راهکار توسعه ساخت ماهواره در کشور ورود بخش خصوصي است

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   مهندس رضايي در گفت‌وگو با فن‌آوا:

  راهکار توسعه ساخت ماهواره در کشور ورود بخش خصوصي است

  مديرعامل شرکت فن آوا ماهواره گفت: اخيراً دولت تصميم گرفته بخش خصوصي را وارد حوزه پرتاب كند كه اتفاق خوشايندي است و به نظر مي‌رسد اگر اين كار مشابه اقدامي كه در حوزه خدمات انجام شد پيشرفت و سرعت داشته باشد، تا چند سال آينده به وضعيت مناسبي در حوزه پرتاپ دست يابيم.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: در سال 83 سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با اعتماد به بخش خصوصي فراخواني براي جذب شرکت‌هاي ارائه خدمات ماهواره اي منتشر کرد و پس از طي مراحل لازم 7 شرکت مجوز ارائه خدمات اين صنعت را کسب کردند و وظيفه دبيرخانه اين 7 شرکت  SAP ،  به شرکت فن آوا ماهواره واگذار شد.

شرکت فن آوا ماهواره يکي از اولين بنيان‌گذاران و سرمايه‌گذاران صنعت SAP در کشور به شمار مي‌رود که امکان ارائه اينترنت بر بستر ماهواره(Satellite Internet Access) را فراهم کرده است.

 براي آشنايي با روند فعاليت شرکت‌هاي متولي ارائه خدمات ارتباطات ماهواره اي با ابوالفضل رضايي، مديرعامل فن آوا ماهواره گفت و گو کرديم که که مشروح آن را در زير مي‌خوانيد.

 آقاي مهندس در حال حاضر صنعت فضايي و ماهواره‌اي در دنيا چه وضعيتي دارد و چه نگاهي به آينده اين صنعت داريد؟ ايران در اين زمينه موفق بوده است؟ و در چه مرحله‌اي قرار دارد؟

ماهواره در دنيا سابقه خيلي خوبي دارد و بخش زيادي از ارتباطات دنيا بر روي سيستم‌هاي ماهواره اي قرار دارد و اگر شاخصه اي براي سنجش کشورهاي پيشرفته مدنظر داشته باشيم، صنعت ماهواره است و کشوري که در حال توسعه است وقتي در اين حوزه موفق عمل کند، مي‌تواند به موازات آن در صنايع ديگر موفق عمل کند. کشور‌هاي صاحب ماهواره از اين تکنولوژي استفاده و از اين زيرساخت بهره برداري مي‌کنند و پهن باند بسيار خوبي براي ارتباطات است. اگر بخواهيم واقع بينانه نگاه کنيم متاسفانه ماهواره در ايران وضعيت مطلوبي ندارد. در منطقه خودمان کشورهايي ازجمله ترکمستان، پاکستان، ترکيه و... در اين حوزه سرمايه گذاري کرده و از اين تکنولوژي استفاده مي‌کنند اما کشور ما در اين حوزه  پيشرفت خوبي نداشته است و  در واقع آخرين کشوري است که به اين حوزه ورود کرده است و با  وجودي که الزاماتي در نقشه جامع علمي کشور و برنامه توسعه براي توسعه صنعت ماهواره در نظر گرفته شده، به دلايل مختلف از جمله تحريم هنوز نتوانسته ايم به نقطه مطلوب دست يابيم.

البته در زمينه بهره برداري از اين صنعت وضعيت بهتري داريم. از سال 83 به بخش خصوصي مجوز داده شده است که در بحث خدمات ماهواره اي ورود کنند، در آن زمان 7 شرکت خصوصي وارد حوزه خدمات ماهواره اي شد و آنها وظيفه داشتند هاب‌هاي ماهواره اي را در کشور نصب کنند و از اين طريق سرويس و خدمات ماهواره اي را به بخش دولتي و خصوصي ارائه کنند. وقتي اين اتفاق رخ داد و اين شرکت‌ها مجوز اخذ کردند، بخش خصوصي تعداد زيادي هاب مرکزي را در کشور نصب کرد، بنابراين از اين نظر وضعيت مناسبي داريم چرا که از ظرفيت و توان فني بسيار خوبي در اين زمينه در کشور برخوردار هستيم. به نظر مي‌رسد مجموعه‌هاي فني اين شرکت‌ها در حوزه راه اندازي خدمات ماهواره اي، خدمات پشتيباني و خدمات پس از فروش نسبت به کشورهاي اطراف از وضعيت نسبتاً خوبي برخوردار باشد. اين تفاوتي است که بين واگذاري کار به بخش دولتي و خصوصي مشهود است.  درقسمت پرتاب ماهواره و مالکيت ماهواره که به دولت سپرده شده است، با کشورهاي همسايه تفاوت قابل ملاحظه اي وجود دارد ولي قسمتي که به بخش خصوصي سپرده شده از وضعيت مطلوبي برخوردار است.

 اخيراً دولت تصميم گرفته بخش خصوصي را وارد حوزه پرتاب کند که اتفاق خوشايندي است و به نظر مي‌رسد  اگر اين کار مشابه اقدامي که  در حوزه خدمات انجام شد پيشرفت و سرعت داشته باشد، تا چند سال آينده به وضعيت مناسبي در حوزه پرتاپ دست يابيم.

مقداري بومي تر به بحث ارتباطات ماهواره‌اي بپردازيم و در خصوص فعاليت و نحوه اخذ  مجوز شرکت‌هاي داراي مجوز  در ايران صحبت کنيم، لطفا بفرماييد کدام شرکت‌ها موفق به ارائه اين خدمات شدند؟ و چه وضعيتي دارند؟

 همانطور که اشاره کردم وزارت ارتباطات در سال 83 فراخواني داد و در نهايت از ميان 100 شرکتي که در اين فراخوان شرکت کرده بودند، براساس حجم بازاري که وزارت ارتباطات پيش بيني کرده است، به 7 شرکت به صورت قرعه کشي مجوز داده شد.

 ما از ماهواره ملي برخوردار نيستيم و شرکت‌ها بايد پهناي باند را از کشورهاي خارجي خريداري کنند و عمدتا اين خريد به صورت ارزي انجام مي‌شود و اين باعث شده که اين صنعت نتواند در ايران توسعه خوبي داشته باشد. در کل صنعت ماهواره ارتباط گرانقيمتي است و نمي توان با ارتباطات فيبر نوري مقايسه کرد  هر چقدر هزينه اين ارتباطات گران تر باشد، تعداد مشتريان کمتر مي‌شود و اين تکنولوژي از استقبال کمتري برخوردار مي‌شود و اگر بتوانيم هزينه‌ها را کاهش دهيم، طبيعتاً از مشتريان بيشتري برخوردار خواهيم شد. زماني وزارت ارتباطات پيش بيني کرد 40 هزار متقاضي لينک ماهواره اي در کشور داشته باشيم ولي عملاً  بيش از حداکثر  16-15هزار متقاضي محقق نشده است.

سهم فن آوا ماهواره از اين تعداد متقاضي چقدر است؟

تقريباً 3هزار لينک متعلق به شرکت فن آوا ماهواره است. از ميان 7 شرکت مذکور، 3 شرکت از لينک‌هاي ارتباطي بيشتري برخوردار هستند اما چون شرکت فن آوا ماهواره دبيرخانه شرکت‌هاي SAP محسوب مي‌شود، شايد پاسخ به اين سوال که کدام شرکت از لينک بيشتري برخوردار است، سخت باشد.

علاوه بر حوزه ارتباطات، ماهواره چه خدمات ديگري مي‌تواند ارائه دهد؟

مي توان در اين زمينه به حوزه سنجش از راه دور وعکسبرداري ماهواره اي اشاره کرد که نقشه‌هاي هوايي  در همه دستگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، در بخش‌هاي محيط زيستي اين نقشه‌ها تاثيرگذار است و حتي جنس خاک و نوع موادي که در هر منطقه وجود دارد، معادن و... به راحتي از طريق ماهواره مورد بررسي قرار مي‌گيرد. حوزه نظامي تا تجاري از اين صنعت بهره برداري مي‌کنند.

شرکت‌هاي SAP در چه حوزه‌هايي با سازمان فضايي ايران و سازمان تنظيم ارتباط دارد و حمايتي از طرف آنها براي توسعه خدمات انجام مي‌شود؟

ماهواره بدر 5 (ايران ست 21) که بخشي از مالکيت آن با سازمان فضايي است، و پهناي باند اين ماهواره در اختيار شرکت‌هاي SAP  است و ما از خدمات پهناي باند سازمان فضايي استفاده مي‌کنيم.

کل پروسه‌اي که در حوزه ارتباطات کشور رخ مي‌دهد، تحت نظارت سازمان تنظيم است. از اينکه از چه فرکانس‌هايي استفاده شود و قوانين مربوط به اين فرکانس‌ها و ارتباطات و در واقع هم بحث قانون‌گذاري و هم بحث نظارت و اجرا برعهده سازمان تنظيم است.

در مورد سازمان فضايي اينکه اين سازمان بخشي از مالکيت يک ماهواره را دارد و پهناي باند آن را در اختيار شرکت‌هاي SAP قرار مي‌دهد، حمايت خوبي است به ويژه که که قيمت دلار داراي نوسان است و ما اگربخواهيم خدماتي از خارج از کشور بخريم، با مشکل روبرو مي‌شويم و مطمئناً وقتي اين منابع را بتوانيم از حوزه داخلي تهيه کنيم؛ حمايت بسيار بالايي است ولي اينکه چه مقدار پهناي باند در داخل کشور نياز است، مي‌توان گفت اين پهناي باندي که در اختيار سازمان فضايي است، محدود است و پاسخگوي حجم نياز داخلي نيست. و همه شرکت‌هاي SAP مجبور شده‌اند بخش زيادي از خدمات خود را از شرکت‌هاي خارجي تأمين کنند که اين شامل فن آوا ماهواره هم مي‌شود.

اگر ما به تعداد کافي ماهواره داشتيم و همه خدمات را از ماهواره خودمان دريافت  مي‌کرديم شايد وضعيت ارتباط ماهواره اي در ايران متفاوت‌تر بود.

در حوزه خدمات به جرأت مي‌توانيم اين ادعا را داشته باشيم که در حوزه فني و دانشي و نگهداري، شرايط متفاوتي از کشورهاي همسايه داريم و توسعه زيادي داشته ايم چون اين حوزه به بخش خصوصي که پررقابت است، واگذار شده است اما در حوزه مالکيت، متاسفانه پيشرفت خوبي نداشته‌ايم.

 فن آوا چه خدماتي در اين حوزه ارائه مي‌دهد؟ و مهمترين برنامه فن‌آوا براي توسعه خدمات ماهواره اي چيست؟

ما در اين حوزه 3هزار لينک ماهواره اي در کشور داريم و از طريق سايت فرودگاه پيام که هاب مرکزي شرکت فن آوا ماهواره در آنجا مستقر است، به  طيف گسترده اي از مشتريان از جمله شناورهاي دريايي، شبکه‌هاي بانکي، معادن، شرکت‌هاي خصوصي و مشتريان مختلف از اين خدمات استفاده مي‌کنند.

در بخش توسعه، محدوديتي که در حوزه توسعه خدمات ماهواره اي وجود دارد، بحث هزينه است که تلاش  زيادي مي‌شود که به هر نحوي هزينه‌ها را کاهش  و با ارتقاي کيفيت خدمات بتوانيم طيف گسترده تري از بازار را تحت پوشش قرار دهيم و آن بخش از مشترياني که شبکه‌هاي حساسي دارند و پايداري اين سيستم برايشان مهم است، بتوانند جذب اين شبکه شوند که البته ما در اين دو حوزه برنامه‌هاي مختلفي داريم.


تاریخ : 1397/06/24-13:10:57 | بازدید : 2121
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *