استارت آپ؛ حلقه مفقوده درآمدزایی

a

صفحه اصلی    آرشیو مقالات

1

  آسيب شناسي استارت‌آپ‌ها در ايران

  استارت آپ؛ حلقه مفقوده درآمدزایی

  استارت آپ را به فارسی کسب وکار نوپا ترجمه می کنند. در تعریف استارت آپ لزوماً حوزه فناوری اطلاعات و یا تکنولوژی تاکید نشده است اما در سال های اخیر این اصطلاح بیشتر به کسب وکارهایی که در بستر فضای مجازی فعالیت می کنند، اطلاق می شود.

به گزارش روابط عمومی گروه فن‌آوا: استارت آپ را به فارسی کسب وکار نوپا ترجمه می کنند. در تعریف استارت آپ لزوماً حوزه فناوری اطلاعات و یا تکنولوژی تاکید نشده است اما در سال های اخیر این اصطلاح بیشتر به کسب وکارهایی که در بستر فضای مجازی فعالیت می کنند، اطلاق می شود.

شاید سرچشمه نیاز به این سطح از کسب وکار زمانی شکل گرفت که تحصیل به شکل گسترده همزمان با افزایش ظرفیت در دانشگاه ها برای تمامی اقشار یک جامعه تا سطح عالی فراهم شد و بالطبع خروجی دانشگاه ها نیاز به استفاده از مهارت فرا گرفته شده در بازار کسب وکار داشتند. افزایش عرضه نیروی تحصیلکرده و کاهش تقاضا در رشته های مختلف اعم از مهندسی، پزشکی، ریاضی، فیزیک و... رشته MBA و E-MBA را در گرایش های مختلف پدید آورد. این سطح از آموزش، نحوه استفاده از تخصص در فضای کسب وکار را آموزش می دهد. در کنار مخاطبان ذکرشده، تاجران موفق که با توجه به سرعت تغییرات، نیاز به روزرسانی با فرصت ها و تهدیدات روز را احساس می کردند، مخاطبان این دوره محسوب می شوند.

با گذشت زمان احساس شد که حلقه های مفقوده دیگری نیز جهت تبدیل ایده به پول احساس می شود و آن هم الگویی از کسب وکار به نام استارت آپ بود که دارای ویژگی های مشخص و در عین حال ساده و عملی، جهت تحقق کسب وکارهای نوپا و جدید باشد.

ویژگی های مختلفی برای این الگو نام برده می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 تمرکز بر آینده و نیازهایی که وجود دارند و یا به وجود خواهند آمد

 هسته اصلی این الگو برمبنای استعداد و خلاقیت است

 سرمایه محدود در بدو پیدایش ویژگی این کسب وکار است

 بازارهای جدید و محصولات جدید نتیجه عملکرد این الگوست

در ارتباط با نحوه شکل گیری یک استارت آپ، مراحل مختلفی را می توان ذکر کرد اما اگر تجربه شخصی را ملاک قرار دهم، از جلسات مختلف کاری، ملاقات با دوستی قدیمی در یک کافه تا جرقه ای در ذهن طی پیاده روی خیابانی و... می تواند نقطه شروع اتفاقی بزرگ باشد. مهمترین متغیر بعد از خلاقیت، تلاش و پیگیری ادامه دار است که استارت آپ ها را از یکدیگر تمییز می دهد.

چه بسا کسب وکارهایی که با ایده ای طوفانی آغاز کردند اما در بین راه با توجه به مشکلات متعدد، دلسرد و ناامید باورهای خود را از دست دادند.

نظرات متفاوتی درخصوص حفظ ایده و حراست از آن وجود دارد، گروهی بر این باورند که از تمامی روش ها باید استفاده کرد تا ایده، ناب و غیرقابل دسترس بماند و عده ای اعتقاد به اطلاعات باز و اشتراک نظرها و ایده ها دارند. به باور بنده؛ رشد و پختگی استارت آپ در اشتراک و دخیل کردن تمامی افراد است. اگر باور داشته باشیم که در قرن حاضر ارزشمندترین منابع کسب وکارها، انسان ها هستند، پس برای شروع یک کسب وکار جدید راهی جز همراهی دیگر انسان های توانمند وجود ندارد. انسان ها انگیزه های مختلفی جهت انجام فعالیت ها دارند و عالی ترین آن ها نیازمند شکوفایی است. در الگوی پیش رو درصورتی که ایده، هدف و رویاها درمیان گذشته شود و منابع انسانی خود را دخیل بدانند، با شما همراه و یار خواهند بود.

در کسب وکارهایی که از این الگو پیروی می کنند، مدیریت نقش کمرنگی دارد ولی به موازات آن رهبری گروه نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. تعاملات بین افراد، انگیزه انجام فعالیت ها، میل به پیشرفت و رشد و... در تمامی افراد نهادینه شده است گویی چشمه ای جوشان در افراد وجود دارد و تنها کافی است مسیر چشمه ها در یک جوی جاری شود.

مفهوم استارت آپ امروزه فراگیرتر از یک الگوی کسب وکار است، گویا به یک نگرش و سبک زندگی می ماند.

افرادی که دارای این نگرش و تفکر هستند، حتی در زندگی خود از این الگو استفاده می کنند. از تجربه ناشناخته ها، دکوراسیون محل زندگی تا نوع تغذیه و ساعت استراحت از این الگو پیروی می کند. تفکر استارت آپی یعنی تفکر مولد، نگاهی نو و خلاق و در عین حال ساده و عملی به زندگی.

این مفهوم نیز مانند بسیاری از مفاهیم دیگر در ایران با تعاریف درست اما اجرای غلط پدیدار شده است و امروزه بازار داغی دارد. از جلسات و سخنرانی های مختلف گرفته تا startup weekend های متفاوت که برگزار می شود و لزوماً دارای خروجی واقعی و ملموسی نیست. صرف انجام این فعالیت ها قطعاً می تواند مفید و کارگشا باشد اما نادیده گرفتن فضای بومی کسب وکار در ایران و صرفاً کپی باکیفیت از این مفهوم نمی تواند به اقتصاد و بازار کسب وکار ایران کمکی کند.

چه بسا که قبل از این تب داغ استارت آپ در ایران، کارآفرینان موفق بدون اطلاع از این مفاهیم جهت نوآوری و خلق کسب وکار موفق عمل کردند. در نگاهی کلی، درک و آنالیز دقیق از فضای کسب وکار در ایران نشان دهنده آن است که جز با بومی سازی مفهوم استارت آپ، امکان بهره مندی از مزایای آن تقریباً غیرممکن به نظر می رسد.

مهرداد اربابی کارشناس ارشد مدیریت


تاریخ : 1396/07/30-09:59:56 | بازدید : 2130
برچسب :

نظرات كاربران - 0 نظر
ثبت ديدگاه
نشاني ايميل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌هاي موردنياز علامت‌گذاري شده‌اند *