ريسک مطمئن!

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

   يادداشت مديرعامل شركت داده پردازي فن‌آوا:

  ريسک مطمئن!

  امروز دیگر بدون مشارکت مردم نمی توان کاری را از پیش برد و بسته به حجم و وسعت کار باید از ظرفیت مردم و گروه های مختلف اجتماعی استفاده کرد. سرمایه گذاری هم از این قانون مستثنی نیست ...

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: مهندس سید میثم سیدصالحی مدیرعامل شرکت داده‌پردازی فن‌آوا در یادداشتی که در ماهنامه فن‌آوا منتشر شده بود درباره شرایط ورود شرکت‌های حوزه ICT به بازار بورس نوشت:

واقعیت این است که امروز دیگر بدون مشارکت مردم نمی توان کاری را از پیش برد و بسته به حجم و  وسعت کار باید از ظرفیت مردم و گروه های مختلف اجتماعی استفاده کرد. سرمایه گذاری هم از این قانون مستثنی نیست و تجربه نشان داده که خصوصی سازی و واگذاری امور به خود مردم به مراتب نتایج بهتری در مقایسه با اقدامات انحصاری داشته است. بهترین نمونه برای اثبات این گزاره را می توان بورس دانست و برای اثبات آن فکت های بسیاری وجود دارد، چه بسیار بودند شرکت هایی که به عقیده کارشناسان اقتصادی احتمال ورشکستگی بالایی داشتند اما با عرضه سهامشان در بازار بورس اوضاع بهتری پیدا کردند. این البته تنها یک روی سکه است و روی دیگر  آن هم مدیریت توانمندی است که سرمایه گذاری مردم در شرکتش را ضمانت و با تصمیمات درست و اصولی ارزش سهم آنان را افزایش دهد.

با این مقدمه کوتاه باید بگویم که همه ما در یک بخش از بورس از مشارکت مردم غافل شدیم و تاکنون به هر دلیلی آنطور که باید و شاید مردم را در حمایت از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و ابزارهایی که در طول زندگی روزانه بیشترین تماس را با آن دارند مشارکت نداده ایم و آن مشارکت در بازار سرمایه شرکت های آی تی و آی سی تی است. چه بپذیریم و چه نپذیریم فناوری اطلاعات، شبکه های اجتماعی و ... امروز نقش زیادی در زندگی مردم دارند و سوال اینجاست که چرا خود مردم را در حمایت و رشد این شرکت ها سهیم نکرده ایم؟

گزارش های آماری از شرکت های ارتباطی و فناوری اطلاعاتی حاضر در بازارسرمایه حاکی از این است که درصد کمی از این شرکت ها وارد این بازار شده اند و در عین حال همین درصد کم ثبات و رشد خیلی خوبی نسبت به دیگر شرکت های حاضر در بورس داشته اند و امنیت سرمایه گذار را در بازار پر ریسک بورس تامین کرده اند.

در گام نخست باید صرف نظر از اینکه کدام شرکت یا برند برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است، تمام شرکت های ارائه دهنده این خدمات به فکر عرضه سهامشان در بازار سرمایه باشند، پس از آن از مردم برای مشارکت اقتصادی دعوت کنند و از همه مهم تر با تصمیمات درست مدیریتی سرمایه گذاری آنان را تضمین کنند.

امروز شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از بهترین فرصت ها برای سرمایه گذاری امن و پرسود در بازار سرمایه هستند، این روند به شرطی پایدار خواهد بود که شرکت ها به دور از فضاهای سیاسی و یا صورت سازی های مالی که رشد های حبابی را همراه می شود، بتوانند مبتنی بر عملکرد و بهره وری خویش پاسخ مناسبی به اعتماد سرمایه گذاران دهند.

در این میان نقش سازمان های تخصصی و نظارتی مانند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نظام صنفی رایانه ای در حوزه شرکت های ICT و بانک مرکزی و شاپرک در حوزه شرکت های پرداخت می تواند در میزان اعتماد سرمایه گذاران و تضمین ادعاهای شرکت ها در خصوص شرایط فعلی و آتی آنها در صنعت بسیار برجسته باشد و از بوجود آمدن حباب های کاذب جلوگیری کند.


تاریخ : 1396/09/01-14:59:24 | بازدید : 5814
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *