شاخص آمادگي شبکه‌اي چقدر در کشور ما فراهم است؟

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  ملاکی برای اندازه‌گیری موفقیت در بهره‌برداری اقتصادی از فناوری اطلاعات

  شاخص آمادگي شبکه‌اي چقدر در کشور ما فراهم است؟

  مجمع جهاني اقتصاد از سال 2001 میلادی گزارشی را به منظور اندازه‌گیری آمادگی و مقایسه کشورها در این حوزه تهیه و تحت عنوان "گزارش جهاني فناوري اطلاعات و ارتباطات" منتشر می‌کند که در آن میزان آمادگی کشورها در بهره‌برداری از فناوري اطلاعات و ارتباطات در حوزه اقتصادی با استفاده از "شاخص آمادگي شبکه‌اي" اندازه‌گیری می‌‌شود.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: دولت طی ماه‌های اخیر دائما بر ضرورت استفاده از فضای مجازی و کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ایجاد فرصت‌های شغلی تأکید کرده و بسترسازی برای رشد این قبیل کسب‌وکارها را این روزها بیشتر تحت عنوان کلی استارتاپ‌ها از آن‌ها یادمی‌شود، به عنوان یکی از برنامه‌های خود اعلام‌می‌کند.

 این تأکید و جهت‌گیری را اگر واقعا چیزی فراتر از شعارهای معمول یا آمال و آروزهای زیبا باشد، باید به فال نیک گرفت خصوصا اینکه نسبت سرمایه‌گذاری به تولید ناخالص داخلی در کشور ما بسیار پایین‌تر از متوسط جهانی و حدود 26 درصد است و این یعنی ایجاد شغل در کشور ما با روش‌های متداولی مانند سرمایه‌گذاری در صنایع موجود و رشته‌های معمول جواب نمی‌دهد و باید به سراغ حوزه‌ها و کسب‌وکارهای نو رفت. حال سؤال مهم این خواهدبود که ایران برای شغل‌آفرینی با کمک فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات چقدر آمادگی دارد؟ زیرساخت‌های لازم برای استفاده از فرصت‌های این فناوری که از آن به "آمادگي شبکه‌اي" یادمی‌شود، چقدر در کشور ما فراهم است؟

 مجمع جهاني اقتصاد از سال 2001 میلادی گزارشی را به منظور اندازه‌گیری و مقایسه کشورها در این حوزه تهیه و تحت عنوان "گزارش جهاني فناوري اطلاعات و ارتباطات" منتشرمی‌کند.

 این گزارش با همکاري دانشگاه کرنل و اينسيد (INWEAD) تهيه شده میزان آمادگی پيشرانان انقلاب فناوري اطلاعات و ارتباطات را در سطح جهان با استفاده از "شاخص آمادگي شبکه‌اي" اندازه‌گیری می‌کند.

 شاخص آمادگی شبکه‌ای یا به طور مخفف NRI  شاخصی ترکیبی است که به چهار دسته اصلی، 10 زیرشاخه و 53 شاخص منحصربفرد تقسیم می‌شود. این شاخص‌ها به ترتیب عبارتند از:

 شاخص محیطی شامل محیط سیاسی و تنظیم‌گری، محیط کسب و کار و نوآوری.

 شاخص آمادگی شامل زیرساخت استطاعت در پرداخت، مهارت‌ها.

 شاخص کاربرد شامل کاربرد برای افراد کاربرد برای کسب و کارها، کاربرد برای دولت. 

شاخص تاثیر شاخص اثرات اقتصادی، اثرات اجتماعی.

جایگاه ایران در جهان

تازه‌ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد که توسط معاونت تحقیقات اتاق تهران ترجمه و منتشر شده، مربوط به سال 2016 میلادی است. بر اساس این گزارش ایران در شاخص آمادگی شبکه نمره 3.7 از 7 کسب کرده که در میان کشورهای مورد بررسی رتبه 92 را دارد. اين رتبه نسبت به ساير کشورهاي داراي درآمد متوسط رو به بالا، رتبه قابل قبولي محسوب نمي‌شود با اين حال، نمره ايران نسبت به سال 2015 حدود 1/0 و رتبه ايران 4 پله ارتقا يافته‌است.

در زیرشاخه محیط ایران نمره 3.9 و رتبه 82 ، زیرشاخه آمادگی نمره 4.6 و رتبه 83، زیرشاخه کاربرد نمره 3.3 و رتبه 99 و  زیرشاخه نمره 3.2 و رتبه 109 را داراست.

 بهترین جایگاه ایران در شاخص‌های ده‌گانه آمادگی شبکه‌ای مربوط به شاخص استطاعت در پرداخت با نمره 6 و رتبه 37 و بدترین آن مربوط به شاخص کاربرد برای کسب و کار با نمره 3.1 و رتبه 126 بوده‌است.

 در میان شاخص‌های آمادگی شبکه‌ای دو شاخص کاربرد برای کسب و کار و اثرات اقتصادی اهمیت ویژه‌ای برای فعالان اقتصادی دارد. در خصوص شاخص کاربرد برای کسب و کار، نمره ایران در زیرشاخه جذب فناوری در سطح بنگاه 3.7 بوده که در میان 139 کشور مورد بررسی رتبه 132 را کسب کرده، در زیرشاخه استفاده واحدهای تجاری از اینترنت برای ارتباط با سایر کسب و کارها نمره 3.9 و رتبه 121 و در زیر شاخه میزان آموزش کارکنان در حوزه فناوری اطلاعات نمره 3.2 و رتبه 128 را کسب کرده‌است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که علی رغم رشد فناوری اطلاعات در کشور، بهره‌برداری مناسبی از فناوری اطلاعات در بنگاه‌های اقتصادی صورت نمی‌گیرد.

 در خصوص شاخص اثرات اقتصادی نیز، نمره ایران در زیر شاخه تاثیر فناوری اطلاعات بر مدل‌های سازمانی جدید 3.5 بوده که در میان 139 کشور مورد بررسی، رتبه 108 را کسب کرده‌است.

 مقایسه جایگاه ایران نسبت به سایر کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا

 مقایسه جایگاه ایران نسبت به کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا نشان می‌دهد که به غیر از شاخص استطاعت در پرداخت، در اکثر شاخص‌های آمادگی شبکه‌ای نمره پایین‌تری را کسب کرده‌است، خصوصاً در شاخص زیرساخت که فاصله زیادی میان ایران و سایر کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا مشاهده می‌شود.

 پایین بودن نمره ایران در شاخص زیرساخت، عمدتاً به علت امنیت پایین سرورهای اینترنت و کم‌بودن پهنای باند اینترنت در مقایسه با سایر کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا است.

 مقایسه جایگاه ایران نسبت به کشورهای منطقه

 در بین کشورهای منطقه نیز ایران جایگاه مناسبی ندارد. در سال 2016 ، ترکیه با نمره 4.4 رتبه 48 را در شاخص آمادگی شبکه‌ای کسب کرده‌ که نسبت به سال 2015 تغییری نداشته‌است.

 در بین کشورهای منطقه امارات با نمره 5.3 رتبه 26 در شاخص آمادگی شبکه‌ای سال 2016 بهترین جایگاه را در بین کشورهای منطقه دارد.

 


تاریخ : 1396/07/19-11:09:45 | بازدید : 1467
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *