اينورژن يا پديده وارونگي هوا چيست؟

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  

  اينورژن يا پديده وارونگي هوا چيست؟

  اين روزها شاخص آلودگي هوا از مرز 200 هم عبور كرده پديده‌اي كه كارشناسان به خصوص در فصل سرما وارونگي هوا را علت اصلي آن مي‌دانند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: هنگامی كه هوای سرد سطح زمین سردتر از هوای بالای خود باشد ، به دلیل آن كه هوای سرد سنگین‌تر است، عمل مخلوط شدن هوا انجام نمی‌شود و اصطلاحاً می‌گویند عمل وارونگی دما یا همان اینورژن رخ داده است.

 

عوامل پيدايش وارونگي

 -1 هواي آرام و بدون باد، زيرا وزش باد و ايجاد تلاطم در هوا موجب مخلوط شدن دماي هوا در سطوح مختلف شده و مانع از شكل گيري پديده ي وارونگي دمايي مي گردد. 

-2 هواي صاف و بدون ابر نيز در چنين هوايي شرايط بهتري را مهيا خواهد نمود، زيرا وجود پوشش ابري در آسمان سبب جذب پرتوهاي مادون قرمز تابشي از سطح زمين و انعكاس مجدد آن به طرف سطح زمين شده و موجب گرم شدن مجدد هوا از پايين خواهد شد. در نتيجه در هواي ابري احتمال وارونگي دمايي كمتر است.

3- طولاني بودن شب. در شب هاي طولاني زمين براي بازتابش انرژي جذب شده در طول روز فرصت كافي خواهد داشت و زمان براي انتقال انرژي گرمايي به لايه هاي بالاتر مهيا خواهد بود، به همين دليل هر چه شب طولاني تر باشد ضخامت لايه وارونگي بيشتر خواهد شد.

 

تهران و آلودگي هوا  

شهر تهران به دلیل رشته كوه هایی كه از سه طرف آن را احاطه كرده اند، در نیمی از روز‌های سال با پدیده وارونگی دما روبه‌روست كه این حالت از اوایل آذر ماه كه مصرف سوخت  افزایش می یابد، تشدید می شود.

البته عدم وجود زیرساخت های مناسب حمل و نقل عمومی، عدم تخصیص بودجه كافی برای موضوع محیط زیست و آلودگی، بلند مرتبه سازی های بی رویه در غرب تهران كه تنها راه تنفس شهر تهران به حساب می آید و همین طور فرهنگ نادرست استفاده از خودرو های شخصی تك سرنشین و عدم استفاده از حمل و نقل عمومی دست به دست هم داده اند تا این مشكل به یك معضل تمام عیار برای سلامتی شهروندان تبدیل شود.

  

  راه كار پيشنهادي

توصيه مي شود در چنين روزهايي كمتر از خانه ها خارج شده يا راهي مناطق اطراف شهري شوند كه كمتر در معرض ذرات آلاينده قرار دارند. گذشته از آن استفاده ازسيستم هاي تصفيه هواي مطبوع نيز در كاهش اثرات مخرب اين پديده بر وضعيت سلامت افراد مؤثر هستند.

شهروندان به ویژه بیماران، سالمندان، بانوان باردار و كودكان در هنگام بروز پدیده وارونگی هوا فقط باید در صورت ضرورت از منازل خود خارج شوند.

 محسن هدایتی فر مسئول HSE گروه فن آوا


تاریخ : 1396/11/25-09:56:48 | بازدید : 8002
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *