جاسوسی یک نهنگ

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  نگاهي به بازي جنجالي نهنگ آبي؛

  جاسوسی یک نهنگ

  این روزها در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی، از یک بازی 50مرحله ‎ای آنلاین که طی 50 روز باید انجام شود، نام برده می شود. این  بازی «نهنگ آبی» نام دارد که بیشتر از کاربرانی که دارد، نامش فضای مجازی را فراگرفته است. این بازی باعث شده برخی از بازیکنان آن در نهایت اقدام به خودکشی کنند.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: انجام بازی های آنلاین این روزها فراتر از مرزهای جغرافیایی است و کاربران زیادی در سراسر جهان از هر جنس، سن، نژاد و فرهنگ، جزئی از کاربران بازی های آنلاین شده اند؛ بازی هایی که گاه مناسب جنس و سن خاصی نبوده و یا از نظر فرهنگی با جامعه کاربران همخوانی ندارد. اما این بازی ها به قدری جذاب و بابرنامه طراحی شده اند که کاربران چشمان خود را بر روی تفاوت ها و مشکلات مختلف می بندند. نکته اینجاست که بسیاری از کاربران نمی دانند طراحان این بازی ها با چه هدفی آنها را طراحی کرده اند. بازی هایی که می تواند دردسرهای فراوانی در پی داشته باشد و گاه با اهداف سیاسی طراحی می شود و گاه برخی افراد روان پریش طراحی آن را برعهده داشته اند. بازی هایی که با هدف جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران تا جاسوسی های مهم و سازمان یافته علیه کشورها ساخته شده و می شوند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که نظارت خانواده ها بر این بازی ها بسیار کم و محدود است،  شاید اگر خانواده ها با تهدیدات بازی های آنلاین، به صورت کاملاً جدی تر آشنا شوند و در انتخاب بازی مناسب برای فرزندانشان حساس تر باشند، از مخاطرات و عواقب بازی های نامناسب در امان خواهند بود.

این روزها در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی، از یک بازی 50مرحله ‎ای آنلاین که طی 50 روز باید انجام شود، نام برده می شود. این  بازی «نهنگ آبی» نام دارد که بیشتر از کاربرانی که دارد، نامش فضای مجازی را فراگرفته است. این بازی باعث شده برخی از بازیکنان آن در نهایت اقدام به خودکشی کنند. هرچند در ایران هنوز آماری درخصوص خودکشی این بازی اعلام نشده  و آمار دیگر در این خصوص همگی تکذیب شده است، اما حجم شایعات و موج خبری آن چنان در فضای مجازی زیاد شده که شاهد انتشار کلیپ هایی از خودکشی هستیم که ادعا دارند کاربران ایرانی این بازی هستند که خودکشی کرده اند.

بیشتر اخبار این بازی مربوط به اوایل سال و فرودین ماه است که حتی برخی از اخبار آن در رسانه های فارسی زبان هم منتشر شد، اما اینکه چرا بعد از گذشت 5-4 ماه به یکباره این حجم از اخبار در شبکه های اجتماعی بازتاب داشته است، همان ترفندهای هوکس خبری است که ناشی از شیطنت برخی کاربران است. این بازی روسی درسال 2013 رواج یافت و اولین قربانی آن در سال 2015 اقدام به خودکشی کرد. باید گفت بازی نهنگ آبی این روزها کاربران زیادی ندارد و همانطور که گفته شد، بیشتر نامش مطرح شده است.

 این هجمه رسانه ای درخصوص بازی نهنگ آبی در شبکه های اجتماعی که این روزها در بین کاربران ایرانی به راه افتاده است، بیش از آنکه به واقعیت ها بپردازد، دامنه شایعات را توسعه داده و باعث ایجاد هراس در جامعه و خانواده ها شده است. این بازی  شامل 50 مرحله یا 50 مأموریت است که هر روز یک مأموریت باید به انجام رسیده و در انتهای هر مرحله عکس سلفی از پایان مرحله برای همبازی ارسال شود. کشیدن تصویر نهنگ بر روی دست، خودزنی، تماشای فیلم های ترسناک، عکس سلفی در سازه های بلند و مرتفع، کشیدن تصاویر و اعداد مختلف بر روی دست و... از جمله مراحل این بازی است که کاربر بعد از انجام هر چالش باید مستندات موجود را برای طرف مقابل که همبازی اوست، ارسال کند.

مهمترین ترفند در این بازی کسب اطلاعات شخصی و محرمانه از کاربران در طول بازی است که در روند بازی از فرد گرفته می شود و با دانستن این موضوعات، در مراحل بعدی بازی از کاربر خواسته های متفاوت مطرح می شود که کاربر بر اثر فشار و یا محو شدن در بازی، مجبور به انجام می شود و در پایان درخواست نمایش خودکشی بازی کننده بازی است.

خوشبختانه این بازی در ایران قربانی نداشته و برخی از تصاویر و فیلم هایی که در این زمینه وجود دارد و به این بازی در ایران منتسب شده است، صحت ندارد. این تصاویر مربوط به کشورهای دیگر و یا اقدامات دیگری است که به این بازی مرتبط نبوده و به اشتباه به کاربران ایرانی نسبت داده شده است. البته  این بازی هنوز در میان کاربران ایرانی رواج نیافته است، اما این روزها تب و تاب خاصی درخصوص بازی نهنگ آبی در جامعه به راه افتاده که دقت در رصدها و مراقبت ها به ویژه از سوی والدین را می طلبد تا این چالش در ایران به وجود نیاید. به جرأت می توان گفت خانواده ها در این میان مهمترین نقش و وظیفه را برعهده دارند و نقش نظارتی خانواده ها بر فعالیت آنلاین فرزندان، از مهمترین اقدامات والدین در این خصوص است که بسیار حائز اهمیت است.

باید توجه داشته باشیم که بازی نهنگ آبی یا به زبان دیگر چالش اینترنتی نهنگ آبی، با تکیه بر اهداف طراحان و گردانندگان این بازی و سوءاستفاده از کودکان و نوجوانان طراحی شده  و به نقطه ضعف کودکان و نوجوانان، عدم اعتماد به والدین، احساس تنهایی و ترس و عدم اعتماد به نفس، آنان را ترغیب به شروع و ادامه این بازی می کند.

باتوجه به اینکه مخاطب عمده این بازی نوجوانان هستند، والدین باید نسبت به نحوه ارتباط فرزندان خود با دیگران حساس و دقیق باشند و به عنوان بهترین حامی، همراه فرزندان در فضای مجازی حضور داشته باشند. قدرت «نه» گفتن، قابلیتی است که در بسیاری از مواقع انسان ها را از گرفتاری های گوناگون و سوءاستفاده های احتماًلی نجات می دهد. بنابراین والدین باید «نه» گفتن را به فرزندان خود بیاموزند و  فرزندان باید بدانند بهترین راهنما برای آنها والدینشان است و در این گونه موارد با راهنمایی و هدایت والدین خود، در فضای مجازی فعالیت کنند. والدین باید از ابتدا مهارت های مهم زندگی را به فرزندان خود بیاموزند و با روالی معین  و منطقی، انتظارات خود را از فرزندانشان بیان کنند.

سرهنگ علی خلیلی معاون اجتماعی پلیس فتا

 


تاریخ : 1396/08/01-10:55:54 | بازدید : 2390
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *