اشیاء را می‌توان هوشمند کرد

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  گفتگو با مدیرعامل فن آوا موج:

  اشیاء را می‌توان هوشمند کرد

  مديرعامل فن‌آوا موج گفت:سال گذشته از برند BOIP كه متعلق به خودمان بود رونمايي كرديم، محصولي كه اصطلاحاً خانه هوشمند يا دفتركار هوشمند ناميده مي‌شود و با اتصال IP به يك سرور فعاليت مي‌كند و مي‌توان بر اساس آن اشيايي را كه پروتكل SIP را پشتيباني مي‌كنند هدايت و كنترل كرد.

 به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: بابک بردبار مدبر از جوانترین مدیران گروه فن‌آوا است که در سال 1356 متولد شده و پس از کسب مدرک لیسانس در رشته مهندسی صنایع، مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت بازرگانی گرفته است. از دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت است و خیلی زود وارد بازار کار شده است. این را مرور سابقه کاری اش نشان میدهد که از حضور در شرکت ملی نفت و شرکت ملی حفاری تا راه آهن جمهوری اسلامی و پارس خودرو را شامل میشود و چند سالی است که به گروه فن آوا رسیده است. بابک بردبار مدبر از مدیران شوخ طبع گروه فن آواست که سابقه همکاری اش با گروه فن آوا از 3 سال گذشته و پس از  مدیریت توسعه بازار گروه فن آوا، بیش از 6 ماه است که به مدیرعاملی فن آوا موج رسیده است. دورانی که البته با تغییرات قابل توجه در فعالیتهای این شرکت همراه بوده است. گفتوگوی ماهنامه فن آوا با بابک بردبار مدبر که پیش از برگزاری نمایشگاه الکامپ 1396انجام شده است را در ادامه بخوانید:

از فعالیتهای فن آوا موج بگویید. این شرکت از چه سالی آغاز به کار کرد؟

فن آوا موج فراز و فرودهای بسیاری داشته است. این شرکت در سال 83 با هدف تأمین تجهیزات و ارائه راهکارهای فنی و مهندسی تاسیس و آغاز به کارش به نوعی همزمان شد با تاسیس گروه فن آوا . در آن زمان یکی از شرکتهای اول گروه بود و مأموریتهای مختلفی برعهده آن قرار گرفت. چند سال بعد به دلایل مختلف شرکت رکود پیدا کرد و فعالیتهایش به شدت کاهش پیدا کرد تا اینکه دو سه سالی میشود که دوباره فن آوا موج در حال رشد است و خوشبختانه حمایتهای خوبی هم از آن صورت گرفته است.

مأموریت این شرکت چیست؟

فن آوا موج ابتدا مسئولیت ارزش افزوده را بر عهده گرفت اما خیلی موفق نشد، اما در دوران جدید و از سال گذشته در حوزه تأمین تجهیزات و تأمین ابزارآلات ICT فعالیت میکند و در این زمینه پیشرفتهای خوبی هم شده است.

تجهیزات را خودتان تولید میکنید؟

بعضی از تجهیزات را خودمان طراحی و تولید قطعات آن را برونسپاری میکنیم و با استفاده از ظرفیت کارگاههای بیرونی اقداماتمان را انجام میدهیم و در نهایت با برند خودمان عرضه میشود.

اشاره کردید که حمایتهای خوبی از فن آوا موج شده است.

بله. تیم مدیریتی گروه فن آوا با اعتماد به متخصصان و کارشناسان این شرکت حمایتهای اولیه را از ما انجام داد و البته خیلی زود هم نتایج این حمایتها مشخص شد. درآمدهای فن آوا موج طی مدت کوتاهی حدود 1000 برابر شد و اقدامات خوبی انجام دادیم. البته مأموریتهای ما خیلی بیشتر از اینهاست.

با اقدامات انجام شده، امروز جایگاه فنآوا موج در بین گروه کجاست؟

اگر اشتباه نکنم به لحاظ حجم برنامه، فن آوا موج سومین شرکت است و پس از فن آوا کارت و شرکت داده پردازی فن آوا قرار داریم.

یکی از ماموریتهای شما ارائه راهکار فنی و مهندسی است. در این مورد توضیح میدهید؟

ما دو وظیفه عمده داریم؛ یکی تأمین تجهیزات که خب مشخص است، ما تجهیزات موردنیاز مصرف کننده ها و مشتریان خود را تأمین میکنیم. مأموریت دیگر هم راهکار فنی و مهندسی است که البته شاخه های مختلفی دارد و بسیار گسترده است، اما اینطور میتوان گفت که ما در این بخش پتانسیلهای نهفته سازمان را شناسایی میکنیم و در تلاشیم تا فضای فنی و مهندسی با جهش بیشتری حرکت کند.

یعنی از استارت آپهای حمایت میکنید؟

فعلاً میخواهیم شرکت به موقعیت ثابت برسد اما پس از رسیدن به این موقعیت و تحقق چشم اندازهای اولیه، حمایت از ایده های نو و استارت آپها را در دستورکار قرار خواهیم داد.

 چقدر به چشم اندازهایی که اشاره کردید، رسیده اید؟

برای رسیدن به چشم اندازها مسیر زیادی پیش رو داریم اما چشم اندازهای کوتاه مدتمان عملی شده به طوری که در نیمه نخست سال مالی امسال به صددرصد برنامه ریزیهای امسال رسیدیم و اگر همینطور پیش برویم، چشم اندازهایمان خیلی زود محقق خواهد شد.

از اقدامات انجام شده در شرکت بگویید.

سال گذشته برندی که متعلق به خودمان بود را راه اندازی کردیم. این محصول که «BOIP» نام داشت، پارسال رونمایی شد. محصولی که اصطلاحاً خانه هوشمند یا دفترکار هوشمند نامیده میشود و با اتصال IP  به یک سرور فعالیت میکند و میتوان بر اساس آن اشیایی را که پروتکل SIP را پشتیبانی میکنند هدایت و کنترل کرد. مثلاً میتوان میان تلفن همراه، در و پنجره خانه، دوربین مداربسته، تلویزیون، اسپیکر و ... ارتباط برقرار کرده و با یک سرور آنها را به هم متصل کرد تا یک سری دستور را اجرا کنند.

به جز شما، شرکتهای دیگری هم این سرویس را ارائه میدهند؟

بله. اما خدمات ما تفاوتهایی دارد.

چه تفاوتی؟

در اکثر سرویسها تعداد یوزرها محدود است اما در سرویسی که ما ارائه میدهیم، این محدودیت وجود ندارد و کاربران بدون پرداخت هزینه میتوانند یوزرهای خود را افزایش دهند.  ضمن اینکه امنیت سرورهای ما نیز در مقایسه با بسیاری از این شرکتهای ارائه دهنده، مخصوصاً شرکتهای خارجی بالاتر است. از طرف دیگر اپلیکیشن ما رایگان است و قابلیت متصل شدن به تمامی برندها را دارد و اینطور نیست که حتماً محصولات با یک برند خاص را پشتیبانی کند.

از پروژه های دیگرتان بگویید.

پروژه دیگر ما، پروژهای است به نام «گلبین» که قابلیت تماشای نوزاد تازه متولد شده را به خانواده اش میدهد، با یک دستگاه دوربین که در بالاسر نوزاد وصل میشود و نرم افزاری که در تلفن همراه نصب خواهد شد، مادران و اعضای خانواده میتوانند فرزند خود را در هر زمانی که میخواهند تماشا کنند و این امکان وجود دارد تا از طریق تلفن همراهی که نرم افزار مادر در آن نصب شده، به دیگر تلفنهای همراه نیز انتقال داده انجام شود. این نرم افزار برای مادرانی که فرزندشان تازه متولد شده یا باید مدتی در دستگاه نگهداری شود کاربرد زیادی دارد و با برخی بیمارستانها که دارای سرویس VIP  هستند هم رایزنی هایی کرده ایم.

این پروژه مربوط به غیر از نوزادان هم میشود؟ مثلاً در خانه سالمندان نصب شود.

بله. در بسیاری از جاها میتوان از آن استفاده کرد و ما به دنبال توسعه آن هستیم و حتی میتوان در منزل هم از آنها استفاده کرد که به مرور توسعه مییابد و تکمیل میشود.

در نمایشگاه الکامپ امسال از محصول جدیدی رونمایی خواهید کرد؟

برنامه ریزی کرده ایم که اگر شرایط مهیا باشد از سه محصول جدید شرکت فن آوا موج در این نمایشگاه رونمایی کنیم. یکی سامانه موتوس یا مونیتورینگ تجهیرات اتاق سرور، دیگری تلویزیونهای هوشمند ساخت ایران و سومی نسل جدید صندوقهای فروشگاهی است که اولی تماماً تولید خودمان است، دومی را نمایندگی میکنیم و سومی هم محصول مشترک است.

 پس اول از موتوس را که محصول خودتان است، توضیح بدهید.

ببینید همواره مراکز حساسی وجود دارد که دائماً باید فضای آنها را رصد و پایش کنیم. اما خب طبیعی است که نمیتوان 24 ساعته در آنجا حضورداشت و حتی گاهی ممکن است به دلیل وسعت نتوان از نیروهای نگهبانی و... نیز برای پایش آنجا استفاده کرد. به همین دلیل ما سامانه ای را طراحی کردیم که در اتاقهای سرور، انبارها، آزمایشگاهها، بیماران تحت مراقبت و... کاربرد دارد و وظیفه اش مدیریت سنسورهای محیطی است. این سامانه یک سرور اصلی دارد که سیمکارتی روی آن  نصب شده و تمامی سنسورهای محیط به آن وارد میشود. سرور اصلی دائما روشن است و با کدهایی که دریافت کرده هرگونه تغییر شرایط خطرناک را به کاربر گزارش میدهد، مثلا دریک اتاقی دمای هوا باید 20 درجه باشد و شما سرور را طوری برنامه ریزی کرده اید که اگر دما از 20 عبور کرد به شما اطلاع دهد، این سامانه بلافاصله از طریق پیامک موضوع را به شما اعلام میکند. همچنین میتواند  گزارش لحظه به لحظه از این سایت دریافت کرد و وضعیت سنسورهایی که به سرور اصلی متصل شده اند را روی نمودار رصد کرده و حتی از آن خروجی هم گرفت. مثلا در اتاقهای سرور، دما، ولتاژ، آمپر و ... مهم است و میتوان آن را رصد کرد. راه ارتباطی با این سرور نیز از طریق پیامک هم میسر است و میتوان با ارسال کد دستوری که کاربر مشخص کرده گزارش وضعیت را پیامکی هم دریافت کند.

 در مورد بیماران نیازمند مراقبت ویژه هم میتوان این کار را انجام داد؟

بله. اساسا برای دستگاه و سرور اصلی چند کد باید تعریف شود و تفاوتی ندارد که سنسورها چه اطلاعاتی را منتقل میکنند.

فعالیت تلویزیون هوشمند چطور است؟

دقیقاً مانند تلفنهای همراه هوشمند، ما در این پروژه با دو برند هاردستون و هیوندا همکاری میکنیم و فعالیت این تلویزیونها مانند این است که امکانات یک تلفن همراه را در تلویزیون داشته باشیم و البته تفاوتی که با بسیاری از تلویزیونهای هوشمند دارد این است که امکان نصب برنامه و نرم افزارهای دیگر روی آن وجود دارد و قیمت آن هم بسته به ابعاد از یک میلیون و 500هزار تومان تا 6 میلیون تومان است و البته از نمونه های مشابه خارجی بسیار ارزانتر است.

پروژه نسل جدید صندوقها چیست؟

صندوقهای مغازه ها یا همان دخل است اما کاملاً هوشمند و با تمامی امکانات. در این پروژه که با همکاری چند شرکت دیگر گروه فن آوا انجام شده است، صندوقهای فروشگاهی را به دو مانیتور یکی برای مشتری و دیگری صندوقدار، مخزن نگهداری اسکناس و سکه و دستگاه کارتخوان مجهز کرده ایم و تمام اینها بسیار کم جا و باکیفیت بهتر عرضه میشود که من فکر میکنم این محصول ما در آِینده نزدیک مورد استقبال خیلی خوبی قرار بگیرد.

برگزاری نمایشگاهی مانند الکامپ را چقدر موثر میدانید؟

من معتقدم که برگزاری الکامپ در میان شرکتهای مختلف گروه فن آوا بیش از همه به سود فن آوا موج خواهد بود. چرا که تجهیزات و محصولات ما هم با مردم درگیر است و هم با شرکتهای تولیدی و به همین دلیل میتوانیم برند محصولاتمان را مطرح کنیم.

با تعاریفی که کردید، آیا فن آوا موج شرکت موفقی است؟

من میگویم خیر. اما معنایش نادیده گرفتن زحمات و دستاوردهای شرکت فن آوا موج نیست. میگویم موفق نیستیم چون با شناختی که از متخصصین و کارشناسان شرکت دارم مطمئنم که آنان تواناییهای خیلی بیشتری دارند و با اتکا به همین تیم میگویم با چیزی که باید باشیم فاصله داریم، هدفگذاری اول ما در این زمینه رسیدن به جایگاه اولی در میان شرکتهای گروه فن آوا است.


تاریخ : 1396/06/14-14:43:45 | بازدید : 1560
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *