از نقطه صفر تا تعیین کنندگی در بازار

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  فن‌آوا ماهواره در گفتگو با سید میثم بهشتیان؛

  از نقطه صفر تا تعیین کنندگی در بازار

  مديرعامل شركت ‌فن‌آوا ماهواره تصريح كرد: فن‌آوا ماهواره امروز دومين شركت از لحاظ سهم بازار ارتباطات ماهواره‌اي و رتبه اول در خدمات ماهواره‌اي در کشور است و تبديل به خطري جدي براي بسياري از شركتها شده است.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: مدیر پرجنب وجوشی است و این را از همان دقایق نخست مصاحبه که از پشت میزش بلند شده و پای تخته وایتبرد درباره ماهواره‌ها توضیح میدهد، می‌توان فهمید همین توضیحات برای مدیران فن‌آوا یا کارمندان شرکت فن‌آوا ماهواره کافی است که متوجه شوند، صحبت از سید میثم بهشتیان است، مدیر 40ساله  فن‌آوا ماهواره که فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه امام حسین(ع) است و از سال 89 مدیرعاملی این شرکت را برعهده گرفته است. او که بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه ارتباطات و برنامه نویسی را دارد، از تجربه مدیریتش بر یکی از شرکتهای مهم گروه فن‌آوا میگوید، و در ادامه به اهداف و چشم اندازهایی میرسد که قرار است در آینده محقق شود. گفتگو با سیدمیثم بهشتیان در ادامه آمده است:

فن‌آوا ماهواره چه زمانی تاسیس شد؟

 شرکت فن‌آوا ماهواره در سال 82 تاسیس شد. همانطور که میدانید در صنعت ارتباطات ماهواره‌ای در ایران تعداد محدودی متخصص کار میکردند و بازار بسته‌ای هم داشت و فن‌آوا در این زمان فعالیتش را آغاز کرد. تا اینکه در سال 84 سازمان تنظیم مقررات تاسیس شد و پروانه‌های خدمات عمومی انتقال داده‌ها از طریق ارتباطات ماهواره‌ای به شیوه قرعه‌‌کشی به شرکتها داده شد که از این میان ابتدا فن‌آوا ماهواره موفق شد از میان حدود 33 شرکت که طرح کسب و کار ارائه داده بودند، به جمع 11 شرکت نهایی برود و از آنجا با انجام قرعه‌کشی به میان 5 شرکت برگزیده راه پیدا کرد، بعدها در سال 86 دو شرکت دیگر هم به این جمع اضافه شده و تعداد آنها به 7 شرکت رسید.

فکر میکنم فراز و فرودهای زیادی را هم پشت سر گذاشته است؟

البته یک فرود بود. اما حق باشماست در فاصله سالهای 84 تا 89 استراتژی غلطی در فن‌آوا در رابطه با خدمات ماهواره‌ای در پیش گرفته شد و نهایتاً تا سال 89 شرکت دچار مشکلاتی شد، اما خوشبختانه از سال 89 دوباره تصمیم گرفتیم تا شرکت فن‌آوا ماهواره را زنده کنیم و اقداماتی هم انجام دادیم که گامهای اولیه برای فعالیت دوباره شرکت در آن ایام برداشته شد و سرانجام گروه فن‌آوا دوباره تصمیم گرفت که شرکت فعالیت خود را آغاز کند و فکر میکنم بهمن 89 بود که هیات مدیره فن‌آوا مصوبه داد که دوباره در شرکت فن‌آوا ماهواره سرمایه‌گذاری شود.

ماموریت فن‌آوا ماهواره چه بود؟

 عمده حوزه‌ای که در بازار ارتباطات ماهواره‌ای کشور دیده میشود، عمدتاً شبکه بانکی و نفتی است که هم در زمان تاسیس فن‌آوا ماهواره اینطور بود و الان هم تقریباً همینطور است، خب باید به این حوزه‌ها ورود میکردیم که خوشبختانه توانستیم ورود کنیم.

چرا فعالیت ارتباطات ماهواره‌ای به این دو حوزه ختم میشود؟

دلیلش این است که حوزه ارتباطات ماهواره‌ای حوزه گران قیمتی در مقایسه با سرویس زمینی محسوب میشود و حدود 50 برابر ارتباط زمینی قیمت دارد. بنابراین طبیعی است که استفاده از آن کمتر و محدودتر باشد و عمدتاً افراد یا نهادهایی از سرویس ارتباط ماهواره‌ای استفاده میکنند که یا خیلی ثروتمند باشند یا ارتباطاتشان برایش مهم باشد و یا اینکه چاره دیگری نداشته و ارتباط زمینی برایشان مقدور نباشد که به همین دلیل عمده شرکتهای ما شرکتهای نفتی و بانکی هستند چرا که شرکت نفتی که وسط دریا درحال حفاری است راه دیگری جز ماهواره برای ارتباطاتش ندارد و  شبکه بانکی هم باتوجه به این عدم قطع ارتباط برایش مهم است، راهی ندارد به غیر از اینکه از ماهواره استفاده کند. مثلاً همان فیبری که در انفجار شهران تهران دچار آسیب شد، اگر بانکهای آن محدوده ارتباط زمینی داشتند، برایشان مشکل پیش می‌آمد و غیرفعال میشدند همانطور که در مورد چند شعبه یکی از بانکها هم این اتفاق افتاد و عملاً این شعبه‌ها چند روزی تعطیل شدند که همین‌ها اهمیت ارتباط ماهواره‌ای را به خوبی نشان میدهد.موارد دیگری هم وجود دارد مانند ارائه اینترنت به کشتی‌ها و هواپیماها و ... اما عمدتاً خدمات ارتباطات ماهواره‌ای در این دو حوزه خلاصه میشود.

اشاره کردید که در دوره‌ای شرکت دچار افت شده بود و از اواخر سال 89 دوباره به عرصه رقابت بازگشتید، به نظر میرسد کمی دیر وارد این فضا شده و از رقبا عقب مانده بودید.

بله متاسفانه همینطور است، البته ما مجوزها را داشتیم اما به همین دلیل که اشاره کردید بازار ما بازار محدودی بود. در سال 90 پنج سال دیرتر از دیگر رقبا وارد بازار شدیم و رقبای قدرتمندی هم داشتیم.

در این فضا ما  باید مشتری پیدا میکردیم و خوشبختانه آن زمان لطف خدا شامل حال ما شد و گروه فن‌آوا پروژه  USO که مربوط به توسعه خطوط تلفن روستایی میشود را برنده شد و در این پروژه چاره‌ای نبود جز استفاده از ماهواره. 1037 روستا در این پروژه بودند که بیش از 600 روستا در اختیار فن‌آوا ماهواره قرار گرفت و آغاز کار ما اینطور بود، اما به هرحال باید وارد بازار رقابت میشدیم و مسیر سختی پیش روی ما قرار داشت.

در ادامه چه کردید؟

به سراغ برخی از سهامداران خودمان رفتیم و از آنها خواستیم تا از خدمات ما استفاده کنند با یکسری از شرکتها و ... وارد مذاکره شده قرارداد همکاری امضا کردیم و موفق شدیم. بعد از USO ما شبکه بانک انصار را ایجاد کردیم و قرار داد همکاری بستیم، پروژه VSAT سامانه هوشمند سوخت پروژه سوم ما بود. پروژه بانک مهراقتصاد را اجرایی کردیم و با بانک پاسارگاد قرارداد بستیم. ما در پروژه سوخت رکوردهای لجستیکی خوبی از خودمان برجای گذاشتیم.

پروژه جدیدی ندارید؟

اینها که گفتم پروژه‌های بزرگی بود که خوشبختانه با موفقیت وارد آنها شدیم و همکاری ما همچنان ادامه دارد. اما ما به بازارهای جدید فکر کردیم و به همین دلیل به سراغ آنها رفتیم و سرویسهای درحال حرکت را ایجاد کردیم که بخش نخست آن در مورد خودروهای مدیریت بحران است در این زمینه هم ما به عنوان تنها شرکت ماهواره‌ای کارگروه ICT ستاد مدیریت بحران کشور شناخته شدیم و به دنبال توسعه ارتباطات خودروهای در حال حرکت رفتیم. خاطرم هست که آقای نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور به اینکه در حال حرکت امکان ارتباط گیری قوی وجود نداشت انتقاد داشتند که ما این پیشنهاد را مطرح کردیم و مورد استقبال هم واقع شد.

گستردگی پوشش ماهواره‌ای شرکت شما چقدر است؟

ماهواره‌های ما از خاورمیانه تا خلیج عدن، دریای مدیترانه، افغانستان و کشورهای اطراف خزر را بطور کامل پوشش میدهد.

در صحبتهایتان به گران بودن ارتباطات ماهواره‌ای اشاره کردید اما به نظر میرسد مردم بیشتر از گران بودن آن، معتقدند که امنیت ارتباط ماهواره‌ای پایین تر از ارتباط کابلی است، این موضوع چقدر درست است؟

اتفاقاً دقیقاً برعکس آن درست است.  ماهواره بسیار امن تر از ارتباط سیمی است و ممکن است برخی به اشتباه چنین فکری کنند. ما اطلاعات را به شکل کد تبدیل کرده که هرکسی امکان دیدن آن را ندارد و حتی نمی تواند اطلاعات را بدست آورد و بازسازی کند، بخش اعظمی از مسیر انتقال داده‌های ما هم مخفی است و اصطلاحا گم میشود و اصلاً کسی نمیتواند آن را پیدا کند.

 ضمن اینکه اگر به اندازه یک اپسیلون هم شانسی را برای فردی قائل شویم که بتواند تمام این لایه‌ها را شناسایی کند، آن وقت تازه به داده‌های خام میرسد که رمزگشایی آن تقریباً غیرممکن است. اما در ارتباط سیمی میتوان خیلی راحت به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

بیش از 6 سال از آغاز دوباره و قدرتمند فن‌آوا ماهواره گذشته است، امروز به چه جایگاهی در میان رقبای داخلی رسیده‌اید؟

 از نظر سهم بازار از 13700 ترمینال 2400 ترمینال مستقیم و 1600 ترمینال به شکل غیر مستقیم متعلق به ماست و ما رتبه دوم را داریم. در خدمات ما رتبه اول را داریم چون مجبوریم همواره ارتباط برقرار کنیم و مشتریان ما هم راضی بوده‌اند. بزرگترین شبکه VOICE مخابرات روستایی را داریم و از این حیث هم رتبه اول را داریم. این وضعیت در شرایطی ایجاد شده که ما در سال 89 اوضاع خوبی نداشتیم، اما اکنون درآمد سالانه 10 میلیارد تومان داشتهایم و امسال به بالای 20 میلیارد تومان خواهیم رسید. 40 نیروی حرفه‌ای که بیش از نیمی از آنها متخصص هستند با مجموعه همکاری میکنند و هیچ بدهی به سازمان تنظیم مقررات نداریم و خوشبختانه به شرکتی تبدیل شدیم که تعیین کننده بازار هستیم و حتی از ما میخواهند و خواهش میکنند که در فلان پروژه و مناقصه وارد نشوید.

این را صریح میگویم که تبدیل به خطری جدی برای بسیاری از شرکتها شدیم و از صفر کلوین رسیده‌ایم به جایی که در بازار حرف برای گفتن داریم.


تاریخ : 1396/06/26-11:42:03 | بازدید : 1583
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *