شناسایی و اولویت بندی کارکردهای اینترنت اشیاء پزشکی(IOMT)

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   مقاله‌اي از دكتر عليرضا رمضاني مدير توسعه بازار گروه فن آوا:

  شناسایی و اولویت بندی کارکردهای اینترنت اشیاء پزشکی(IOMT)

  مدير توسعه بازار گروه فن آوا در مقاله‌اي نوشت: يكي از كاركردهاي اينترنت اشياء را مي توان مختص كاربردهاي پزشكي و در حوزه سلامت دانست. بر اساس مطالعه‌اي كه توسط گروه فن آوا در اين حوزه بر روي شاخص‌هاي كيفيت و اثربخشي فعاليت‌هاي بيمارستاني تحت عنوان اينترنت اشياء پزشكي (Internet of Medical Things) انجام شده است اين كاربردها را مي‌توان در شش دسته تقسيم بندي كرد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: دکتر علیرضا رمضانی مدیر توسعه بازار گروه فن آوا با مقاله‌ای با عنوان "شناسایی و اولویت بندی کارکردهای اینترنت اشیاء پزشکی (IOMT) بر مبنای بهبود مولفه‌های اثربخشی و کیفیت فعالیت‌های بیمارستانی و سلامت" در چهارمین کنگره بین المللی فن آوری، ارتباطات و دانش که در روزهای 4 و 5 بهمن ماه 1396 در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد شرکت کرد. چکیده این مقاله به شرح زیر است: 

شکل گیری روز افزون اینترنت نقش بسیار مهمی در تسهیل ارتباطات داشته است . ولی امروز علاوه بر جنبه بهبود و ساده سازی ارتباطات ، خدمات فناوری اطلاعات نیز در سایه اینترنت رشد چشم گیری داشته است. به گونه ای که شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دیگر به فکر درآمد زایی از ارتباطات نیستند بلکه  ارتباطات رایگان را ابزاری برای ارائه انواعی از خدمات و سرویس های حوزه فناوری اطلاعات می دانند. یکی از جدیدترین خدمات فناوری اطلاعات مفهوم اینترنت اشیاء (Internet of Things) می باشد. که به طور ساده قابلیت اتصال اشیاء از طریق اینترنت را فراهم می آورد. اینترنت اشیاء بستری می باشد که در آن هر شیء دارای یا موجودیت، شناسه یکتا و منحصر به فرد می باشد که قادر است در هر زمان و هر مکانی و بر بستر اینترنت اقدام به شناسایی، کنترل، فرستادن و انتقال داده به سایر اشیاء و پایگاه داده‌ های مختلف بنماید. داده‌های جمع‌آوری‌شده از اشیا توسط ابزارهای مختلفی از قبیل گوشی‌های تلفن همراه، انواع رایانه‌ها و تبلت‌ها قابل مشاهده و انتقال خواهند بود. انواعی از کارکرد در حوزه های هوشمند سازی شهر، حمل ونقل، ساختمان، صنعت، انرژی، سلامت و نظامی  را می توان برای اینترنت اشیاء  نام برد در این مطالعه که توسط گروه فن آوا  در بخش سلامت تحت عنوان اینترنت اشیاء پزشکی (Internet of Medical Things)  انجام شده است. در ابتدا شاخص های کیفیت و اثربخشی فعالیت های بیمارستانی  مبتنی بر مطالعات گذشته در شش دسته تعداد بستري مجدد، میزان عفونت بیمارستانی، میزان شیوع حوادث بیمارستانی، میزان خالص مرگ و میر بیمارستانی، رضایت بیمار و  رضایت کارکنان شناسایی و دسته بندی شده است.

در مرحله بعد کارکردهای اینترنت اشیاء در بخش سلامت را براساس نظر خبرگان در سه حوزه کارکردهای تشخیصی ، کارکردهای بهینه سازی عملیات و کارکردهای  بهینه سازی محیط بیمارستانی دسته بندی و با استفاده از تکنیک دیمتل فازی  میزان تاثیر گذاری و اولویت  هریک از کارکردهای اینترنت اشیاء بر هریک از مولفه های اثربخشی وکیفیت فعالیت های بیمارستانی بصورت جداگانه  و تجمیعی محاسبه گردید. که برمبنای تحلیل داده ها اولویت کارکردهای اینترنت اشیاء در بخش سلامت به ترتیب یکپارچه سازی بین بخشی، مدیریت آلودگی و عفونت، ردیابی علائم حیاتی بیماری، تجهیزات پزشکی هوشمند، خدمات راه دور، ردیابی علائم بیمارهای مزمن و شایع، ابزارهای پرستاری و دستیاری مجازی، مدیریت مصرف انرژی، ردیابی تجهیزات بیمارستانی، ردیابی پرسنل می باشد.

 پیشنهاد می گردد.شرکت ها و افرادی که در حوزه اینترنت اشیاء پزشکی (IOMT) فعالیت می کنند. در مرحله اول بر تولید ابزارهایی که به یکپارچگی اطلاعات، پایش داده ها و انتقال داده ها بین بخش های مختلف بیمارستان تمرکز دارد؛ تاکید نمایند سپس در مرحله بعد ابزارهایی باید مورد توجه قرار گیرد که توانایی شناسایی انواع آلودگی ها و عفوفت های بیمارستانی را داشته باشد. و در اولویت سوم ابزارهایی که علائم حیاتی بیماران را در فضای بیمارستان یا خارج از فضای بیمارستان دائماٌ پایش نموده و برای بیمارستان و پزشکان ارسال می کنند باید در دستور کار تولید قرار گیرد . سایر ابزارها نیز به ترتیب باید مورد توجه قرار گیرد.

 متن کامل این مقاله از این اینجا دریافت کنید.


تاریخ : 1396/11/10-10:07:42 | بازدید : 5944
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *