به دنبال ابزارهای جدید هستیم

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  مدیرعامل فن‌آوا کارت عنوان کرد:

  به دنبال ابزارهای جدید هستیم

  مديرعامل شركت فن‌آوا كارت با اشاره به هدف اين شركت در افزايش سهم در حوزه پرداخت‌هاي موبايلي گفت: استفاده از ابزارهاي جديد پرداخت الكترونيك هم از ديگر اهداف ماست كه براي آن برنامه‌ريزي كرده‌ايم و آن را توسعه خواهيم داد.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: فن‌آوا کارت از قدیمی‌ترین و مشهورترین شرکتهای گروه فن‌آوا است، شرکتی که همزمان با تاسیس این گروه ثبت شد و فعالیتش را آغاز کرد، حالا یکی از شرکتهای نام آشنا در حوزه خدمات بانکی و پایانه‌های فروش است. در حال حاضر ریاستش را مهندسی 43ساله برعهده دارد که مدرک تحصیلی‌اش کارشناسی ارشد مهندسی صنایع است. علی نوری در گفتگو با «فن‌آوا» از روزهای نخست فعالیت فن‌آوا کارت گفته است. از خدمات این شرکت در حوزه پرداختهای الکترونیک و چشم اندازهایی که به نظر می‌رسد تا رسیدن به آنها راه چندانی نمانده است. متن کامل این گفتگو در ادامه آمده است:

فن‌آوا کارت جزو اولین شرکتهای گروه فن‌آوا بود؟

بله. این شرکت در سال 82 تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرد. آن زمان پرداخت الکترونیک و خرید اینترنتی به شکل فعلی نبود و فکر میکنم مفهوم PSP سالها بعد مطرح شد. همینطور است و ما در آن ایام با توجه به بسترها و شرایط آن زمان فعالیت میکردیم.

از چه سالی در حوزه PSP  ورود پیدا کردید؟

از همان زمانی که بحث اعطای مجوزهای پرداخت الکترونیک مطرح شد، فکر کنم سال 89 بود که در مجموع 13 شرکت مجوز PSP گرفتند که یکی از آنها شرکت فن آوا کارت بود و یک شرکت هم بعدها مجوزش باطل شد و در حال حاضر 12 شرکت در این زمینه مشغول به کار هستند.

پس رقیبان انگشت شماری دارید.

بله، انگشت شمار  اما  قدرتمند.

فعالیت شما از همان سال 89 آغاز شد؟

فکر میکنم در سال 90 بود که طی قراردادی با بانک کشاورزی، خدمات فن آوا کارت رسماً آغاز شد.

تا الان با چند بانک قراردادی همکاری داشته اید؟

فن آوا کارت اکنون به بانکهای سرمایه، پست بانک، کشاورزی، انصار، سینا، ایران زمین، شهر، کوثر، ثامن، حکمت ایرانیان و ... خدمات ارائه میدهد.

 به تعداد رقبا اشاره کردید. در حال حاضر سهم شما از این فضا چقدر است؟

سامانه شاپرک در بازه های زمانی مشخص گزارش گیری و نتیجه آن را به شرکتها اعلام میکند و بر اساس آن مواردی چون تعدادی PSPها، تعداد و مبلغ تراکنشها و... را بررسی میکند، در این میان طبیعی است که ما رقبای قدرتمندی داریم که در برخی مولفه ها از ما جلوتر هستند. در مجموع و به لحاظ کمی و نه کیفی ما در جایگاه هشتم هستیم. اما شیب و شتاب رشدمان بالاست و در زمینه کیفیت خدمات هم جزو چهار شرکت نخست هستیم. از سوی دیگر ما تا نیمه های سال گذشته هیچ سهمی از بازار در درگاه های اینترنتی و موبایلی نداشتیم و طی حدود 7-6 ماهی که وارد این حوزه شده ایم موفق شدیم که 2درصد از سهم کل تراکنشهای موبایلی و اینترنتی را به خودمان اختصاص دهیم.

انتظاری که از خودتان دارید، چقدر است؟

قطعاً بیشتر از این مقدار است. اما اگر مقایسه کنیم با توان و منابع دیگر دیگر شرکتها باید بگویم که در این شرایط ما با امکانات کمتر و محدودتر توان خودمان را حفظ کرده و ضمن ارتقای خودمان، فاصله با رقبایمان را کم کرده ایم. فعالیت در این حوزه دشواری های خاص خودش را دارد.

چشم اندازتان چیست؟

قطعاً پیشرفت و ارتقا جایگاه، اما اعداد و ارقام نباید مسیر ما را منحرف کند.

یعنی چه؟

یعنی درست است که میخواهیم پیشرفت کنیم، اما دوست نداریم حتماً هرطور که شده پیشرفت کنیم. برای ما رضایت مشتری بسیار مهم است و اگر قرار باشد پیشرفت کنیم اما میزان رضایتمندی کاربر یا همان مشتری از ما کاهش پیدا کند قطعاً این کار را نخواهیم کرد. در حال حاضر هم اولویت نخست را افزایش کیفیت و رضایتمندی مشتری قرار داده ایم. خوشبختانه تلاشها هم نتیجه داد، به طوری که طبق اعلام شاپرک در شاخص پایداری سوئیچ و شاخص خطای پذیرنده جزو سه شرکت برتر بودیم.

اهداف بلندمدت فن آوا کارت چیست؟

همانطور که میدانید ما در سه حوزه درگاه های پرداخت فروشگاهی، پرداخت اینترنتی و پرداخت موبایلی فعالیت میکنیم، در واقع همه شرکتهای مشابه در این سه حوزه مجوز ارائه خدمات دارند. در این میان خب طبیعی است که ما هم هدف گذاری‌هایی را دنبال میکنیم که ارتقای زیرساختها ارائه خدمات از جمله مهمترین آنهاست. چرا که برای مجموعه فن آوا کارت بسیار مهم است که به عنوان یک اپراتور سرویس پرداخت الکترونیک، زیر ساخت باکیفیت، امن و پیشرفته را به مشتریان خود ارائه کنیم.

هدف دیگر ما در حوزه پرداختهای موبایلی است که شامل پرداخت های درون برنامه ای و USSDها میشود و ما به دنبال این هستیم که سهم خود را در این فضا افزایش دهیم. استفاده از ابزارهای جدید پرداخت الکترونیک هم از دیگر اهداف ماست که برای آن برنامه ریزی کردیم و آن را توسعه خواهیم داد. در مجموع امیدواریم که بتوانیم خدماتی متناسب با نیاز مشتریان خود به خصوص مشتریان سازمانی داشته باشیم.

به ابزارهای جدید اشاره کردید، مجوزهای لازم را دارد؟

بحث در این مورد در دوحوزه یا دو بخش مطرح میشود، بخش اول همان مجوزهاست که بانک مرکزی مجوزهای برخی از آنها را ارائه کرده و ما هم این مجوزها را داریم. اما بحث دوم که به نظرم اهمیت بیشتری هم دارد، ایجاد کسبوکارهای متناسب با ابزارهای جدید است. در گام اول این حوزه اتفاقات خوبی رخ داده و اما برای توسعه کسبوکارهای متناسب با این بخشها باید باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

این ابزارهای جدید را نام میبرید؟

مثلاً بیت کوین‌ها یا همان پولهای رمز دار که در دنیا در حال شکل‌گیری است و ارزش خاص خودش را دارد و به سرعت در حال فراگیر شدن است و به نظرم باید در این حوزه ورود کنیم.

اما بیت کوین‌ها که فعلاً مجوز ندارند.

درست است، اما ما مطالعات در این زمینه را آغاز کردیم که بعد از صدور مجوز از صفر کارمان را شروع کنیم و بلافاصله وارد بازار شده و سهم‌مان را دریافت کنیم. ورود ما به هر حوزه‌‌ای تابع قوانین و مقررات کشور است.

در مورد کسب و کار صحبت کردید، ممکن است شما از استارت‌آپ‌ها حمایت کنید؟

ما به حمایت از کسب‌وکارهای جدید علاقه‌مندیم و در چارچوب مقررات گروه فن‌آوا و توانایی به این موضوع ورود کرده و سرمایه گذاری خواهیم کرد.

شنیده شده که قرار است امکان پرداخت اینترنتی در برخی از شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام هم فراهم شود. به این موضوع ورود داشته اید؟

ببینید نباید در هر حوزه ای هیجان زده وارد بازار شد، چرا که ضررها و پیامدهای منفی این اقدام به مراتب از سود آن بیشتر است اما در این مورد نیز در حال مطالعه و بررسی هستیم و با توجه به موضوعات امنیتی و قوانین باید در مورد آن تصمیم گرفت.

 امروز فن‌آوا کارت چقدر موفق است؟

موفقیت و عدم موفقیت واژه‌ای است که بیان و تشریح آن تعریف ما از این موضوع برمیگردد. ما هرساله برای شرکت برنامه‌ریزی کرده و اهداف آن را مشخص میکنیم بنابراین اگر منظور از موفقیت حرکت مطابق این برنامه‌ها باشد باید بگویم که ما طبق برنامه حرکت کرده و موفق بوده ایم. اما اینکه چقدر خودمان را موفق میدانیم، باید بگویم انتظارما از خودمان بیشتر است.

 


تاریخ : 1396/06/25-12:02:53 | بازدید : 1406
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *