شهرهایی برای قرن 23

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  بررسي 4 شهر هوشمند دنيا؛

  شهرهایی برای قرن 23

  تا سال 2050 ميلادي جمعيت شهرنشين به 66 درصد افزايش خواهد يافت در نتيجه،با پرجمعيت‌تر شدن شهرها، فشار و آسيب نابرابري روي زيرساختهاي موجود وارد خواهد شد كه به منظور مقابله با اين بار مضاعف و رو به سنگيني، بسياري از شهرهاي پيشرفته جهان در حال بهره‌گيري از فناوري‌هاي هوشمند و جديد هستند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا، دیجیتال ترند در مقاله‌ای نوشت: برابر آمارهای رسمی بیش از 54درصد جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی میکنند و سازمان ملل متحد پیش بینی کرده که این جمعیت تا سال 2050 میلادی به 66درصد افزایش خواهد یافت. در نتیجه، با پرجمعیت تر شدن شهرها، فشار و آسیب نابرابری روی زیرساختهای موجود وارد خواهد شد که به منظور مقابله با این بار مضاعف و رو به سنگینی، بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان در حال بهره گیری از فناوری های هوشمند و جدیدی هستند که تا پیش از این در هیچ یک از طرحهای توسعه و مدیریت شهری مورد آزمایش قرار نگرفته اند. در ادامه، به چهار شهر پیشرفته جهان که تلاشهای مضاعف و پیشگامانه ای را در این راه داشته اند، معرفی میکنیم.

سنگاپور، قطب تجاری جنوب شرق آسیاست که بین تمام شهرهای هوشمند جهان، به میزان قابل توجهی پیشرو است. از زمان اجرای برنامه «ملت هوشمند» در سال 2014 میلادی، دولت شهر سنگاپور در خط مقدم به کارگیری آخرین فناوریها، برنامه ریزیها و سیاستهای شهری قرار داشته است.

این برنامه ملی، به طور برجسته ای بر یک شبکه گسترده از دوربینها و حسگرهایی که در تمام نقاط شهر نصب شده، مبتنی شده است. این تجهیزات پایشی، امکان تحلیل و پایش هر اتفاقی، از ترافیک گرفته تا ازدحام جمعیت را به دولت سنگاپور میدهد. گرچه این شبکه همچنان تا پیاده سازی کامل فاصله دارد اما مقامات قانونی سنگاپور، هم اکنون از ظرفیتهای این حسگرها به منظور پایش مناطق دخانیات ممنوع و پرتاب زباله از سوی شهروندان و رانندگان بهره میگیرند.

این داده ها، شانه به شانه با پلتفرم نقشه برداری دیجیتالی تحت عنوان «سنگاپور مجازی» (Virtual Singapore)  این شبیه ساز، به دولت امکان نظارت و بررسی میزان کارایی و عملکرد زیرساختها را به صورت زنده میدهد. این تکنولوژی همچنین با مقامات راهنمایی و رانندگی سنگاپور اجازه میدهد تا مسیر اتوبوسها در ساعات ترافیک را تغییر داده و از تراکم ترافیک جلوگیری کنند. با کمک این تجهیزات، همچنین میتوان پیش بینی کرد که احداث ساختمانها و برجهای جدید تا چه اندازه روی الگوی وزش باد یا امواج ارتباطاتی تأثیر منفی میگذارند. دولت سنگاپور پیش بینی کرده که با استفاده از سیستم «سنگاپور مجازی»، در آینده نزدیک بتوان جمعیت را در هنگام وقوع بلایای طبیعی یا شیوع بیماریهای مسری و حوادث تروریستی، به مناطق امن هدایت کرد.

مقامات سنگاپور همچنین قصد دارند نسبت به نصب سنسورهای خانگی پایش تجهیزات و لوازم خانگی، اقدام کنند. این سنسورها، تقریباً همه چیز از تعداد استفاده از سیفون توالت تا سیستم های تهویه را با هدف بهینه سازی مصرف انرژی، تحت نظر دارند. به عنوان مثال، نصب یک سنسور در سرویس بهداشتی، با سنجش میزان دفعاتی که فرد از توالت استفاده میکند، میتواند برآوردی را سطح فعالیتهای او به عنوان یک شاخص مهم از سلامت کلی جسمانی برآورد کند. همچنین سنسور دیگری قادر خواهد بود میزان مصرف آب و برق را به صورت لحظه ای و زنده اندازه گیری کند. این حسگرها ضمن مقابله با نگاه سهل انگارانه به مسئله مصرف انرژی، الگوی مصرف را ارتقا داده و نظارت بیشتری را بر نشت و هدررفت احتمالی آب ممکن ساخته و وسایل و تجهیزات ناکارآمد در خانه ها را مشخص میکند.

هرچند این تکنولوژی ممکن است برای بسیاری از افراد اندکی تهاجمی به نظر برسد اما شهروندان سنگاپور تاکنون از آن استقبال خوبی به عمل آورده و این فناوری را به عنوان یک عرف جدید پذیرفته اند. در واقع پیش از این هم دولت سنگاپور حتی تلفنهای همراه شهروندان را به عنوان ابزاری برای بررسی دست اندازها و خرابیهای مسیرها و همینطور تشخیص ناهمواریهای مسیر و مشکلات احتمالی در ساخت و سازها، تحت نظارت قرار داده بود.

یک استارتآپ به نام NuTonomy، با هدف عرضه 100 خودروی بدون سرنشین طی ماههای آتی، در حال همکاری با شهرداری سنگاپور است. در این طرح همچنین یک ناوگان حمل ونقل گسترده از تاکسی های بدون سرنشین به چشم میخورد.

 شهر بارسلون به عنوان پایتخت کاتالان اسپانیا، با بازسازی اساسی در زیرساختهای خود، بر سر عنوان هوشمندترین شهر کره خاکی، با سنگاپور رقابت شانه به شانه ای دارد. شبکه فیبر نوری این شهر به طول بیش از 480 کیلومتر، از این شهر در رقابت با سنگاپور پشتیبانی میکند. مقامات بارسلون از این شبکه فیبر نوری برای ارائه اینترنت بیسیم (Wi-Fi) سراسری در شهر استفاده میکنند. در حال حاضر در این شهر حدود 700 هات اسپات نصب شده که حداکثر فاصله بین آنها کمتر از 100 متر است.

مسئولان بارسلون همچنین برای کاهش مصرف برق، اقدام به نصب چراغهای خیابانی LED بیسیم کرده اند. این چراغها عملکرد دوگانه دارند به طوری که به عنوان یک هات اسپات عمل کرده و با افزایش برد شبکه اینترنت بیسیم، عملکرد آن را نیز افزایش میدهند. این چراغها همچنین مجهز به زمانسنج و حسگر سنجش حرکت بوده و انتظار میرود هزینه های برق شهرداری بارسلون با استفاده از آنها تا یک سوم کاهش یابد.

مقامات اسپانیا در حال حاضر با همت بالا تلاش میکنند ضمن کاهش 21درصدی ترافیک طی دو سال آینده، حرکت خودروها در خیابانها و جاده ها را روانتر کنند. این هدف بزرگ، یکی از طرحهای ملی و اصلی این کشور تحت عنوان «طرح ترافیک روان شهری» است. در این الگو، تمرکز اصلی روی ایدهای به نام superblocks است. هدف از این طرح، انتقال ترافیک وسایل نقلیه موتوری به نواحی پیرامون شهر است در نتیجه فضای عمومی و بیشتری از مناطق مرکزی شهر به روی مردم خصوصاً عابران پیاده باز میشود.

مسئولان شهر بارسلون به عنوان بخشی از اجرای این طرح، قصد دارند ضمن احداث یک مسیر دوچرخه سواری به طول 200 کیلومتر، بر تعداد ایستگاه های اتوبوس در دسترس افزوده تا بدین ترتیب استفاده از وسایل نقلیه همگانی، پیاده روی و استفاده از دوچرخه را در این شهر ترویج دهند. همچنین در طرح انقلابی «سیستم پارکینگهای هوشمند» از سنسورهای مخصوصی که در آسفالتها تعبیه شده، برای هدایت رانندگان به سمت فضای پارک خالی، با کمک اپلیکیشن مخصوصی که به همین منظور ساخته شده، استفاده شده است. استفاده از این سیستم هوشمند، به هدایت بهتر فرآیند پارک خودروها و کاهش تراکم خودروها در ساعات پیک ترافیک کمک میکند. یکی از مهمترین جنبه های این شهر هوشمند، پاسخ مستقیم بارسلون به خشکسالی بی سابقه در سال 2008 میلادی بود. اسپانیا در آن سال مجبور شد آب آشامیدنی خود را از طریق واردات تأمین کند. دولت این کشور جهت جلوگیری از تکرار دوباره این اتفاق، با هدف تنظیم میزان آبیاری طبق پیش بینی های هواشناسی از میزان بارش و دمای هوا، اقدام به طراحی شبکه ای از سنسورهای زمینی کرده است. این سنسورها با کمک اطلاعات هواشناسی دریافتی، سیستمهای آبیاری و آبنماها را به منظور افزایش بازدهی و کاهش هدررفت آب تنظیم میکنند. این سیستم علاوه بر اینکه این امکان را به مقامات بارسلون داده تا منابع آبی این شهر را 25درصد افزایش دهند، در همین حال باعث صرفه جویی سالانه 555 هزار دلار نیز شده است.

دولت اسپانیا همچنین این پلتفرم را به صورت نرم افزار متن باز روی وبسایت Github ارائه کرده تا تمام برنامه ریزان شهری در سراسر جهان بتوانند داده های دریافتی را از طریق این شبکه کوچک تحلیل کرده و این ایده و الگو را در شهرهای خود نیز پیاده سازی و اجرا کنند.

شهر اسلو سالها است که در خط مقدم استفاده از فناوریهای هوشمند قرار دارد. در این بین، مصرف پایدار انرژی همیشه یکی از اجزای جدانشدنی و اصلی در هر استراتژی مدیریت شهری پیشرفته محسوب میشود. در حالی که بسیاری از شهرهای جهان انرژی مورد نیاز خود را به جای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، از طریق سوختهای فسیلی و ارزان تأمین میکنند، اسلو از زباله به عنوان منبع اصلی سوخت پاک خود استفاده میکند. این کشور تقریباً همه چیز را از زباله های خانگی گرفته تا زباله های صنعتی، به انرژی تبدیل میکند چرا که مقامات این کشور با دفن زبالهها به شدت مخالف هستند.

این شهر به حدی در تبدیل زباله به انرژی اشتیاق نشان داد که ناگهان با کمبود زباله مواجه شد؛ بنابراین مقامات شهر اسلو به منظور تأمین انرژی و روشن نگاه داشتن نیروگاههای برق خود، به واردات زباله از سایر کشورها اقدام کردند.

طی سالهای اخیر شبکه حمل ونقل اسلو نیز دستخوش تغییرات اساسی شده است. مانند شبکه حمل ونقل در سایر شهرهای پیشرفته جهان، اسلو نیز از سنسورهای کارگذاشته شده در آسفالت پارکینگها و کارشناسان زبده برای نظارت بر الگوهای ترافیک به منظور پیش بینی ترافیک و جلوگیری از تراکم خودروها استفاده میکند. این شهرهمچنین پذیرای بزرگترین شبکه شارژ باتری دوچرخه های برقی در جهان است.

مقامات شهر اسلو علاوه بر طرحهای تشویقی برای استفاده از خودروهای برقی، سیاستهایی را در جهت محدود کردن ازدحام خودروها و ترافیک در سالهای آینده اجرا کردهاند. مسئولان اسلو قصد دارند تا سال 2019 میلادی ورود تمام خودروها به مرکز این شهر را ممنوع کنند. در کنار این قانون، طرح احداث و توسعه 60 کیلومتری مسیر داخل شهری مخصوص دوچرخه سواری تا سال 2019 نیز در دست اجراست.

اسلو همچنین برای کاهش بیشتر آلاینده ها و اتلاف انرژی، شبکه قدرتمند سیستم نوررسانی خیابانی را راه اندازی کرده است که برخلاف سیستمهای نوررسانی قدیمی، این چراغها قادر هستند به شرایط نور محیط پاسخ داده و ضمن پیش بینی وضع هوا، میزان نور لامپها را کاهش داده یا نور بیشتری تولید کنند. در این سیستم از 650 ایستگاه پردازش استفاده شده که بیش از 65هزار چراغ برق را به یکدیگر متصل کرده است. دسترسی اینترنتی به این چراغها به مسئولان شهر نروژ این امکان را میدهد تا از راه دور بتوانند با کمک رایانه و حتی تلفنهای هوشمند، نور این چراغها را تنظیم کنند. این طرح به تنهایی کمک کرده تا شهر اسلو برق مصرفی برای روشنایی خیابانهای خود را به میزان 62 درصد کاهش دهد.

مقامات این شهر همچنین درحال برآورد طرح کاهش هزینه های بهداشت و سلامت هستند. در همین رابطه بیش از هزار سالمند ساکن این شهر از سیستمهای هوشمند متعددی در خانههای خود بهره میگیرند. این دیوایسها توانایی تنظیم ترموستاتها، نظارت بر حرکت، استفاده از لوازم خانگی و حتی یادآوری جهت مصرف به موقع داروهای روزانه سالمندان را دارند. استفاده از این سیستمهای هوشمند، ضمن کاهش هزینه های کلی مراقبت از سالمندان در منزل، سبب حفظ استقلال آنها نیز میشود.

نیویورک علاوه بر آنکه تلاش میکند به عنوان «هوشمندترین شهر جهان» دست یابد، به دنبال سرمایه گذاری روی موج تکمیل و یکپارچه سازی تکنولوژی است. مقامات این شهر از عزم جدی خود برای تأمین خدمات اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا در سراسر شهر تا سال 2025 میلادی خبر داده اند. در صورت محقق شدن این طرح، نیویورک به گسترده ترین و سریعترین شبکه اینترنت بیسیم شهری در جهان دست مییابد.

شاید از نظر بسیاری از کارشناسان، اجرا و پیاده سازی سریعترین شبکه اینترنت بیسیم جهان برای تبدیل این شهر به هوشمندترین شهر جهان کافی نباشد، باید به این اتفاق مهم نیز اشاره کرد که محله هوشمند «هادسون یاردز» (Hudson Yards) به تازگی با همکاری «مرکز علوم و پیشرفتهای شهری نیویورک» اقدام به تشکیل نخستین «جامعه واجد شرایط کیفی» در آمریکا کرده است. هدف از این طرح، ایجاد منطقه مسکونی-تجاری با وسعت 158 هکتاری است که در آن یک مرکز آموزشی، فضای عمومی 5.6 هکتاری و همینطور یک نیروگاه برق و سیستم مدیریت زباله مرکزی وجود دارد.

در واقع به این منطقه باید به چشم یک بستر برای آزمایش فناورانه یک جهان کوچک نگریست. در این منطقه، مقامات نیویورک قادر به نظارت بر داده های مربوط به کیفیت هوا، ترافیک، تولید و مصرف انرژی خواهند بود. این طرح هم اکنون در حال پیشرفت فیزیکی است و طبق زمانبندی اعلام شده قرار است تا حوالی سال 2025 میلادی به اتمام برسد. یکی از اجزای مهم دیگر در طرح عظیم این شهر هوشمند، طرح Midtown in Motion  است. مقامات شهر نیویورک امیدوارند با کمک سنسورهای تحت شبکه و دوربینهای ترافیکی، بر ترافیک و راهبندان تقریباً همیشگی این شهر فائق آیند. فاز اول این برنامه، در ماه جولای 2011 شروع شد. در این فاز، 100 سنسور مایکروویو، 32 دوربین کنترل ترافیک و دوربینهای کنترل سرعت در 23 چهارراه و تقاطع به شهر نیویورک اضافه شد. برآوردهای اولیه از اجرای این طرح، حاکی از بهبود 10درصدی در زمان سفرهای شهری بود.

همچنین این امید میرود تا با ارتقای زیرساختها، امنیت عمومی در شهر نیز افزایش یابد. به منظور مقابله با جرایم نیز پلیس و مقامات شهر نیویورک سیستم پایش صوتی آکوستیک تیراندازی راه اندازی کرده اند که این سیستم قادر است با دقت بسیار زیاد به محض شلیک یک گلوله، در کسری از ثانیه، محل شلیک را شناسایی کند. سپس یک اپراتور با بررسی مجدد آثار صوتی به جا مانده، سایر احتمالات نظیر صدای انفجار منبع اگزوز خودرو، صدای آتشبازی یا موارد دیگر را از صدای گلوله تمییز میدهد. پس از آنکه از شلیک گلوله اطمینان حاصل شد، نزدیکترین پلیس به محل حادثه، از طریق تبلت یا تلفن هوشمند مطلع میشود. مقامات نیویورک معتقدند این فناوری، زمان واکنش به جنایات را کاهش داده و احتمال دستگیری مجرمان را افزایش میدهد.

ترجمه از محسن عارفی روزنامه نگار و مترجم


تاریخ : 1396/07/02-16:34:05 | بازدید : 1528
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *