ارائه خدمات پشتيباني؛ کليدي‌ترين و تخصصي‌ترين فعاليت شرکت ماست

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   در گفت‌وگو با مديرعامل شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا عنوان شد:

  ارائه خدمات پشتيباني؛ کليدي‌ترين و تخصصي‌ترين فعاليت شرکت ماست

  با توسعه پرشتاب صنعت فن‌آوري اطلاعات ( IT ) و سرويس ارائه شده در اين حوزه، استفاده از ابزارها و خدمات قابل ارائه، در سازمان‌ها و شرکت‌ها امري الزامي و اجتناب‌ناپذير است، به گونه‌اي که تقريباً ادامه فعاليت و توسعه کسب‌وکار براي هر شرکت و سازماني، بدون بهره‌مندي از خدمات و سرويس‌هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات امکان‌پذير نيست

به گزارش روابط عمومی گروه فن آوا: با توسعه پرشتاب صنعت فن‌آوري اطلاعات ( IT ) و سرويس ارائه شده در اين حوزه، استفاده از ابزارها و خدمات قابل ارائه، در سازمان‌ها و شرکت‌ها امري الزامي و اجتناب‌ناپذير است، به گونه‌اي که تقريباً ادامه فعاليت و توسعه کسب‌وکار براي هر شرکت و سازماني، بدون بهره‌مندي از خدمات و سرويس‌هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات امکان‌پذير نيست در اين شرايط پايداري و تداوم سرويس‌ها و خدمات ارائه شده به امري حياتي براي سازمان‌ها تبديل و موجب شده که ضرورت ايجاد ساختار به منظور پشتيباني خدمات فناوري اطلاعات بيش از پيش احساس شود، از اين رو هلدينگ فن‌آوا از سال 95 شرکت شبکه گستر را با مأموريت اصلي پشتيباني تاسيس کرد. اين شرکت با اتکا به دانش فني و تلاش بي‌وقفه توانسته است پروژه‌هاي کلان ملي در حوزه پشتيباني خدمات فناوري اطلاعات را به انجام رسانده و حس رضايت‌مندي در مشتريان خود ايجاد کند.

طبق گفته محمود رستمي مديرعامل و نايب‌رئيس هيات مديره شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا، بهره‌مندي از تجارب کارشناسان توانمند و آموزش‌ديده، خدمات پشتيباني و نگهداري اين شرکت را نسبت به تمامي رقبا برجسته‌تر کرده است.

براي آشنايي بيشتر با حوزه پشتيباني خدمات فناوري اطلاعات گفت‌وگويي با مديرعامل شرکت انجام داده‌ايم که مشروح فعاليت آن‌ها و ورود اين شرکت به حوزه اينترنت اشياء را در ادامه مي‌خوانيد.

شرکت شبکه گستر فن‌آوا با چه هدفي شروع به فعاليت کرد؟

يکي از مأموريت‌هاي اصلي شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا در بدو تاسيس، پشتيباني سامانه‌هاي هوشمند سوخت در کشور بود. بعد از اينکه گروه فن‌آوا در مناقصه سامانه هوشمند سوخت در سال 93 برنده مزايده شد، مديريت اين شبکه و اجراي اين کار به شرکت شبکه گستر فن‌آوا سپرده شد. براساس اين پروژه، شبکه‌گستر فن‌آوا ملزم بود يک سري دفاتر را در کل کشور ايجاد کند به همين علت، از بستري که براي اين موضوع شکل گرفته بود، پشتيباني از کارتخوان‌هاي بانکي را هم آغاز کرد و همين عوامل باعث شد بخشي از شبکه پشتيباني شرکت فن‌آوا کارت را نيز با توجه به آن دفاتر برعهده گيرد. اين موضوع از ابتداي تيرماه 95 به کل کشور تسري پيدا کرد. در واقع از تيرماه 95 کل شبکه پشتيباني شرکت فن‌آوا کارت، توسط شرکت شبکه‌گستر انجام مي‌شود.

اما با توجه به پتانسيل شرکت و درخواست‌هايي که به‌ هلديگ فن‌آوا مي‌رسيد، به تدريج پشتيباني سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه IT از مأموريت‌هاي محوله ما از سوي گروه شد که اين موارد از نيازهاي خيلي از شرکت‌هاي سهامداري مجموعه بالاسري خود گروه فن‌آوا هم تلقي مي‌شد. به اين ترتيب ما پشتيباني شبکه‌هاي lan و wan ، سخت‌افزار و نرم‌افزار سازمان‌ها را هم بعد از پروژه سوخت برعهده گرفتيم. در حال حاضر نيز به شکل مشترک با هلدينگ فن‌آوا در برخي از مناقصه‌ها شرکت مي‌کنيم و امور اجرايي مربوط به آنها را برعهده مي‌گيريم و در برخي ديگر از مناقصه‌ها براساس مجوزي که از شوراي عالي انفورماتيک داريم، رأساً شرکت مي‌کنيم. به عنوان مثال سال گذشته به عنوان اولين پروژه دانشگاهي شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا در مناقصه پشتيباني سازماني دانشگاه علم و صنعت برنده شديم و تعدادي نيروي انساني براي پشتيباني شبکه به کار گرفتيم. همچنين پشتيباني سازماني سازمان انتقال خون، پزشکي قانوني، بخش ديتاسنتر امور مشترکين شرکت ملي گاز، حوزه IT سازمان تنظيم مقررات، دانشگاه علم و صنعت، نظارت بر ديتاسنتر اورژانس تهران و... را برعهده داريم.

همچنين بخش پشتيباني ماشين‌هاي اداري هم سرويس و نگهداري انواع ماشين‌هاي اداري ازجمله اسکنر، دستگاه کپي، پرينتر و... را به شکل قرارداد با سازمان‌هاي مجزا انجام مي‌دهد.

يکي ديگر از فعاليت‌هاي شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا، بخش تأمين تجهيزات است که بر تجهيزات IT تمرکز دارد. درواقع در زمينه تأمين تجهيزات مثل سرورهاي HP، تجهيزات cisco، کامپيوتر و ديگر تجهيزات سخت‌افزاري IT عملکرد خوبي داشته ايم. از ابتداي سال مالي در اين حوزه تمرکز بيشتري داشته ايم. ما در سال جديد ورود تخصصي داشته ايم و تجهيزات مختلف را تأمين مي‌کنيم. اما مأموريت اصلي شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا پشتيباني بوده است.

با توجه به اينکه مأموريت اصلي شرکت شبکه گستر بحث پشتيباني است، چرا شرکت به حوزه IOT ورود  کرده است؟

شرکت‌ها براي موفقيت بايد بازار و نيازمندي‌هاي بازار را مانيتور کرده و در پي پروژه‌هاي جديد باشند. از اين رو شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا، بنا به نيازهاي بازار در حوزه‌هاي مختلف فعاليت مي‌کند. ورود به حوزه اينترنت اشياء (IOT) نيز به اين دليل بوده که در يکي دو سال آينده بتوانيم در اين حوزه جايگاه درخور پيدا کنيم و در حال حاضر به عنوان کسب و کار اصلي ما نيست و فعلاً در حال هزينه کرد هستيم تا در سال‌هاي آينده بهره‌برداري مناسبي داشته باشيم.

شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا درخصوص اينترنت اشياء چه فعاليت‌هايي انجام داده است؟

اينترنت اشياء (IOT) مخفف کلمات انگليسي Internet of Things است و به تکنولوژي‌ اطلاق مي‌شود که يک رابطه تعاملي بين اشياء و کاربران مختلف فراهم مي‌کند. اگر بتوانيم اشياء مختلف را به شکلي به شبکه‌ها يا به اينترنت وصل کنيم و آنها را از راه دور در کنترل خود قرار دهيم، درواقع مي‌توانيم از ويژگي‌هاي خاص اين تکنولوژي براي مصارف مختلف استفاده کنيم. ساده‌ترين مثال استفاده از اينترنت اشياء، اپليکيشن‌هاي موبايل است که ما با برقراري ارتباط بين تلفن هوشمند و تلويزيون، قادر خواهيم بود محل زندگي يا محل کار خود را زير نظر بگيريم.

بررسي برنامه‌هاي سرمايه‌گذاري در IT در سطح دنيا، نشان مي‌دهد که 24 تا 25درصد سرمايه‌گذاري حوزه IT به اينترنت اشياء (IOT) اختصاص دارد. پيش‌بيني مي‌شود طي 6-5 سال آينده تعداد اشيائي که توانايي اتصال به اينترنت را داشته باشند، 50 ميليارد شيء باشد.

ما در بحث اينترنت اشيا سه بخش مجزا داريم: ماژول، شبکه و پلت‌فرم. ماژول IOT همان ترمينال IOT است که دورن تجهيزاتي مثل خودرو، لامپ، اجاق گاز و ... جاسازي مي‌شود و آنها را به يک تجهيز هوشمند تبديل مي‌سازد.هر دستگاه هوشمند معمولاً داراي سه بخش اصلي است: سنسور يا همان (ايجادکننده ارتباط ديجيتالي) بخش مخابراتي و عمل‌گرا (عمل‌کننده به دستورات دريافت‌کننده از سنسورها) . شکل ساده عمل‌گراها در سيستم کنتورهاي گاز درب منازل قابل مشاهده است که مي‌توانند با فرمان از راه دور فشار گاز را کم و زياد و يا قطع کنند.

بخش ديگر اينترنت اشياء، شبکه است. براي ارتباط ماژول IOT با سرور‌هاي اصلي و تبادل ديتا با آنها، نياز به يک شبکه مخابراتي بيسيم است. اين شبکه مخابراتي معمولاً از يک يا چند BTS تشکيل شده است که مساحت محدودي را پوشش داده و ارتباط ماژولهاي موجود را در اين محدوده با پلتفرم برقرار مي‌سازد. پيش از اين از شبکه‌هاي قديمي مثل wifi که داراي بورد کوتاهي بودند، براي اين منظور استفاده مي‌شد اما با گسترش نيازهاي اين حوزه کم‌کم تکنولوژي‌هاي اين حوزه نيز تغيير کرد. امروزه از سه تکنولوژي اصلي NB-IoT ، LoRA و SigFox   در اين بخش استفاده مي‌شود و اخيراً هم MBiT مورد استفاده قرار مي‌گيرد. MBiT در واقع نسل چهارم موبايل است که در پهناي باند LTE يا همان نرو باند اختصاص يافته که مي‌تواند در اين باند، ارتباطات IOT را ايجاد کند. در ITE هر BTS مي‌تواند 50 تا 55 هزار نود را پشتيباني کند که البته اين عدد قادر است تا 100هزار هم افزايش يابد.اگر شبکه‌هاي MBiT را در داخل کشور توسعه دهيم، اينترنت اشياء مي‌تواند توسعه چشمگيري پيدا کند. تفاوت sigfox و LoRa با MBiT در فرکانس‌هاي آنهاست که فرکانس sigfox و LoRa آزاد هستند در حالي که فرکانس MBiT تحت ليسانس است. از ويژگي‌هاي منحصر به فرد ماژول MBiT اين است که به سادگي مي‌تواند در هر سيستمي استفاده شود؛ يعني در تمامي اشيائي که قادر به اتصال به اينترنت هستند، مي‌توان از MBiT استفاده کرد.

ما اولين کاري که در بحث سنسورها انجام داديم، همکاري با مجموعه شرکت همراه اول در خصوص قرائت از راه دور کنتورهاي گاز است. ما ماژول MBiT را طراحي کرديم و در قدم بعدي مجوزهاي لازم از اين شرکت براي اجراي آن اخذ شد و جزو شرکت‌هايي شديم که در اين زمينه ماژول را طراحي کرده ايم. پس از کسب مجوزهاي لازم، اين ماژول مورد آزمايش قرار داده شد که خوشبختانه ماژول MBiT مورد تاييد اوليه نيز قرار گرفت و در حال حاضر وارد مباحث و پروتکل‌هاي امنيتي شده‌ايم.

قسمت سوم اينترنت اشياء، پلت‌فرم است. براي ايجاد و راه اندازي هر راهکار مبتني بر IoT، علاوه بر ماژول‌هاي IoT و شبکه‌هاي ارتباطي آن، نياز به سرور يا سرورها و نرم افزارهاي کنترل کننده است تا سناريوهاي تعريف شده در آن اجرا شود. اين سرور يا سرورها و نرم افزارهاي مربوطه را اصطلاحاً پلتفرم مي‌نامند که معمولاً در کنار بخش هسته(Core) شبکه ارتباطي قرار مي‌گيرند. در بحث خانه هوشمند، پلت‌فرم‌هاي پخش نور، تلويزيون، درهاي منزل، تهويه، يخچال، باز و بسته شدن پرده خانه متناسب با نور خورشيد و... که همگي قابليت اتصال به اينترنت را دارند را مي‌توانيم به عنوان نمونه نام ببريم. البته يک نکته حائز اهميت وجود دارد و آن اينکه ممکن است اين پلتفرم‌ها در خارج از کشور مستقر باشد. به عبارتي سرورها و نرم‌افزارهاي کاربردي در خارج از کشور هستند که البته ممکن است مشکلاتي را از لحاظ امنيتي ايجاد کنند.

در زمينه اينترنت اشياء (IoT)، هلدينگ فن‌آوا قابليت‌هاي زيادي دارد، به عنوان نمونه در بخش سرورها، با همکاري يکي از شرکت‌هاي هلدينگ، به سادگي مي‌توان موضوع ديتاسنتر را پوشش داد يا با همکاري شرکت فن‌آوا سيستم قادر هستيم نرم‌افزارهاي کاربردي پلت‌فرم را به راحتي توليد کنيم. اما اهم فعاليت‌هاي شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا در بخش سنسورها است. اين شرکت با کمک شرکت‌هاي ديگر هلدينگ فن‌آوا سنسورهاي MBiT را طراحي کرده است.

چه الزاماتي براي توسعه IoT در کشور نياز است؟

بخش زيرساخت و شبکه‌ها کلاً نياز به سرمايه‌گذاري بالايي دارند. در سال 96 جايي خوانده‌ام سرمايه‌گذاري در اينترنت اشياء (IOT) در کشور حدود 40 ميليارد دلار است. به اين معني است که در اين حوزه، بازار در کشور وجود دارد. اين رقم بسيار بالاست. براي وصل شدن اشياء به اينترنت، توسعه IP نسل ششم، ديتاسنترهاي پرظرفيت و ديگر بسترهاي زيرساختي زيادي موردنياز است. پس تا زماني که در اين حوزه عزم جزم تمام دستگاه‌ها را نداشته باشيم، نمي توانيم ادعا کنيم که موفقيت صددرصدي خواهيم داشت.

در بحث هوشمند سازي، آيا مجموعه شبکه‌گستر فن‌آوا مي‌تواند ماژول‌هاي مختلفي را براي مصارف مختلف توليد کند؟

گروه فن‌آوا قادر است در بحث هوشمندسازي، سنسورهاي هر نوع فعاليتي را متناسب با نياز آنها طراحي کند. با توجه به اينکه گروه فن‌آوا دانش MBiT را در اختيار دارد و قادر به طراحي سنسورهاست، حتي اگر يک ماژول MBiT براي کاربردي خاص طراحي شود، امکان استفاده از آن ماژول براي کاربري‌هاي ديگر وجود دارد. به عنوان مثال سرويس کنترل دوربين‌هاي از راه دور، کنترل درب‌هاي ورود و خروج و... را مي‌توان از طريق اين ماژول ارائه داد.

کمي در خصوص شهر هوشمند بفرماييد؟ چقدر در اين حوزه آماده ارائه خدمات هستيد؟

پيشنهاداتي درخصوص شهر هوشمند داريم. يکي از اين پيشنهادات که در حال حاضر هم به صورت پايلوت و در فاز اول در حال اجراست مي‌توانم به نمک آبرود اشاره کنم. فازهاي مختلفي را براي عملياتي کردن اين شهر به عنوان شهر هوشمند تهيه کرده ايم که در فاز اول هوشمندسازي نمک‌آبرود، بحث پارکينگ هوشمند را آغازکرده ايم. در فازهاي بعدي و در صورت تأمين اعتبارات لازم و موافقت مسئولين آبياري هوشمند، خاموش کردن حريق، روشنايي هوشمند و... را نيز در دستور کار داريم. گروه فن‌آوا با توجه به اينکه ماژول‌هاي مرتبط به اين پروژه را بومي سازي کرده است، اين توانايي را دارد که پارکينگ هوشمند را در ابعاد بسيار وسيع‌تر حتي براي شهرداري تهران اجرا و پياده‌سازي کند. علاوه بر شهر هوشمند، هلدينگ فن‌آوا پروژه چتر Wi-Fi که در يکي از اسکله‌هاي سازمان بنادر را به شکل پايلوت شروع کرده است. در سال 96 سازمان بنادر با اعلام فراخواني  براي انجام آن از متقاضيان دعوت کرد. گروه فن‌آوا يکي از شرکت‌هايي بود که در قالب يک کنسرسيوم به اين موضوع ورود کرد و شرکت «هاي‌وب» يکي ديگر از اين شرکت‌ها بود. در حال حاضر اين کار را ما به همراه يک اپراتور ديگر در يک اسکله به شکل پايلوت انجام مي‌دهيم و‌هاي‌وب در اسکله‌اي ديگر. کار پايلوت از نيمه ماه مبارک رمضان آغاز شد و در تلاشيم بتوانيم اين سرويس‌ها را به سازمان بنادر بدهيم که مي‌تواند بازار بسيار خوبي براي ما داشته باشد. اين پروژه به نظر بنده پروژه خوبي خواهد بود. شرکت شبکه‌گستر سعي مي‌کند از ظرفيت شرکت‌هاي همکار استفاده بهينه را داشته باشد تا بتواند علاوه بر کسب ايده‌ها و نظرات، پروژه‌ها را پرورش دهد و گامي موثر در جهت شکوفايي گروه بر دارد.

کمي در خصوص پروژه ديسپچينگ جايگاه‌هاي سوخت کشور توضيح دهيد؟

در مورد جايگاه‌هاي سوخت، بايد بگويم در سال 96 در مناقصه طـرح «ديسپچينگ» جايگاه سوخت کشور شرکت کرديم. در اين مناقصه برنده شديم و قرار شد در فاز اول ديسپچينگ مخازن سوخت مايع 500 جايگاه سوخت را انجام مي‌دهيم. الان در واقع تنها مجري ديسپچينگ جايگاه‌هاي سوخت کشور هستيم. تا به حال تجهيزات موردنياز حدود 100 جايگاه را طي 3 ماه نصب کرده‌ايم. البته در افتتاح پروژه با برخي مشکلات مواجه بوديم از جمله اينکه براي نصب برخي تجهيزات در جايگاه‌ها، اطلاعات سوخت بايد به شرکت پخش و پالايش ارسال مي‌شد، که معمولاً در اجراي اينگونه پروژه‌ها با برخي مقاومت‌ها روبرو مي‌شويم، که ممکن است پيش آيد. طبيعتاً تا زماني که جايگاه‌داران در مورد اين موضوع توجيه شوند و اطلاع يابند که اين پروژه، پروژه اي ملي است و از مراجع ذيصلاح مجوزهاي لازم را اخذ کرده است، مقاومت‌هايي صورت پذيرفت. ضمن اينکه ما هم بايد مراحل پايلوت را پشت سر مي‌گذاشتيم که خوشبختانه اين موضوع انجام شده و 200 جايگاه بعدي را در برنامه داريم تا به شرکت پخش و پالايش تحويل دهيم و وارد فاز بعدي شويم.

به موازات اين کار با توجه به اينکه ما تنها مجري ديسپچينگ جايگاه‌ها هستيم، بخش عمده جايگاه‌ها در واقع خارج از اين 500 جايگاه در اختيار برندها قرار گرفته و يا قرار خواهد گرفت. پيش بيني ما اين بود که بتوانيم با جايگاه‌هايي که در اختيار برندها بود نيز وارد مذاکره شويم که الان در حال مذاکره هستيم و شرکت پخش و پالايش اوايل سال 97 به ما اين مجوز را داد که با برندها وارد مذاکره شويم ما نيز شروع کرديم. البته در حال حاضر نيز در حال تجهيز و نصب سيستم ديسپچينگ همان 500جايگاه سوخت هستيم و به موازات آن براي جذب 3100 جايگاه ديگر در حال مذاکره هستيم.

ديسپچينگ چه ارتباطي با IoT دارد؟

ديسپچينگ در واقع اطلاعات مخازن از لحاظ موجودي، دريافتي، ورودي و خروجي و حتي ميزان رطوبت مخازن را از سنسورها دريافت مي‌کند. که در واقع نوعي اينترنت اشياء (IOT) به حساب مي‌آيد، چرا که داراي سنسور و فرستنده است و از طريق اپراتور اطلاعات به سرورها انتقال يافته و پلت‌فرمي که در شرکت پخش و پالايش است اين اطلاعات در آنجا نمايش داده مي‌شود. اين هم در واقع کاربردي از بحث اينترنت اشياء است.

ظاهراً فعاليت‌هايي نيز در زمينه پرستاري دستگاه‌هاي کارتخوان داشته ايد؟

همانطور که عرض کردم، حوزه اصلي کار ما در شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا، بعد از سامانه هوشمند سوخت، بحث پرستاري کارتخوان است. الان حدود 220هزار دستگاه POS شرکت فن‌آوا کارت را در سطح کشور پشتيباني مي‌کنيم. امسال برنامه داريم که 60 هزار دستگاه POS ديگر اضافه کنيم.

آيا در اين حوزه به جز فن‌آوا کارت، مشتري ديگري داريد؟

در حال پيگيري هستيم تا با شرکت‌هاي PSP ديگر وارد تعامل شويم و در برخي از استان‌ها که دچار مشکل هستند و يا حتي تعداد دستگاه‌هاي ما هم کم است، با يکديگر هم‌افزايي داشته باشيم.

يکي ديگر از مواردي که شما فرموديد، توليد دکل‌هاي تاکتيکي متحرک، ثابت و طراحي و توليد سامانه‌هاي مخابراتي است. کمي اين بخش را توضيح دهيد.

با توجه به نيازمندي که بود و با توجه به شرکت‌هاي همکار و ارتباطاتي که داشتيم، نيازهاي از اين دست در بخش نيروهاي مسلح وجود داشت يا حتي در زمان‌هاي بحران‌ها که معمولا شهرداري‌ها نياز بيشتري به خدمات دارند، تصميم گرفتيم که يک سامانه مخابراتي در بستر راديو يا ماهواره که بتواند در زمان خاص خيلي سريع نصب شود و مورد بهره‌برداري قرار گيرد و ارتباطات مختلف را ايجاد کند را ايجاد کنيم. يکي از اين موارد دکل‌هاي وينچي و پنوماتيک است. همان طور که مي‌دانيد دکل‌هاي مخابراتي بايد ايستايي خوبي داشته باشند و در مقابل سرعت باد مقاوم باشند، که با کمک يکي از شرکت‌هاي همکار چنين دکل‌هايي را آماده کرديم و اين دکل‌ها آماده تحويل به مشتريان است. شلتر چيزي شبيه کانکس است، ولي با توجه به ساختار مکانيکي که دارد، از کانکس محکم‌تر و داراي استانداردهاي خاص خود است. داراي بدنه ايزولاسيون حرارتي و متناسب با نياز بهره‌بردار داخل اين شتلر را با سيستم‌هاي مخابراتي تجهيز مي‌کنند.

اشاره کرديد که در مواقع بحران مي‌توان از اين دکل‌ها استفاده کرد. به فرض در زمان حوادثي چون زلزله، چه کاري مي‌توان انجام داد؟

در زمان بحران خودروي مخابراتي در جايي قرار مي‌گيرد و اين خودرو به دکلي مجهز است که ارتباط از طريق آن ايجاد مي‌شود و بعد از وقوع بحران با آنتن‌هاي نصب شده روي دکل، ارتباطاتي که در آن حوزه وجود دارد را پوشش دهد. البته اين دکل‌ها بعد از بحران نصب مي‌شود نه اينکه در زمان بحران موجود باشد. اصلاً به همين دليل است که مي‌گوييم سيستم‌هاي مخابراتي در بحران مختل مي‌شود. به خاطر اينکه دکل‌ها ممکن است سقوط کنند يا هر اتفاق ديگري براي آنها رخ دهد. در واقع بهتر است بگوييم اين دکل‌ها براي استفاده‌هاي تاکتيکي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در بحث طراحي و اجراي شبکه پسيو چه اقداماتي را انجام داده ايد و آيا با سازمان‌ها يا شرکت‌هايي تعامل داريد يا خير؟

بله. ما اين خدمت را بيشتر به سازمان‌ها ارائه مي‌دهيم. به عنوان نمونه سازمان تنظيم مقررات، دانشگاه علم و صنعت، سازمان انتقال خون، پزشک قانوني از جمله مشتريان ما قلمداد مي‌شوند. معمولاً اگر با سازمان يا شرکتي وارد مذاکره و در نهايت عقد قررداد مي‌شويم،  اگر موضوع پسيو هم داشته باشند، خود ما کار خدمات زيرساخت يا شبکه پسيو (Passive) را انجام مي‌دهيم.

مزيت‌هاي رقابتي شما در محصولاتي که ارائه مي‌دهيد نسبت به رقباي ديگر چيست؟

چون حوزه‌ها متفاوت است، در برخي از حوزه‌ها شايد سطح آن سرويسي که ارائه مي‌دهيم، بهتر باشد و شايد قيمت ما رقابتي بوده است.

لطفاً جزئي‌تر بفرماييد.

بستگي به حوزه‌هاي موفقيت ما دارد. همانطور که مي‌دانيد يکي از پارامترهاي هر مناقصه اي مسئله مالي است و وقتي ما در مناقصاتي در اين سطح موفق عمل مي‌کنيم، مي‌تواند اين پيام را به همراه داشته باشد که در عين خوشنامي و تعهد شغلي قيمت‌هاي مناسب تري را نسبت به رقبا ارائه مي‌دهيم. اواخر سال 95 که به اين حوزه ورود کرديم، طبيعتاً در چند مناقصه شرکت کرديم و در هيچ‌کدام برنده نشديم. اما از سه ماهه اول سال 96 ما مناقصه‌هاي پشتيباني سازماني را برنده شديم و از آن تاريخ به بعد ما رقابت‌هاي خيلي نزديکي را با بقيه رقبا چه از لحاظ قيمت، چه از لحاظ ارزيابي سطح کيفي و چه خوشنامي برند داشته ايم.

پس معتقديد در اين بخش، کيفيت بهتري ارائه مي‌دهيد؟

صددرصد. در تمامي فعاليت‌ها، اگر در مناقصه شرايط لازم را چه از لحاظ ارزيابي کيفيت و چه از لحاظ قيمت نداشته باشيم، برنده نمي شويم. اينطور هم نبوده که در تمامي مناقصه‌ها برنده شويم. ما در بحث تأمين تجهيزات از رقبا عقب‌تريم. اما در پشتيباني سازماني مي‌توانيم شانه به شانه رقبا حرکت کنيم.

مجوزها و گواهينامه شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا چه چيزهايي است و کارکرد هرکدام از آنها چيست؟

مهم‌ترين مجوزي که ما سال گذشته گرفتيم، مجوز شوراي عالي انفورماتيک بود. چون سال اول حضور ما در ارزيابي‌ها بود، رتبه اي بهتر از 4 کسب نکرديم اما پيش‌بيني مي‌کنيم با توجه به رعايت استانداردهاي لازم و رضايت مشتريان، امسال در پايان موعد شوراي عالي انفورماتيک رتبه ما ارتقا يابد.

شرکت ما براي دريافت گواهينامه تاييد صلاحيت پيمانکاري نيز اقداماتي کرده است که اين اقدامات مراحل پاياني خود را طي مي‌کند. ما براي اينکه بتوانيم در بسياري از مناقصه‌ها شرکت کنيم، به اين گواهي تاييد صلاحيت پيمانکاري نياز داريم. اين دو، مجوزهاي اصلي شرکت هستند.

در نمايشگاه امسال کدام دستاورد خود را بيشتر مورد توجه قرار مي‌دهيد؟

در تلاش هستيم دو محصول را در نمايشگاه امسال ارائه کنيم؛ يکي ديسپچينگ و ديگري شهر هوشمند. روي اين دو حوزه تمرکز خواهيم کرد.

کمي بيشتر درخصوص کنترل هوشمند شبکه ملي گاز صحبت کنيد؟

شرکت ملي گاز سال گذشته فراخواني اعلام کرد و برخي شرکت‌ها مثل ايرانسل و همراه اول و پارس آنلاين شرکت کردند. قرار شد هرکدام از اين شرکت‌ها براي هوشمندسازي حدود 5هزار کنتور اقدام کنند. در بخش قبلي اشاره کردم که ما بحث هوشمندسازي را با همراه اول پيش برديم. به اين شکل که کنتور گاز را شرکت‌هاي توليدکننده گاز توليد مي‌کنند و شرکت‌هايي هم هستند که ماژول MBIT را توليد مي‌کنند.مانيز جرئي از اين شرکت‌ها بوديم که  وارد آن شديم .

ما ماژول MBIT را روي کنتور گاز به صورت پايلوت تست کرديم و مراحل بعدي به کمک همراه اول انجام مي‌شود که اميدواريم همراه اول به هدف اصلي خود که هوشمندسازي کنتور گاز است را هر چه سريع‌تر انجام دهد و ما هم بتوانيم در اين کار مشارکتي داشته باشيم.  درواقع ما دربخش هوشمندسازي ماژول MBIT
کار مي‌کنيم.

مأموريت‌هاي جديد و چشم‌انداز شما در سال آينده در بحث توسعه چيست؟

در پشتيباني سازماني امسال رشد بسيار خوبي داشته‌ايم. چون در اين زمينه تخصص خوبي داريم، توسعه اين حوزه را در دستور کار داريم تا بتوانيم سهم خود از مناقصه‌ها را افزايش دهيم. در تأمين تجهيزات، امسال هدف‌گذاري روي عدد 25 ميليارد تومان است که ان‌شاءالله به آن خواهيم رسيد و اين در حالي است که در سال 95 اين رقم يک ميليارد تومان بوده و در پايان سال 96 اين عدد به دو ميليارد تومان افزايش داشت. اما در حال حاضر و فقط با گذشت 4 ماه ازابتداي سال 97 ، تقريباً 30درصد 25 ميليارد را محقق کرده ايم.

آيا هلدينگ فن‌آوا مي‌تواند در تحقق دولت الکترونيک نقش آفريني کند؟

با توجه به اينکه بستر اينترنت در کشور بستر مناسبي است، پروژه‌هايي مثل چتر Wi-Fi ، شهر هوشمند، سامانه سوخت و ... مي‌تواند در دولت الکترونيک کمک حال دولت باشد. يکي از جاهايي که گروه فن‌آوا توجه زيادي به آن دارد، سهمي است که از پروژه‌هاي دولت الکترونيک بايد بگيرد يعني با توجه به مجوزها و توانمندي‌هاي خود، در دولت الکترونيک مي‌تواند پروژه‌هاي خوبي بگيرد. فعال کردن اين ماژول‌ها براي دولت الکترونيک اجتناب‌ناپذير است.

وقتي زيرساخت‌هاي اينترنت اشياء (IOT)  توسعه يابد، شکل کسب‌وکارها در کشور تغيير خواهد کرد. نمي‌توانيم بگوييم کسب‌وکاري منحل مي‌شود يا از بين مي‌رود، بلکه شکل آن تغيير مي‌کند.

برخي مديران گروه از توسعه زير ساختي در گروه فن‌آوا طي 4-3 سال سخن به ميان مي‌آوردند. نظر شما چيست؟

بله اتفاق‌هاي مثبت خوبي افتاده است اما بهتر بود دو سال قبل تر از آن شکل مي‌گرفت. به عنوان نمونه وقتي در بخش ديتاسنتر سرمايه گذاري مي‌کنيم به نظر بنده بايد زودتر به سمت درآمد ثابت حرکت مي‌کرديم. ضمن اينکه وقتي يک ديتاسنتر در گروه داريم که از امنيت بالايي برخوردار است، اين مزيت محسوب مي‌شود. اگر به صورت کلي نگاه کنيم، گروه فن‌آوا در چند سال گذشته در تمامي زمينه‌ها پيشرفت بسيار خوبي داشته و در کل عملکرد چشمگيري چه در بخش مديران و چه لايه‌هاي ديگر از جمله کارکنان و کارشناسان داشته است. بايد به اين نکته توجه کرد که گروه فن‌آوا در ريل پيشرفت قرار گرفته است. در واقع فرهنگ سازماني خوبي در گروه فن‌آوا پايه‌ريزي شده و در حال توسعه است و باعث مي‌شود بتوان با چالش‌هاي مختلف دست و پنجه نرم کند.

و سخن آخر ...

امروزه با توجه به فراگير شدن استفاده از خدمات فناوري اطلاعات در سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌هاي خصوصي و دولتي و نقش کليدي اين خدمات در بقاي عموم کسب و کارها، ارائه خدمات پشتيباني متناسب با نيازهاي هر سازمان به امري کليدي و تخصصي تبديل شده است. توجه به جلب رضايت مشتريان از نکات بسيار مهم  شرکت‌هايي است که در امر پشتيباني نقش بسزايي ايفا مي‌کنند.شرکت شبکه گستر به عنوان يکي از شرکت‌هاي هلدينگ فن‌آوا در ساليان اخير با اتکا به دانش فني و تلاش بي وقفه توانسته است پروژه‌هاي کلان ملي در حوزه پشتيباني خدمات فناوري اطلاعات به انجام رسانده و حس رضايت‌مندي در مشتريان خود به وجود آورد. اين شرکت با توجه به پشتيباني گسترده اي که از سوي گروه فن‌آوا و ساير شرکت‌هاي تابعه آن دارد، در حوزه‌هاي مختلف همچون فناوري اطلاعات، بانکداري، پرداخت الکترونيک، انرژي و... به عنوان پشتيباني امين، خدماتي متناسب با نياز مشتريان خود ارائه مي‌دهد. بهره مندي از تجارب کارشناسان توانمند و آموزش ديده، خدمات پشتيباني و نگهداري اين شرکت را نسبت به تمامي رقبا برجسته‌تر کرده است. اين شرکت با پشتوانه قوي خود توانسته شرکاي تجاري بزرگي از جمله شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، بانک‌هاي سرمايه، انصار، سينا، کشاورزي، ايران زمين، مهر اقتصاد، شرکت سرمايه‌گذاري صنعت نفت، نهاد رياست جمهوري و... را به دست آورد. شبکه سراسري نمايندگي شرکت شبکه گستر فن‌آوا در کل کشور اقدام به ارائه خدمات تأمين، تجهيز، پشتيباني و تعمير قطعات مورد نياز در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات براي تمامي سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت 7×24 کرده است. همچنين شرکت شبکه‌گستر فن‌آوا به منظور کنترل و بهينه سازي فعاليت‌هاي خدمات رساني از مفاهيم و ابزارهايي همچون COBIT،ITIL و داشبورد مديريت به منظور کنترل و بهبود کيفيت خدمات و ارتقاي سطح خدمت‌رساني استفاده مي‌کند


تاریخ : 1397/07/02-10:55:45 | بازدید : 2073
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *