طراحی شده می‌دهند و در مقابل مشاغلی عمیق‌تر و با سطح تخصص بالاتر به وجود می‌آیند. البته نباید این مفهوم را فراموش کرد که همین مسئله خود به عنوان عامل مؤثر در رشد و پیشرفت کشور خواهد شد.

قاسم احمدیانپور دانشجوی دکتری رشته کارآفرینی در فناوری اطلاعات


تاریخ : 1396/06/28-12:17:33 | بازدید : 1791
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *